0 Ski- Berg- en Sportschoenen W. G. van Klaveren sluit zijn innings J ub i le uin-p rijsvraacj Het juiste adres: Overtoom 139 Vereniging Neclerlanc ds fabrikaat Voor TELEFOON 80008 begunstiging ran onze Rdver leer der s, houdt de Schakel in stand. EN der bekendste A.F.C.-spelers uit anz>e eerste bloeiperiode (19061912) heeft, na 37 jaar de be langen van de Koninklijke Shell-groep op voortref felijke wijze gediend te hebben, pensioen genomen. 'Gaarne ontlenen wij aan het Juli-nummer van „The Shell Magazine" het volgende: ,,At the end of June St. Helens Court lost one of its senior and most highly-esteemed personalities by the retire ment of Mr. W. G. van Klaveren, who had completed more than 37 years service with the Group. Mr. van Klaveren began his Group career on February 1st, 1910, in the Accounts General Department of The Anglo-Saxon Petroleum Company, After a few months he was transferred to The Asiatic Petroleum Company (now The Shell Petroleum Company), and worked in the Ben zine General Department, under the manegership of Mr. A. de Jongh. In May, 1921, he was transferred to Paris >as joint manager of Les Fils de A. Deutsch de la Meurthe et Cie, in which company the Group had acquired ad important inte rest, and which became known, from 1922, as Société Anonyme des Pétroles „Jupiter". During the eleven years he held this post the cordial frienship which grew up between London and Paris owed much to his quick intelli gence and sympathie co-operation. He was missed by many good friends when in May, 1932 he left Paris to take over the London management of the Group's affairs in France and French North Afrika. Mr. van Klaveren joined the Group with a high reputation as a soccer piayer, having played for a number of years as a half-back with Amsterdam F.C., and he maintained this reputation in playing for London Office Soccer teams, in cluding the „Aureool" F.C., which was formed after the First World War under the sponsorship of the late Mr. G. S. Engle and became the forerunner of Lensbury. „V.K.'s good-nature attracts to him friends "wherever he goes. In London he has been a most helpful and unselfish colleague. Those who know him best know also his clear sighted honesty of purpose, and also his fortitude, which sustained him in the loss of his gallant elder son in the Normandy battles. Colleagues who have gone before him into retirement, and those who remain at work, will all wish that for „V.K." retirement may mean leisured con tentment, and not separation from old friends and old haunts. Mr. van Klaveren has asked us to say goodbye and au revoir on his behalf to his friends both at home and over seas, wishing them all good health and prosperity." E V.N.F. heeft een Prijsvraag uitgeschreven, die het algemeen belang dienende bij elke rang en stand, ook in de kringen van onze vereniging ongetwijfeld be langstelling zal trekken. Zij vraagt: Vervaardig vóór 1 Februari 1948 een ontwerp of werkstuk, afgestemd op het 50-jarig jubileum van iH.M. de Koningin. Men wacht inzendingen in rubrieken als: Proza en Poëzie, Pottenbakkerskunst, Metaalnijverheid, Muziek, Houtsnij werk, Naaldwerk, Leerbewerking, enz. enz. Teken en Schil derkunst, Grafisch werk, Werkstukken van het Nijverheids onderwijs, enz. enz. Een tentoonstelling van de inzendingen, waar de industrie kan oordelen, welke Nederlandse fantasie kan worden om gezet in Nederlands fabrikaat, wil zij o.o.v. omstreeks Pasen 1948 houden. Tal van prijzen worden beschikbaar gesteld. De deelneming staat gratis voor iedereen open. (Groep A: 1216 jaar, Groep B: 17 jaar en ouder). Degene, die mede wil doen vraagt uitsluitend per briefkaart vóór 15 Sept. een deelnemerskaart aan, met opgave in welk blad men een en ander las en met. zo mogelijk vermelding van hetgeen men denkt in te zenden. Alle verder gewenste inlichtingen verstrekt het Secretariaat der „Vereniging Nederlands Fabrikaat", Prinsegracht 73, 's-Gravenhage, telef. 330100, gaarne. M. v. d. ZAKEN PEDICURE AFDELING 10

Schakels (clubbladen) | 1947 | | pagina 19