kRABBels van een ouö-ReöacteuR Ski- Berg- en Sportschoenen Het juiste adres: Overtoom 139 Voor TELEFOON 80008 Begunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. JET een ijver cn doortastendheid, een beter doel waar- 1/ I I dig heeft onze geachte Hoofdredacteur mij in een dergelijke dwangpositie weten te brengen, dat ik tenslotte het veelgeplaagde hoofd in de schoot heb gelegd en hem in arren moede een artikeltje in deze „Jubileum-Schakel heb toegezegd. Ik kan echter niet na laten hier een woord van protest te uiten tegen deze dicta toriale methode, welke een aanfluiting is van het journalis tieke fatsoen, zoals wij dat vroeger hebben gekend en ge waardeerd. Neen, dan ging het in mijn tijd anders toe. Als je dan kopy-gebrek had, trachtte je door het minzaam aan bieden van een of meer Oud-Hollandse Versnaperingen een Schakel-bijdrage van de een of andere goede kennis los te peuteren, hetgeen na een geprolongeerde behandeling meestal ook wel lukte, d.w.z. de toezegging kwam tenslotte dan wel los, doch de ervaring leerde mij helaas, dat deze methode niet geheel feilloos was, aangezien het slachtoffer zich de volgende dag meestal niets meer van zijn in trouwe gege ven belofte herinnerde. Alle moeite en kosten waren dan tevergeefs geweest, zodat qua efficiency de coërcie-methode van de huidige redacteur mij wel beter lijkt, al is ze dan ook wat minder gemoedelijk. Ja, de tijden zijn wel veranderd, doch waar de jeugd toch altijd de schouders ophaalt, als je het over de oude tijd hebt, zal ik op dit onderwerp maar niet verder doorgaan. Ik zet mij dus hierbij aan de opgegeven taak om enige herinneringen neer te pennen over mijn Schakel-periode. Hierbij moet ik vrijwel uitsluitend op mijn geheugen af gaan. aangezien het grootste gedeelte van mijn Schakel archief de oorlog helaas niet heeft overleefd. Als ik dan realiseer, dat het al weer 25 jaar geleden is, dat ons eerste Schakeltje verscheen, dan verwonder je je in de eerste plaats, dat die tijd zo ontzettend snel is voorbijgegaan en zie je in M. v. d. PEDICURE AFDELING grove trekken als een kaleidoscoop het A.F.C.-gebeuren in al die jaren voor je. Heerlijke, prachtige jaren waren dat, ondanks de vele moeilijkheden en tegenslagen, met kostelijke en dierbare herinneringen, vooral in de jaren toen je ook dagelijks voor je club in touw was. Vooral nu het je niet meer mogelijk is het volle A.F.C.-leven van dichtbij mee te maken, apprecieer je eerst recht de amicaliteit en gezellig heid van die oude vriendenkring en de vele geneuchten, die ze je zo vele jaren heeft geboden. Maar laat ik niet afdwalen en me. beperken tot mijn taak Ik rchreef hierboven over onze -eerste Schakel, gebruikte met opzet het woord „Schakeltje", want het was slechts een zeer bescheiden uitgave vergeleken met onze huidige her boren Schakel. Maar ik herinner me nog als de dag van gisteren welk een gelukkig en trots bezit het was, deze eersteling, met het enthousiaste Schakel-Gedicht van „Nico". Ik woonde toen al enige jaren buitengaats, had dus aan het verschijnen van deze Schakel part noch deel gehad, had de tijds weinig of bijna geen contact meer met mijn oude sportbroeders in Mokum en misschien daarom apprecieer de ik deze Schakel dubbel. Het was ook juist een der hoofd motieven voor het uitgeven van ons clubblad om de band te versterken, niet alleen tussen de leden, die elkaar om zo te zeggen elke dag of elke week zagen, doch vooral ook met dia leden, die door hun verblijf .in het buitenland of elders niet in- de gelegenheid waren geregeld in het A.F.C.-milieu te verkeren en die toch zo gaarne op de hoogte bleven van het doen en laten van hun oude club. In dit opzicht heeft de Schakel ongetwijfeld in een lang gevoelde behoefte voorzien en heeft zij tal van A.F.C.-ers, die geen contact meer hadden met hun club, vele aangename momenten bezorgd. Aanvankelijk stond de Schakel onder redactie van onze oud-secretaris Hein Brass. Helaas kwam Brass toen juist in de omstandigheid te verkeren weinig tijd ta hebben om het nauwe contact met de vereniging te handhaven. Dit had tot gevolg, dat hij zelf slechts weinig kon schrijven en ge heel afhankelijk was van zijn medewerkers. Ja die mede werking. dat is in de loop der jaren veelal een teer punt ge-* weest. Er is altijd wel iemand te vinden, die zo af en toe wel eens bereid is een. stukje bij te dragen, maar om een vaste staf van medewerkers te vinden, die geregeld iets be hoorlijks kunnen schrijven, valt niet mee. Vooral niet voor een nieuwj uitgave, die om zo te zeggen nog moet groeien en zich moet aanpassen aan de wensen en eisen van een ge varieerde lezerskring en dikwijls ook van de omstandig heden. Zo wilde het dan ook in de beginne met de -mede werking niet al te zeer vlotten Gelukkig hadden we in Nico Holtzappel een uitzonderlijk medewerker, die met zijn pittige gedichten elke Schakel een bijzonder cachet gaf, maaf. overigens was de inhoud vrij dor, ontbrak de „note gaie die in een A.F.C.-orgaan nu eenmaal niet mag man keren. „De Man van de Tribune" met zijn rubriek „Uitjes met Taartjes" bracht hierin wel de nodige verbetering, doch men miste iemand, die het dagelijks A.F.C.-gebeuren op min of meer vlotte wijze wilde boekstaven, geen schrijver van dorre wedstrijdverslagen, doch iemand die geen réunistendiner, bot- tertocht of tour mocht overslaan en die minstens alle Zater dagavond-, Zondagmiddag- en Maandagavondzittingen (om van de andere dagen maar niet te spreken) moest meemaken, opdat niets van het bekende A.F.C.-gedoe voor hem ver loren zou gaan. Toen ik begin 1923 weer voor goed in de A.F.C.-kring terugkwam, werd ik als oud Pickles-medewerker al direct gepolst en toen ik de onvoorzichtigheid beging kort daarop mee te gaan botteren, was mijn lot bezegeld en kon ik met mijn aanstelling van Schakel-redacteur in mijn zak naar huis gaan. En kat ik er direct bij zeggen, ik heb er nooit spijt van gehad en de jaren, die ik als Schakel-redacteur mocht meemaken, behoren tot de allerprettigste die ik in de A.F.C. heb doorgebracht, ondanks de zeer grote moeilijk heden waarmede we destijds hadden te kampen. We be vonden ons juist in een ernstige crisis-periode, kwamen 9

Schakels (clubbladen) | 1947 | | pagina 9