Ji CLICHES WILLEMSTRAAT 43-45 Begunstiging van onze Adverteerdershoudt de Schakel m stand. voor het eerst gedrukt werd, behaalde A.F.C. op Zaterdag avond 8 Juni 1946 om half negen het kampioenschap. 1 wee uur later waren de feestvierders verbijsterd een gedrukte extra-Schakel „met het verslag van hedenavond te ont vangen. Maar wie het genoegen had, die twee uur tussen het eindsignaal en de „Normandië" de familie Meijer aan het werk te zien, wist, dat daar niet alleen vak mensen, maar in de eerste plaats clubmensen aan het werk waren. Wat zou de A.F.C.-Schakel geweest zijn zonder haar trouwe administrateurs? Laten wij het wilde seizoen '943 1946 buiten beschouwing, dan was A.F.C. toch eigenlijk maar een straatarme club. waar de penningmeester grotere zorgen had en moest hebben dan het financieren van een clubblad. Neen, de Schakel moest maar zo'n beetje op eigen wie ken drijven. En daarom komt de eer, dat ons clubblad het een kwart eeuw heeft uitgehouden, voor een zléer groot qedeelte toe aan de administrateurs. Zij hadden vaak nare woorden in ontvangst te nemen; van vergeetachtige abon- né's, kankerende adverteerders of in hun wiek geschoten redacteuren Maar ze hielden vol en knoopten de eindjes aan elkaar Hartelijk dank, gemoedelijke Jan Bosch, accu rate Jaap van Nek, onverstoorbare Moes en temperament volle Jaap Disselkoen, voor wat jullie in het belang van de A.F.C.-Schakel deden! Objectief oordeel? Het is voor ondergetekende uiterst moeilijk, een objec tief oordeel over de A.F.C.-Schakel te vellen. Ik heb bij elkaar 14 jaar de redactionele leiding gehad en loop dus het gevaar, partijdig te zijn. Eigenlijk zijn er maar twee factoren, die ik objectief kan bezien. Ten eerste: hoe leiden andere clubs hun eigen blad en ten tweede: hoe zou ik zelt De Schakel willen hebben? Wanneer ik clubbladen doorlees, dan treft mij vaak, dat het éne clubblad een familie-orgaan is en het andere een opsomming van voetbalverslagen en -resultaten. Met een variant op een bekend spreekwoord zou men kunnen zeg gen:-„Toon mij Uw clubblad en ik zal zeggen, hoe Uw club is." En nu is het ook bij ons zo, dat de A.F.C.-Schakel dik- wijls demonstreert, hoe A.F.C. is en wat eigenlijk altijd ons probleem is (en waarom A.F.C. dan ook zo moeilijk te be sturen is): Het zoeken naar de synthese tussen een VUtl- BALclub en een voetbalCLUB. Voor een buitenstaander zijn, typisch genoeg, dié clubbladen het prettigst leesbaar, waarin hetzelfde probleem speelt of reeds ter oplossing ge bracht is. Ik denk hier bijv. aan de clubbladen van Sparta", van „Sportclub Enschedé en van „Be Uuick (Groningen) Laatstgenoemde vereniging slaagt er zelrs in, wekelijks een gedrukt en prima-verzorgd blad uit te geven. Stel ik mij op het standpunt, dat eigenlijk alleen „de vraag beantwoord moet worden. Is aan de oorspronkelijke opzet voldaan? De naam van het blad is immers A.F.C.- SCHAKEL was het blad een schakel tussen de leden, dan qeloof ik, dat dié vragen bevestigend beantwoord kun nen worden. De vaak ontroerende brieven, die wij ontvangen uit Indië zijn daarvan een der meest tastbare bewijzen. Desiderata Maar er blijft toch nog veel te wensen over Typogra fisch is het blad uitstekend verzorgd, omdat de familie Meijer evenals destijds wijlen Van Seventer en Van i ngt, hun zakelijke belangen dikwijls achterstellen bij hun sym pathie voor A.F.C. Maar... illustratief zou ons blad nog veel beter kunnen zijn. Verder meen ik, dat een clubblad in het huidige tijds bestek meer moet zijn dan een weergave van wat er in de club zelf leeft. (Ook dat zou beter kunnen: mogen wij vol- qend jaar wél op de captains rekenen?...) Doch een club blad moet m.i. ook weergeven, hoe de vereniging staat tegenover de ontwikkeling van de voetbalsport en tegen over de problemen, die daarmede annex zijn De stoot daartoe gaf destijds onze toenmalige voorzitter Galavazi, die in zijn artikelen „Wat iedere A.F.C. er behoort te weten" ook de algemene voetbalpolitiek besprak. Het is buitengewoon interessant om thans de clubbladen door te lezen uit de periode, waarin Galli zijn artikelen schreef. Dan ziet men, hoe A.F.C stond tegenover de overschrij vingsbepalingen. de Medische Keuring, de toelating van nieuwe verenigingen, enz. enz. Wat eigenlijk - over lange termijn gezien wél zo interessant is als voetbalverslagen zonder meer. In het afgelopen seizoen kwamen spontane reacties over het stopperspilsysteem bijv. Wij hebben in verband met de gegronde motieven van de Technische Leiding onzer club een verder debat hierover stop gezet. Maar anderzijds be hoort een clubblad, als gezegd en zeker het clubblad van A.F.C duidelijker dan thans het geval is, zich uit te spre ken over het standpunt der vereniging ten aanzien der voetbalontwikkeling. Dat deze ontwikkeling ons persoonlijk met enige zorg vervult, willen wij hier niet verbloemen. Nu men in Kla- zinaveen en in Gorredijk, in Sas van Gent en in Hoensbroek gaat „stopperspillen" omdat dat blijkbaar zo hoort; nu men niet meer vraagt: „Heb je een prettige middag gehad, maar alleen nog maar: „Heb je gewonnen? zul en wij ons moeten oriënteren ten aanzien van die ontwikkeling. En waarom juist A.F.C. en als weerslag op de me- ninqen, die daar heersen juist de A.F.C.-Schakel. Omdat A F C in de Amsterdamse voetbalwereld een aparte plaats inneemt. Nu kome men ons niet aan boord met het ant woord. dat „A.F.C. een club is uit de betere standen Afqescheiden van de taalkundige opmerking, dat die uit drukking een verschrikkelijk Germanisme is, zou dit conse quent geredeneerd met zich mee brengen, dat er ook „slechtere"standen zijn. Hetgeen dus waanzin is. Maar wél staat vast, dat A.F.C. in Amsterdam een der grootste voetbalclubs is en dié jongelui onder haar oude en beproefde vaandel tracht te verzamelen, die uit een ander mi lieu komen dan waaruit de andere grote clubs putten en tóch in voetbal een spel zien, dat hun een gezonde ontspan ning biedt en hun de karaktervorming geeft die juist het voetbalspel kan bieden Vandaar, dat onze stem over de ontwikkeling van de voetbalsport mede gehoord moet worden. Zo is er, objectief gezien, veel reden tot dankbaarheid, dat „De Schakel" een kwart eeuw kon verschijnen en zo blijven er vele desiderata. En nu moet ik, helaas, zéér zakelijk eindigen. Hoé kun nen wij Uw en onze wensen in daden omzetten, als U ons niet helpt? Want „De Schakel" kost veel geld. Dit num mer is maar een flauwe schaduw van wat wij U hadden willen bieden...) Tenslotte gaat alleen de zon voor mets op. Al het andere kost geld. Steunt ons met Uw abonnement. Brengt ons adverteerders aan en... begunstigt onze adverteerders' Wij zo ondergetekende als zijn enthousiaste rechtei- hand Wim Staats, zo de administrateur Jaap Disselkoen als zij. die de exploitatie van ons blad verzorgen Jan Meijer, Gerrie Stallmann en Jo Bakker zijn er U dan borq voor, dat wij ons uiterste best zullen doen, maande lijks een blad te laten verschijnen, dat beantwoordt aan de nobele tradities van Amsterdam's oudste voetbalvereniging, de bijna 53-jarige Amsterdamse Football Club. J H. WIJNAND.

Schakels (clubbladen) | 1947 | | pagina 8