SCMILDEPIJEN ET^EN TEEKENINGEN WILLY NELEKEI? Alweer een mijlpaal in de A.F.C. kring! POKIN 122 AMSTERDAM TEL- 37678 by yeen yehoor K 2952-651 begunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. - 1 1 ATUURLIJK is ook het 25-jarig bestaan van Uw clubkrant voor alle A.F.C.'ers een belangrijke ge- l' (y beurtenis en ik kan me levendig voorstellen, dat gij daaraan een extra verzorgde editie wilt wijden. Ik kan mij ook voorstellen, dat Uw vele lezers uit eigen kring en vermoedelijk ook wel velen daar buiten zich bij voorbaat verheugen op die jubileum-uitgave, want zij weten, dat hun clubblad-redacteur de gave bezit zo'n gelegenheid uit te buiten om een feestelijk gestamd blad, met een enkel plechtig en officieel accentje er bij, samen te stellen, iets dat clubhistorische waarde heeft en daarbij prettig leesbaar is. Vooral dat laatste, dus gezellige copie, genoeglijke herin neringen, smakelijk opgedist. Ik vraag mij alleen af, wat de bondsvoorzitter in dit milieu moet zoeken?! Ik heb het voorrecht mijn aandeel te mogen nemen aan legio bonds- en clublustrums, doch ik vraag mij af, waar het einde ge zocht moet 'worden, wanneer ik ook mijn aandeel moet hebben aan de jubilea van clubperiodieken! Eidoch, gij kent mijn waardering voor Uw Vereniging (ik mocht daar onlangs nog uiting aan geven in Uw .Gou den Boek") en gij weet ook, hoe ik Uw goed gestyleerde uitstapjes van de economie naar de sportjournalistiek ap precieer. Dus voldoe ik aan Uw verzoek in de hoop op geen ongewenste consequenties. V Toch valt het mij moeilijk, 'hier dq juiste toon te vinden voor een korte bijdrage. Uw gouden boek geeft flitsen in woord en beeld van datgene, wat inderdaad als een schakel in de A.F.C. beschouwd mag worden. En dan zie ik fees telijke bestuursvergaderingen met de vertrouwde koppen van oer-A.F.C.'ers, dan zie ik afbeeldingen van reünisten- maaltijden, van vrolijke excursies en zelfs van visgeneug- ten.Dat zijn ook allen schakels geweest in het leven van Uw club en zij hebben zeer zeker bijgedragen tot de vro lijkheid en de gezelligheid, de humor en de vriendschap in Uw Vereniging. Toch is de taak van een clubblad met het animeren tot clubavonden, en verenigingspretjes van ver schillende aard niet volbracht. Opbouwende invloed Bovenal moet toch van een clubperiodiek een opbouwende invloed uitgaan. Het Bestuur en het- gehele verenigings organisme moet in het clubblad de krachtige steun vinden voor alle activiteit en voor elk initiatief, dat van de Ver eniging uitgaatClubbelangen van de eerste orde, als op leiding van de jeugd, liefde voor het eigen vaandel, be reidheid tot opofferingen als tegenprestatie voor het zeer vele, wat men van en door zijn club ontvangt, het aan- vaarden van del onmisbare leiding van bestuur en com missies en bovenal... het respecteren van scheidsre,chtecs en tegenstanders, het scheppen van een goed begrip van sportiviteit, het bevorderen van prettige en correcte manie ren jegens tegenstanders, beleefd optreden van jongelui tegen ouderen in en buiten de club, enz, enz. Ziet, als dat alles in een clubblad op de juiste manier be vorderd wordt, als men daarbij steeds de moed en de kracht en dus ook de journalistieke objectiviteit bezit, om de hand in eigen boezem te steken, dan eerst recht kan zo'n orgaan, behalve voor de dub, ook voor de sport in het algemeen van veel nut zijn. Een deel der clubbladen wordt geredigeerd op een wijze, die stellig nieit dienstig is aan het algemeen sportbelang. Men ziet alleen de buitenspel-gevallen van de min of meer als vijanden beschouwde tegenstanders, men ziet alleen de tegenspoed van de eigen club, men is niet in staat de nederlaag als volkomen verdiend, eerlijk,en correct te aan vaarden, men... vergiftigt de geest in de club en men oefent een ongunstige invloed uit op de gedragingen der spelers, om van de in hun chauvinistisch eenzijdige gevoelens ge sterkte supporters nog maar te zwijgen. Zulke clubbladen en vele zijn helaas zo! beschouw ik als mede-schul- digen aan de verwildering van een deel der voetballende jeugd. En nu kom ik weer want in dit jubileumnummer mag ik deze gedachten niet te ver uitspinnen tot Uw 25- jarige Schakel, en dan kan ik met de hand op het hart heus niet zeggen, dat gij tot de gunstige uitzonderingen behoort, nóch dat gij U ook wel aan eenzijdige voorlichtingen in de zo juist aangegeven zin hebt bezondigd Ik kan dat niet, omdat ik daarvoor Uw blad niet steeds nauwkeurig genoeg heb kunnen lezen. Ik vertrouw echter, dat gij, en al Uw medewerkers, evenals trouwens alle voormannen van Uw club, met mijn gedachtengang éti mijn opmerkingen volko men accoord gaat, en daar aulk een pretentieloze jubileum- bijdrage in de regel met een wens pleegt te eindigen, moge ik thans ook van die gewoonte niet afwijken. Ik hoop dat de Schakel er steeds even fleurig en welver zorgd mag uitzien, dat wij nog van veel successen en ook van veel vrolijkheid op de bekende enthousiaste en gezellige wijze getuigen mag en dat zij bovenal de goede geest van sportiviteit, de bereidheid tot zelfcritiek, de prettige manie ren en correcte gedragingen in en buiten de lijnen van allen, die tot de A.F.C.-kring behoren, steeds krachtig moge propa geren en bevorderen, K. J. J. LOTSY

Schakels (clubbladen) | 1947 | | pagina 3