h Losse flodders en warme dagen 13egunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. ET zal zo ongeveer net op het moment zijn, dat de drukker van ons clubblad met veel zweetdruppels dit nummer onder handen neemt, dat er in Amster dam iets geheel nieuws gecreëerd wordt in de vorm van een „SportweekOp zichzelf een lofwaardig initiatief, waarbij vele tak ken van sport worden ingeschakeld. En naar ik uit be trouwbare bron heb vernomen, worden de kosten hiervan bestreden door de inkomsten van dit festijn. Ja, zelfs koes teren de organisatoren de hoop, een batig saldo te kunnen boeken, dat bestemd zal worden voor sportdoeleinden. On dergetekende hoopt dat met hen mede. Maar afgezien van enig geldelijk gewin, moet het mij van het hart dat speciaal Amsterdam echt zit te springen op een sportweek. Vijf wedstrijden in het Ajax-Stadion, vijf wed strijden in het Olympisch Stadion voor het kampioenschap van Nederland, één Olympische dag, twee keer Zeeburgia, twee keer K.F.C., iedere week een mooi wielerprogramma, een wegwedstrijd, ettelijke bokswedstrijden en dat alles in een tijdsbestek van luttele weken, mij dunkt, wij komen niets te kort. En over anderhalve maand is A.F.C. weer aan de beurt en presenteert de voetballiefhebbers een zeer interessant A.R.O.L.-programma. De inschrijving van H.D.V.S. is een primeur, die al zeer welkom is. En mijn gedachten gaan terug naar vorig jaar, toen 22 cricketers, hoofdzakelijk van A.F.C. en H.D.V.S. rond een enorme grote tafel bijeenzaten in de stamkroeg van onze Schiedamse vrienden in café Bijersbergen. Daar werden hechte banden voor immer ge smeed, werden gloedvolle woorden gesproken en werd. zon der dat het Bestuur van A.F.C. daar officieel van wist, een officieuse uitnodiging tot de Schiedammers gericht. Vloei baar graan deed de rest en H.D.V.S. komt op A.R.O.L.- visite. Dat het haar bevalle! 25 jaar Schakel. Deze Schakel staat in het teken van haar 25-jarig be staan. Dat is een lange tijd voor een clubblad, en maar wei nigen weten, hoeveel moeite en kosten er besteed worden aan het instandhouden, resp. op peil houden van ons fraaie Clubblad Dat dit niet in het minst werk is van Jo Wijnand, is beter bekend, en het past mij, als vaste medewerker hem 'de hulde te brengen, die hem rijkelijk toekomt. Van zijn persoon gaat warmte uit en hij weet je zo „just in time te begeesteren, dat je zelfs wel in staat kon zijn, een dubbele moord voor de Schakel te plegen. Als je stukje maar ten minste binnenkomt. Proficiat Jo en allen, die iets of iets meer voor onze A.F.C.-Schakel presteerden en nog presteren. En wat wel zo prettig is van de Hoofdredacteur, hij is niet bang voor gezonde kritiek, mits het maar gebeurt op tijden, dat de voetballeiding er niet door wordt gestoord. Een half jaar geleden waagde ik mij op dat glibberige pad van spel systeem-kritiek, en het lukte waarlijk deze stoute regelen gedrukt te krijgen Doch onmiddellijk werd ik door twee andere A.F.C.'ers finaal op mijn nek gesprongen en kreeg ik er van langs, zonder mij verder te kunnen verdedigen. Immers, de Hoofdredacteur grendelde abrupt deze „pole miek in wording" met een even dictatoriaal als charmant woord, onverbiddelijk af Maar nu is het Juli, A.F.C. voetbalt niet, plannen voor het nieuwe seizoen moeten nog worden uitgewerkt en ik wens in deze Schakel te verklaren, dat de „Jhr" een af schuwelijke tegenstander is van het nog veel afschuwelijker stopperspilsysteem. Wie dat systeem heeft uitgedacht, moet alleen over geld hebben geprakkizeerd, dat kan eenvoudig niet anders En gaat men mij met argumenten te lijf van dat men in Engeland dit systeem met succes toepast, dan zou ik slechts willen wijzen op het feit, dat men in Engeland bij "het ont bijt „bacon and eggs" eet met wat marmelade, en wij in Holland kaas, koek en hagelslag. Buitendien, en ik bekijk het niet filosofisch, doch nuchter, hoe wil men professional-voetbal vergelijken met amateur voetbal? Hier zal men toch geheel andere maatstaven moeten toepassen. Het stopper-spil-systeem heeft veel van de ge noegens en van de spanning, die wij bij Hollands voetbal mochten beleven, bedorven. Speel cricket, biljart, tennis, hockey n'importe wat voor sport sterk verdedigend, en de glans van deze sporten zal vertroebeld worden door entonige afbraak. Maar ja, wij, Hollanders, zijn immer geweldig ingenomen geweest met alles wat uit het Buitenland komt en zo zal het ook wel met voetbal-systemen het geval zijn. A.F.C. vergaderde. In het clubhuis was het vol, toen Arie Mets zijn eerste algemene vergadering inleidde met goedgekozen, hartelijke woorden. De vergadering liep „ongemeen" vlot, iets wat ik erg jammer vind, want ik had nu eens graag gezien, dat al die lieden, die eeuwig wat te mopperen hebben, hun visie op de zaak hier zouden geven. Met praten kom je meestal verder, dan met zwijgen, daarbij is goede kritiek gezond, en het A.F.C.-bestuur zal de laatste zijn, die de mening toegedaan is, dat iedereen feilloos is. Mischien was de hul diging van Dick Bessem aanleiding „vlug op te schieten". Dick kreeg twee zeer fraaie antieke klokken aangeboden, wat daarna het fraaie lied ontlokte van: „Mijn Grootvaders klok". Lang hebben wij nog nagepraat, sommigen zelfs tot dik Zaterdagmorgen, een bewijs dus, dat er heus wel wat te praten was. Medewerking. In ons vorig clubblad heeft velen een kort berichtje pijn lijk getroffen, en wel het hartelijk bedankje van de redactie aan alle aanvoerders die zo onbeleefd waren, geen enkel be richtje over hun elftal in te zenden. Wat is het toch merkwaardig steeds te constateren, dat men met trots zich op de borst slaat en zegt: „Ik ben A.F.C.'er! terwijl men, als het er werkelijk op aankomt, zo weinig voor de club over heeft. De liefde voor een voetbal vereniging gaat meestal niet verder dan tot het kleedlokaal. Laten wij sportief zijn en een afspraak maken, dat wij het de Redactie zo prettig en gemakkelijk mogelijk zullen maken in de toekomst. Want dat verdient zij. Geloof mij maar op recht! Dramatisch En tot slot weer een goed bedoelde tip aan de Sportpers: Stop alsjeblieft met iedere wedstrijd te betitelen met drama tisch. Wij hebben drama's genoeg in de wereld en de club, die na een heldhaftige match aan de verliezende kant staat, maakt er in de regel mindere tragiek van dan de neutrale reporter. Maak het niet erger, dan het al is, Heren! Want de „Jhr" haat huilpartijen! JHR. VAN ROSSEM DE GAULIN.

Schakels (clubbladen) | 1947 | | pagina 17