Wat fl.T.G.-er behoort te •mw Begunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. akelig dicht in de nabijheid van het 3e-klasse-schap cn leden aan een ontstellend gebrek aan goede spelers. We waren eerst kortgeleden verhuisd naar de Wandelweg, moesten in die buurt een geheel nieuwe aanhang opfokken, hadden helaas onze aankweek van jonge krachten zeer verwaar loosd, ziaten in zware financiële zorgen, enfin het perspectief was alles behalve opwekkend. Maar de oude garde hield stand, wist de vereniging weer nieuw leven in te blazen. Nimmer is er geloof ik, zo hard gewerkt door een kleine keurbende, dan in die historische tijd. nimmer was de saam horigheid zo groot en ik prijs me gelukkig, dat ook ik in die daqen door de Schakel heb mogen bijdragen om de lekke p (2 -schuit weder in behouden haven te brengen, riet ging er om de moed bij de bemanning hoog te houden en hiertoe heeft ook onze Schakel zijn bescheiden steentje bijgedragen Verder had ik bij mijn optreden de wind mee. A.F.C. bleet behouden voor de 2e klasse en het A.R.O.L.—tournooi werd inqesteld Ik had dus overvloed van stof en maakte hiervan dan ook een gretig gebruik, wat me wei eens een standje van Toon van Seventer kostte, aangezien het Schakel-deficit steeds groter werd. Want helaas ook op het gebied van ad vertenties was de medewerking in die periode niet bijzondei qrooi Langzamerhand werd dit wel iets beter, doch bedrui pen kon de Schakel zich nooit en Toon moest altijd bij springen. Ook met de literaire bijdragen ging het niet altijd naar wens Soms lieten mijn medewerkers me dusdanig in de steek, dat ik genoodzaakt was zelf meer dan de halve Schakel te vullen Behalve mijn bekende rubrieken schreef ik dan maar een paar stemmingstukjes of rijmpjes onder vel schillende pseudoniemen en" had dan de meeste pret als na het verschijnen van dc Schakel iedereen wou weten wie nu weer die nieuwe medewerker was. Natuurlijk gat ik dit persqeheim nooit prijs, maar in een club als de onze lekt zo iets op de duur toch uit (vooral als je wel eens wat lang aan de ronde tafel aat), maar geen nood, een andere schuil naam was dan weer spoedig gevonden, .in dan begon het spel weer van voren af aan. tot groot vermaak van de insiders. Een evenement was het toen ik de eerste geïllustreerde Schakel uitgaf. Dit was bij gelegenheid van de 12/2-\arige bruiloft van ónze voorzitter Schaf, toen we hem cn zijn echtgenote feestelijk op het cricketveld ontvingen, waarbij de toenmalige Reds-Band haar medewerking verleende. En dan de eerst werkelijke Feest-Schakel ter gelegenheid van ons 30-jarig bestaan, een uitgave waarop wij destijds met recht trots waren. In dit nummer hebben ze me eindelijk te pakken gehad, daar ze zonder mijn medeweten er in slaagden een artikel over mij met portret te doen opnemen. Wat hebben we indertijd niet met en over de Schakel ge lachen' Misschien heb ik de fout gemaakt wel eens wat te veel voor de oude garde te schrijven, waardoor de jeugd afdeling er soms wat bekaaid afkwam, doch men dient niet te vergeten, dat destijds het jeugdvoetbal nog in opkomst was. In elke geval heb ik getracht van de Schakel iets aar- diqs te maken en het speet me, dat ik in 1925 genoodzaakt was er het bijltje bij neer te leggen. Wel heb ik later nog eens een jaartje de redactie op me genomen, doch toen waren de omstandigheden inmiddels geheel gewijzigd Onder de be kwame leiding van Wijnand was de Schakel toen tot een deqelijk clubblad uitgegroeid, was de medewerking veel groter geworden en ging alles van een leien dakje, tenminste bij vroeger vergeleken. Er zou over de Schakel nog veel meer te vertellen zijn, doch ik zal het hierbij maar laten. Ik verheug me dat dank z/ij het initiatief van Wijnand, Staats c.s. ons clubblad weder om in zijn oude gedaante verschijnt, of liever gezegd in hvper-moderne utivoering. Op ons tegenwoordig maandblad kan elk A F.C.Ier met recht trots zijn; het is typografisch keurig verzorgd, de „make-up" is eerste-klas (en wat dat wil zeqqen kunen onze lezeressen wel het beste beoordelen), het fleuriqe omslag doet het prima en bovendien is de inhoud dusdanig, dat je elke maand het verschijnen met ongeduld tegemoet ziet. Laten wij dit A.F.C.-historieboek in ere houden en laat iedere A.F.C.-er medewerken, opdat ons clubblad een nog schonere toekomst tegemoet moge gaan. Leve de A.F.C.-Schakel! Dat zij moge bloeien en groeien en een trouwe wedergave moge zijn van de goede en grootse daden Van onze good old A.F.C.! WIT hET bezit van een goed geredigeerd en behoorlijk op gemaakt cluborgaan is onder alle omstandigheden van uitermate groot belang voor elke vereniging. In de eerste plaats immers is zulk een orgaan het aange wezen middel, om datgene aan te vullen, wat vooral in grotere verenigingen aan het noodzakelijke contact tussen be_ stuur en leden ontbreekt en daarnaast is een clubblad ook het visitekaartje, waarmee de vereniging zich bij haar zus- terclubs aandient. Wanneer wij dan thans 't feit herdenken, dat 25 jaar ge lede in een voor de A.F.C. zo uiterst moeilijke en gevaar lijke periode door ons erelid Toon van Seventer het initiatief werd genomen, om door een eigen orgaan de door het spor tieve falen verslapte banden onder de A.F.C.-familie wee nauwer aan te halen en daardoor het clubleven tot nieuwe bloei te brengen, dan mogen wij ons nu afvragen. „Hee A.F.C.-Schakel aan het beoogde doel beantwoord Mij dunkt, wij behoeven met de beantwoording met lang te aarzelen, want het is m.i. buiten twijfel, dat allen die in de loop dezer 25 jaren in meerdere of mindere mate aan de Schakel hebben medegewerkt, met een gerust hart die vraag volmondig bevestigend kunnen beahtwoorden. Lees die oude Schakels maar eens door! Natuurlijk in die eerste jaren nog een moeizaam pogen om de juiste vorm en inhoud te vinden. Maar langzamerhand komt er lijn en teke- ninq in, tot dat er jaren volgen, waarin onze A.F.C.-Schakel een. der populairste en gaarne geciteerde clubbladen in onze voetbalwereld is geweest. Waar werden ernst en luim op smakelijker wijze verenigd? Terwijl enerzijds ten aanzien van de verschillende problemen, welke de popularisering en enor me uitbreiding van voetbal begeleidden, zowel naar binnen als naar buiten stelling werd genomen, vormden anderzijds de smakelijkste verslagen van al die gebeurtenissen, welke voor ons allen gelukkig een onuitputtelijke bron van heer lijke herinneringen zullen blijven, tezamen de schakels van de band. welke N. Holtsappel voor ogen zweefde, toen hij in het tweede Nummer van de eerste Jaargang dichtte: Hier is de Schakel, die komt binden, de oude club aan de oude vrinden!" Niemand zal mij dan ook van overdrijving beschuldigen, wanneer ik beweer, dat de betekenis van ons clubblad in die moeilijke periode en in de gevaarlijke jaren, welke m nawerking daarvan later nog zouden volgen, nooit hoog genoeg kan worden aangeslagen. Schakel en A.K.O. beker-tournooi bleken de fundamenten te wezen, waarop de A.F.C. als het ware opnieuw werd opgebouwd. Welk een voortreffelijk genoegen was het, toen ik laatst die oude jaargangen eens mocht doorbladeren. Hoe verruk kelijk die felheid weer eens te doorleven, waarmede we onze club verdediqden, maar ook die binnenpret bij de herinnering aan kostelijke dagen en avonden. Het is niet onder woorden

Schakels (clubbladen) | 1947 | | pagina 10