ovep koffie en thee en andere binnen- en buitenlandse indrukken! Begunstiging van onze Adverteerders, houdt de Schakel in stand. m 1 I ET zal menig ouderpaar genoegen doen in de A.F.C.- -J— f- Schakel niet alleen over bier en Bols te lezen, doch I I ook over koffie en thee. O Dat deze beide laatste artikelen in één adem met binnen- en buitenlandse indrukken genoemd worden, dat is in het huidige West-Europa geen wonder. Want op zulke betrekkelijk korte afstanden zoveel tegenstellingen te vin den als voor je kleintje koffie en je potje thee is toch wel zeer bijzonder. Ongeveer midden Februari was ik in België waar je het ene artikel zowel als het andere vrij kan kopen en overal ook echte koffie drinkt en geen imitatie. Als je dan een paar dagen later weer in Holland bent dan krijg je op een of ander station imitatie-koffie en merk je weer dat koffie en thee nog maar heel bescheiden op de bon worden toegewezen. Hoe heel anders is dan 14 dagen later de situatie weer als ik het „voorrecht" heb tot de 160 uitverkorenen te behoren die naar de Leipziger Messe, dus achter het „ijzeren gor dijn" in de Rusische zóne mogen gaan. Een moordreis! Liefst 46 uren achter elkaar met 5 onverwarmde autobus sen (Den HaagLeipzig), niet uit de kleren en 's nachts sneeuwruimen en auto's uitgraven met 8 tot 15 graden vorst. Dat waren 2 barre nachten. En als je dan je be stemming bereikt dan is daar helemaal geen koffie en thee en slechts uiterst slechte imitatie. Menigeen gunt de Duitsers hun straf, die zij overigens verdiend hebben. Denkt li echter niet dat ze straf tekort komen want het leven is daar uiterst slecht en doet het sterkste denken aan onze situatie ongeveer Nov /Dec. 1944, maar dan zonder perspectief; en bovendien het leven dagelijks temidden van ruïnes werkt uiterst neer drukkend. In het clubhuis. Je komt weer terug en je drinkt op Zondag je smakelijk kopje koffie thuis of bij Pijl in het clubhuis. Je ziet het 4e weer spelen, moet zowaar nog de halve wedstrijd „grens rechteren", omdat er geen jongere is te vinden, die allen het le volgen tegen R.C.H. Bij zo'n wedstrijd als ons 4e tegen Zeeburgia 3 speelde en liefst met 8 0 won, blijkt weer eens wat een wonderlijk verrassend spel voetbal toch is. He't eerste kwartier zat er niet meer in dan een gelijk spelletje en toch wordt het een grote overwinning. Maar ook blijkt maar al te duidelijk dat het onderling saamhorig heidsgevoel,, goede captainsleiding, een toeziend oogje van ouderen absoluut tot betere prestaties inspireren, terwijl het averechts verkeerd uitwerkt, indien, zoals bij die wedstrijd de ballen voor een lager elftal ontbreken en wij de gasten moeten laten wachten en ook met thee onze gasten slecht bedienen. Inmiddels HollandBelgië en passant genoten (mijn Bel gische gasten brachten thee voor ons mee!) en in het geheel niet tevreden over de wijze hoe wij het aantal Belgische vrienden zo laag mogelijk gehouden hebben. Moet dat het begin zijn van onze Economische Unie? Enfin, onze grote Lotsy is inmiddels naar Brussel geweest en heeft ruiterlijk onze excuses aangeboden. Dat is verstandig. Zullen wij begin Mei in Antwerpen met meer verstand worden be groet en wij zelf beter begrijpen dat wij voor de oorlog deviezenrijk (de beroemde Antwerpse uitspattingen vóór en na België'Holland) en nu deviezenarm zijn? Armoede is geen schande en men dient er zich naar te gedragen. Het toeval wilde dat ik de week daarop in Good Old England was (met koffie vrij te krijgen in de winkels, thee op de bon, maar thee in de café's en restaurants vrij in quantiteiten van prima kwaliteit) en in Manchester terecht kwam op Zaterdagmiddag, waar die dag de replay voor de halve Cup-finale BurnleyLiverpool op het terrein van Manchester-City zou worden gespeeld. Uitverkocht bleek het al een week lang te zijn. Dus (met of zonder toestem ming van de Nederlandse Bank) ben ik maar eens de vrije markt gaan verkennen en kon ik een nette staanplaats voor een onnette prijs bemachtigen. Van koopmansstandpunt be keken was trouwens maar al te duidelijk aan mijn gezicht te zien dat ik honger naar een plaats had. Reeds vele uren wachtten duizenden op de tribunes (3 staan en 1 zit) en zelf ben ik er ook om half twee, terwijl de wedstrijd om 3 uur begint. Liefst 72.000 bezoekers opgepakt. (Ons Amsterdamse Stadion maximum 58 000) velen met ratels en de clubkleuren, een enkele erg enthousiaste supporter ge heel gekleed in het rood-wit van Liverpool, velen met cocarde op de revers. Liverpool overheerst in kleur, maar ik kom te staan naast twee Burnley getrouwen die mij het een en ander van hun Burnley vertellen. Hun Burnley staat in de 2e divisie op de 2e plaatd mijn club vertel ik, mijn A.F.C. staat ook (op dat tijdstip) in de 2e klasse op de 2e plaats). Mijn sympathie voor deze dag staat vast: ik houd het op Burnley. De eerste wedstrijd had een 00 opgeleverd, de replay beloofde dus met sterke verdedigingen weer spannend te worden. En inderdaad. Het stopperspilsysteem (bij beide partijen) waar ik overigens nog steeds geen vriend van ben, werd in de perfectie toegepast, het dekken was af en vooral aanvoerder-spil van Burnley vertolkte een meesterlijke partij. Het „lovely Brownie" was niet van de lucht. Hoe aardig en hoe verdiend kwam 10 minuten voor het einde de eerste en enige goal tot stand. Kippax, de eminente Burnley linksbuiten, brak door en viel, doordat Woodruff, Liverpools rechtsback hem deed struikelen op unfaire wijze. Vrije schop, prachtig in de bovenhoek van Liverpool. Corner als gevolg, waaruit Harrison die de corner opvangt over alle hoofden heen meesterlijk in het net schiet. Het was een prettige, spannende en zelfs leerzame middag. Mijn vrienden, de Burnley-supporters wenste ik succes in de finale en nam afscheid. Niet nalaten kon ik op de radio even te luisteren of „mijn Burnley" in de finale succes had tegen Charlton Athletic Het liep na verlenging met 10 mis. Bij D. W. S. Zelf moest ik het luisteren nog bij 00 onderbreken om dat het na de lange winter en door afwezigheid weer eens een vfeteranenfeest was voor mij en wel bij onze goede D.W.S. vrienden. Onder ons gezegd, het gaat slecht met onze Veteranen; de 2e helft zijn we gewoon nergens meer, maar alle vreugde van Koning Voetbal had ik weer genoten voor de zoveelste keer, zoals een goaltje gemaakt, tegen de paal en lat geschoten, kapotte knieën door de harde droge grond. Enfin we verloren met 31. Na afloop vervielen alle koffie- en thee-ideeën, want in het D.W.S.-clubhuis was het bier, gevolgd door een stevig neutje bij Tante Corrie en slot somewhere in het Centrum van Groot Mokum Het geluk bracht me daar in contact met één van de A.F.C. groten, die me minzaam uitnodigde de prompt daarop volgende Zondag mee te rijden naar Enkhuizen, alwaar we na een zeer prettige rit, de kous heel lelijk op de kop kregen, waarover anderen ongetwijfeld elders in dit blad zullen schrijven. Maar ook hierna kregen we ons gezond optimisme terug, toen we aan de Nieuwen- dammerdijk lazen dat Zeeburgia ook verloren en Z.F.C. gelijk gespeeld had, zodat we (meesterlijk!) tot de conclusie kwamen dat we tactisch te werk waren gegaan om West- Frisia te laten opklimmen tot medegegadigde voor de eerste plaats. Deze ontzettend verstandige conclusie hebben we zonder koffie of thee, doch met het gebruikelijke geestrijke nat beklonken. EX-SPELER. 14

Schakels (clubbladen) | 1947 | | pagina 14