COntRASt Indië Holland (Dnze feilen Begunstiging van onze .Adverteerders, houdt de Schakel in stand. C* R dreigt weer gevaar d 1 ET „treeplank-gevaar" de jongens staan klaar T staat dicht op elkaar Verbrande, verweerde gezichten 'e kiften met zure gezichten Zij worden belaagd Hun leven belaagd er wordt niet gevraagd onnoodig gewaagd Zij kennen Goddank hunne plichten voor elf cent gebroken gewrichten. Eén zegt: ik ga voor Men brult: loop toch door t vindt overal gehoor Het verzoek gaat teloor de rest laat zich nochtans niet hoonen en de rest staat de „plankgast" te hoonen. Zij strijden tesaam Je leeft wel tesaam 't bevestigt de naam doch het staat zoo voornaam Van Nederland's dappere zonen je vooral niet inschikkelijk te toonen. N. EVERSHARP IJ hebben een wedstrijd op een hard bevroren en besneeuwd veld gespeeld. Dit bood perspectieven. Niet omdat wij het spel zooveel beter of slechter speelden dan anders, maar wel, omdat nu alles in een zeer matig tempo uitgevoerd werd, zoodat tekortkomin gen in onze tactiek duidelijker aan het licht traden. Men kon het nu eens op zijn akkertje bekijken. De aanvallen ontwikkelen zich in een slakkengangetje over het veld. Wanneer door de tegenpartij de bal werd opgebracht, ontmoette deze eigenlijk pas tegenstand, wan neer ze ons verdedigingsgebied bereikt had. Halflinie en verdediging bleven afwachten tot de tegenstanders hen ge naderd waren. Ieder wachtte dan wel op den man dien hij dekken moest, maar als men dan in schermutselingen om den bal verwikkeld raakte, zat de tegenstander onmiddellijk vlak voor doel, als deze zegevierde. Hadden deze handelingen zich op grooteren afstand van het doel kunnen ontwikkelen, dan hadden we meer gelegen heid tot herstel gehad. Dan behielden we de kans dat men ons tweetal passeeen moest om ons voorbij te komen. Nu was herstel vrijwel uitgesloten. Wij herinneren ons allemaal de voetbalslogan „Aanval is de beste verdedigingDit gaat ook nu nog steeds op. Maar dat wil dan hier zeggen, met den tegenstander zoo snel mogelijk het contact op te nemen, zoodat het gevecht om den bal zich zoo vlug mogelijk ontwikkelen kan. En dit kan om twee redenen: le. omdat men in het veld op grooter afstand van ons doel meer gelegenheid en ruimte tot herstel heeft. 2e. Omdat de aanval der tegenpartij dan nog niet in volle ontwikkeling is. Afwachten is bijna steeds verkeerd. Men geeft dan den tegenstander juist alle gelegenheid, vooral in de opstelling, die hij zich maar wenschen kan. Men verwart veelal afwachten met dekken. Wanneer men, zooals in eene systematische spelwijze, in formatie dekken moet, dan wil dat heelemaal niet zeggen, dat men den tegenstander moet afwachten, ook als hij van grooteren afstand komt. Dekken beteekent al het mogelijke doen, om den tegenstander te beletten aan het spel deel te nemen. Hoe eerder men dit doet, des te sneller doorbreekt men de bedoeling en de combinatie van den tegenstander. Een systeem lijkt daarom vaak op een verdedigend spel, omdat men ten onrechte meer afwacht dan dekt. Aanval is de beste verdediging. Ds zelf aanvallen opzetten, of den tegenstander aanval len. Overigens vereischt het dekken wel een zeer bijzondere zorg. Men weet het, men dekt den tegenstander het veiligst, als men zich vlak bij hem bevindt, zoodat men zich zelf in staat stelt, in het bezit van den bal te komen, eerder dan de tegenstander. Daar dienen we al onze aandacht aan te besteden. Mislukt dit. dan moeten wij als laatste mogelijkheid den tegenstander kunnen aanvallen, als hij den bal krijgt. Dan heeft men de meeste kans, omdat hij dan den bal nog niet onder controle heeft. Valt men aan als hij den bal heeft, dan is deze in het voordeel. Hij heeft den bal dan onder controle en kan door een schijnbeweging of door een goede pass ons voorbij komen. Maar het is niet altijd noodig, vlak bij den tegenstander zich te bevinden, om hem te dekken. Noodzakelijk is het, als men bemerkt, dat het spel met snelle, lange passes verdeeld, en in hoog tempo gespeeld wordt. Dan dient men, wil men niet verrast worden, zich vlak bij zijn tegenstander te bevinden. Ervaart men, dat de tegenstander door veel individueel spel zijn aanval vertraagt, en eerst aarzelend tot afgeven overgaat, dan kan men zich op wat grooteren afstand van den tegenstander bevinden. Dit heeft het voordeel, dat men eventueel naar twee zijden iets doen kan. Maar in elk geval, dekken beteekent niet afwachten. OBSERVER.

Schakels (clubbladen) | 1947 | | pagina 11