Januciri-Schakel h. wrjnanö, J I De Jhr herinnert zich nog met ontroering de „on sterfelijke dribbels'' van Volkers of Delsen, de schaarbeweging van Lou Adam en het fameuze positiespel van Dé Kessler. En verder noemt hij nog andere grootmeesters. Accoord, het waren de groo- ten uit ons voetbal. Maar zij waren toch geen betere spelers dan: Hapgood, Male, David Jack, Bastin. Ted Drake, Crayston, Jones, Roberts etc. En deze knapen hebben, toen ze in het „systeem'' speelden een wereldnaam gekregen als geen anderen. Daarenboven brachten ze „Arsenal'' op een on geëvenaarde wijze tot den top van het wereldvoet bal zooals dat nooit door een andere club bereikt is. De Volewijckers. En dachten de beide heeren nu werkelijk, dat b.v. de spelers van de „Volewijckers zich zulke „voetbalslaven" voelden, toen ze hun club door het systeem naar den top van het Nederlandsche voet bal voerden? Maar hier was het zoo, dat het elftal speelde, terwijl de geheele club in één gesloten front daarachter stond. Een „methode" zou de spelers in knellende ban den geboeid houden zoodat zij zich niet naar hun capaciteiten zouden kunnen ontwikkelen. O tem pora o mores o stulti professores! Draai de zaak om en ge zijt er. Het systeem vraagt capaciteiten maar het is dan ook het meest aangewezen middel om die capaci teiten gecoördineerd tot ontwikkeling te brengen. Meestal is het zoo, dat degenen die het nooit gespeeld hebben em er zich te weinig in verdiept hebben de grootste tegenstanders ervan zijn. Vergeet men dan, dat alle succesvolle elftallen in Engeland met een stopper spelen! En ziet men over het hoofd, dat op het continent de stopper Koning is! En wanneer het waar is dat overal door den stopper de groote successen behaald worden, moet men het dan daarom juist niet spelen! Tijd, zorg en studie. Meerdere elftallen hebben het systeem laten varen. Inderdaad. Maar meerderen hebben het dan ook laten varen voordat ze het eigenlijk goed had den ingevoerd. Het vereischt tijd, zorg en (o merk waardigheid) studie. En men noemt het dan „een gebonden tactiek Maar men vergeet, dat systeem en tactiek niet hetzelfde zijn. Het systeem, de methode moet voor den wedstrijd met de spelers besproken worden. Men moet het daarover voor den wedstrijd eens zijn. Als men eenmaal begonnen is, kan men niet meer over een systeem gaan delibereeren. De tactiek is afhankelijk van de omstandigheden, waaronder men speelt; deze openbaren zich eerst tijdens den wedstrijd. Dat men bij harden wind niet de ballen door de lucht moet aangeven, hoe op een nat veld te spe len, dat men, als men het strafschopgebied bereikt heeft, men niet meer naar de vleugels passeeren moet, wanneer den aanval, wanneer de verdediging te versterken, dit zijn alle overwegingen welke door de tactiék beslist moeten worden, een tactiek welke ingegeven wordt door het vernuft en het inzicht der spelers. Maar dit alles heeft met het systeem niets te maken. Ook wanneer men een systeem speelt gelden de zelfde tactische overwegingen en kunnen de spelers zich door het vernuft en het inzicht blijven onder scheiden. Het systeem is geen vervangingsmiddel noch voor de tactiek, noch voor de techniek. Maar de techniek en de tactiek vinden in het systeem een prachtige ontwikkelingsmogelijkheid. En ook als men een systeem speelt zal de schaarbeweging van onschatbare waarde zijn, even als fameuze dribbels en „uitgekookt" positiespel. Opzienbarende mededeeling. Wij zijn geen .doorgefourneerde aanhangers van het stopperspilsysteem. Wij zijn aanhanger van de speelwijze, die het elftal het meeste ligt, en waarmee het meest succesvol te spelen is. That's all folks Er is in Engeland geen methode geweest die het zoolang heeft „uitgehouden als de methode van den stopper. Er schijnt een kentering te komen. We zullen ook het voetbal aan den „overkant' met belangstel ling blijven volgen. En nu nog een vraag. Willen beide opponenten eens zorgvuldig de speelwijze van ons elftal vol gen? Misschien dat zij dan daarin iets vinden dat hen verrassen zal! OBSERVER. copy, <\c\n één zrjöe getypt, in ouöe spelling, inzenöen uiteulijk 31 December, eerste post BIJ RoeRStRaat 522 Begunstiging van 0112e /tdverteerders, houdt de Schakel in stand. 12

Schakels (clubbladen) | 1946 | | pagina 12