x n. o. L.-notities \NS 24ste A.R.O.L.-tournooi ligt weer achter V_y ons; voor het eerst heeft A.G.O.V.V. den beker gewonnen, waarmede wij Landaal c.s. van harte complimenteeren. Den tweeden prijs reikte Dick Bessem uit aan L.O.N.G.A. en de derde prijzen vielen ten deel aan K.F.C. en A.F.C. Tot zoover de officieele gegevens... voor de uit slagen zie men verder het officieele gedeelte. „Uitslagen zei v. d. Stadt (K.F.C.) bij de prijs uitreiking, „zijn zoo onbelangrijk in de sport. Het gaat er maar om, of men vrienden maakt. En hierin zijn wij volkomen geslaagd, dank zij de sfeer, die A.F.C, bij dit tournooi weet te scheppen Een dergelijke uitlating bewijst wel, dat het tour nooi het 24ste! aan zijn doel beantwoord heeft. En toch, en toch rijzen er vragen. In hoe verre heeft dit'24ste A.R.O.L.-tournooi inderdaad aan zijn doel beantwoord, in hoeverre zijn wij met dit tournooi tekort geschoten? Het lijkt ons nuttig en noodig, hierop dieper in te gaan. Onze A.F.C.-Schakel is nooit een blad ge weest, waarin alles van de eigen club alleen maar mooi gevonden werd; in ons eigen orgaan hebben wij steeds de clubzaken objectief belicht en als en waar het noodig was, critiek op onze eigen presta ties geleverd. Het zou eenvoudig en zeer gemakkelijk zijn, om critiek uit te oefenen op de prestaties van ons eer ste elftal. Een 7—1 nederlaag op eigen veld is een optater, waarover lang na te praten zou zijn. (Uit ons hoofd citeerende, meenen wij, dat het 17 jaar(geleden is, dat wij een dergelijke klap op eigen veld te incasseeren kregen en wel tegen West-Frisia). Maar wij willen daarop niet ingaan. Die nederlaag is nu eenmaal geleden en aan de elftalcommissie, aan onzen nieuwen trainer en aan Gerrie Stallmann en z'n jongens de taak om te zorgen, dat zooiets niet meer voorkomt. Gaan wij slechts na, in hoeverre het tournooi aan zijn doel beantwoord heeft. Dan rijst allereerst de vraag: Wat is het doel van het A.R.O.L.- tournooi? Bladeren wij oude jaargangen van ons blad door, dan bemerken wij, dat het oorspronkelijke doel van de door Gé Bosch ingestelde bekerwedstrijden was: het scheppen van een mogelijkheid van nut tige oefenwedstrijden voor ons eerste elftal. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat ook dit maal aan dat doel beantwoord is. (Ook een 7 1 nederlaag kan nuttig zijn). Daarnaast kwam al spoedig het idee naar voren en daarvoor zijn wij altijd eerlijk uitgekomen dat de wedstrijden om den A.R.O.L.-beker de sluitsteen zouden kunnen vormen voor ons nooit- kloppende budget. Ook wat dat aangaat, mogen wij niet ontevreden zijn. Toegegeven: het was beide dagen niet uitver kocht, maar is het wonder, dat ook het publiek na het veel te langgerekte seizoen 1945/'46, nog geen „honger naar den bal had? Toen ons tournooi grooter werd (wij denken nu aan de jaren tond 1930) groeide het A.R.O.L.- tournooi uit tot de officieuze opening van het voetbalseizoen in Amsterdam. W4j kwamen op één niveau met het beroemde Zilveren Bal-tournooi en de clubs, het publiek en de pers beschouwden ons tournooi als zoodanig. Staan wij nóg op dit niveau? Wij gelooven, dat dit niet meer geheel het geval is en wij meenen dat wij ons hierover ernstig moeten beraden. Want het gaat niet meer om de vraag, of A.F.C. I „nuttige oefenwedstrijden speelt ook niet om de sluitsteen van ons budget, ook niet om de „sfeer (want die zou er altijd bij ons zijn, al speelden we onder elkaar met een paar bevriende vierde klas- sers), maar om de vraag, of A.F.C. de officieuze seizoensopening met haar A.R.O.L.-beker brengt of niet. Willen wij dat blijven doen dan blijft o.i. deel neming van Amsterdamsche eerste klassers onont beerlijk. Dat zulks dit jaar niet het geval was, moet aan toevallige omstandigheden worden toege schreven, al is het wegblijven van de bekerhoud ster Blauw Wit onbegrijpelijk en sportief onver klaarbaar. Dick Bessem heeft dat duidelijk gezegd bij de prijsuitreiking en wij behoeven daarop hier dus niet verder in te gaan. Wij hebben onze Amsterdamshe eerste klassers heel erg gemist het zou struisvogelpolitiek zijn dit te ontkennen en hiermede is niets onvriendelijks bedoeld tegenover onze sportvrienden, die dit tour nooi door hun medespelen luister bijzetten en die wij gaarne zullen terugzien. In ieder geval zullen wij toch principieel voor déze keuze komen te staan: Willen wij een „aardig" tournooi met bevriende clubs of willen wij een tournooi, dat beschouwd kan worden als een even serieuze als sportieve seizoensopening? Persoonlijk is de vraag voor ons gemakkelijk te beantwoorden. Wij achten het een eereplicht voor de oudste Amsterdamsche voetbalclub, dat zij de poorten van het nieuwe seizoen opent. Alzoo: alle hens aan dek ter voorbereiding van ons volgende, ons zilveren A.R.O.L.-tournooi! ft. T*. G. - ers begunstigt Uw adverteerders 7

Schakels (clubbladen) | 1946 | | pagina 7