techniek en tactiek ICorrespondentie 't publiek. Als het te bont wordt, zal het bestuur maatregelen tegen dergelijke individuën nemen. Van groote invloed kan ook de houding van je medespelers zijn. Daar zijn er altijd bij, die alweer vergeten zijn, dat eens ook zij de vuurdoop moes ten ondergaan en met welk een ontzag ze naar de oudere spelers van het eerste elftal keken. Het is voor oudere spelers vaak een klein kunstje om jongere spelers „stuk" te spelen, hetzij door hun speelwijze hetzij door hun uitlatingen. Maar het is ook een klein kunstje voor hen om je zelfvertrou wen te versterken door een bemoedigend woord, een beetje persoonlijke interesse of iets dergelijks. Typisch is ook het volgende, hetgeen ik van nabij heb meegemaakt en wel, dat een speler van naam zich door een medespeler van veel minder capaci teiten en zonder eenige reputatie op voetbalgebied, zoodanig door diens onsympathieke houding liet intimideeren, dat hij zienderoogen achteruitging en weldra niet geschikt voor het eerste elftal meer bleek. In dit verband wil ik hier thans besluiten met een eeresaluut en een woord van dank in 't openbaar aan den grooten sportsman wijlen Wim Anderiessen voor zijn optreden tegenover mij per soonlijk, toen ik debuteerde in eerste-klasse voet bal, in het elftal waarvan hij captain was. Hij zal mij altijd tot voorbeeld blijven voor de manier waarop hij jongere spelers zelfvertrouwen gaf. Hem hierin na te gaan acht ik mijn sportieve plicht. KAREL TER HORST. ROMANTIEK op het middenveld. Naar links en naar rechts suizen de ballen. De sterk afwerende verdediging trapt en kopt en schuift den bal naar half- en binnenspe- lers, en, vanuit het middenveld begint het. Scherp oplettend, wachten de drie voorposten, de beide vleugels en de middenvoor, in gestage beweging, de passes af waarmede zij bedeeld worden. Zij staan niet te wachten, maar ze loopen te wachten. Een intelligent in beweging zijn, om ook de vij andelijke defensie in beweging te houden. En het is niet een maar lukraak loopen. Maar een bekeken beweging waardoor de tegen stander even wordt meegetrokken, om dan zelf, in een andere richting snel naar den bal uit te schieten. Het voortdurend door het verstand geleide bewe gingsoffensief zonder bal, dat de verdediging naar links en naar rechts doet zwenken, en daardoor de openingen bewerkstelligt, die door suizende ballen uit het middenveld gesloten worden. Daar daveren de binnenspelers weer over het mid denveld. Steeds oplettend, steeds kijkend. Zij weten dat de voorposten den weg vrij maken. En zij weten snel af te geven, als door het ma noeuvreeren der voorposten een dezer drie vrij gekomen is. Maar zij weten ook den bal mee te nemen, als zij bemerken, dat de verdediging nog niet voldoende in beweging is. Want zij kijken toch!! Er ontstaat een gedachtenassociatie tusschen de spelers op het middenveld en de voorposten, om dat zij van elkaar weten, dat zij op het goede moment ballen ontvangen, of dat bij openingen felle schoten door de lucht daveren. En als onze verdediging zwoegt en van geen wijken weet dan destrueeren de binnenspelers op het middenveld het steunende werk der vijande lijke half-spelers, de „nachschub" om zoo de voorhoede der tegenpartij te isoleeren. En als deze binnenspelers op het middenveld dan weer den bal bemachtigen, weten zij, dat dan snelheid van handelen meer dan ooit geboden is. Dan is de verdediging der tegenpartij „Los" en dan bieden de snelle passes uit het middenveld mogelijkheden die juist door de snelheid geaccen tueerd worden. Want het begint in het middenveld. OBSERVER. Amsterdamsche Korstjes. Door een misverstand werd in de vorige Schakel verzuimd het gedicht: „Recept voor een soort Amsterdamsch Korstje" te onderteekenen. De dichter was A. J. (Jaap) v. d. Berg. Nelis de Fles. Medewerkers kunnen alleen hun copy geplaatst krijgen, indien hun ware naam en adres bij de redactie bekend zijn. Dr. M. van Driel. Hartelijk dank voor Uw schrij ven uit Parijs. Waar U inmiddels in Nederland arriveerde, hebben wij de brief in kwestie niet meer gepubliceerd. N. N. Zie antwoord aan „Nelis de Fles". „Luister en huiver". Wegens plaatsgebrek kon van A.F.C.K.F.C. (43) niets meer geplaatst worden 16

Schakels (clubbladen) | 1946 | | pagina 16