PRINSENHOF heeft nu zelf meer vertrouwen in zijn schot. Wor den zijn schoten nu eens in een wedstrijd gestopt, dan is zijn schieten niet slecht, maar dan is die keeper zoo goed. Slechts als je er zoo over kunt denken, heb je kans om in vorm te blijven. Maar o wee, als je gaat twijfelen aan jezelf. Als je zon der overtuiging gaat schieten of plaatsen. Als je steeds moet denken, zou ik dien bal wel krijgen, waar ik hem hebben wil? Neen, als je pass onder schept wordt en je zegt bij jezelf, die pass was goed, maar die andere knaap had zich zóó goed opgesteld, dat hij er nog juist bij kon, dan ben je waar je zijn moet. Dan kun je bereiken, wat er voor jou te bereiken is. Hoe komt het dat de één dit wel heeft en de ander niet? Hoe maak ik me deze geestesgesteldheid eigen? Dat zijn vragen, die spelers, die nog nooit in een eerste elftal hebben gespeeld en die hiervoor in aanmerking denken te komen ongetwijfeld zul len stellen. Want tegen dien tijd zul je het benoo- digde zelfvertrouwen graag willen bezitten. Ook voor lagere elftalspelers is dit alles van belang, maar in het eerste elftal zijn er zooveel factoren, die hierop invloed uitoefenen, dat de meeste spe lers het hier eigenlijk pas merken. Een direct ant woord op deze vragen is helaas moeilijk te geven. Bovendien zou het voor iederen speler verschil lend moeten luiden. Het hangt in de eerste plaats af van je innerlijke gesteldheid en in de tweede plaats zijn er de vele invloeden van buiten af. Het eenige wat je kunt doen is je lichamelijk zoo wel als geestelijk zoo goed mogelijk voorbereiden op je wedstrijd (concentreeren heet dit met een vakterm). Wat de lichamelijke voorbereiding be treft, daarvoor zul je te zijner tijd de nuttige ad viezen van den trainer ontvangen. Wat het gees telijke aangaat, kun je je het beste zoo vertrouwd mogelijk probeeren te maken met de omgeving waarin je komt te spelen, zoodat je zoo weinig mogelijk vreemde indrukken behoeft te verwerken, als je 's Zondagsmiddags in het veld komt. Ik denk b.v. aan de menschen op de tribunes (lees hyena's), die zich van je meester willen maken, als je als debutant mee mag doen. De één voor den ander wil het 't eerst gezien hebben of je geschikt bent of niet. Je wordt zoo gauw moge lijk „gewogen Het begin is dan ook in vele gevallen al beslis send, Neem daarom aanvankelijk de minste risi co's. Probeer altijd het eenvoudigste, Ben je een maal van goed gewicht bevonden, dan kun je ge rust iets verkeerd doen, want dan was het een ongelukje. Maar als je te licht bent bevonden, dan kun je geen goed doen. En als je een volgende keer wordt opgesteld ben je al bij voorbaat ver oordeeld. Je moet sneller afgeven, harder loopen, meer werken, niet zoo „mooi' spelen, enz. enz. Enfin als zij in de Elftal-Commissie zatenAls het nu nog een beetje wil, krijg je nog een bij naam en wordt je bij alles wat je verkeerd doet ge hoond. Als het zoover is, dan kan ik je slechts ad- viseeren: vraag om voorloopig niet in 't eerste op gesteld te worden, teneinde je geschokte zelfver trouwen te laten herstellen, of vraag overschrij ving aan naar een club in een andere plaats. Hier in een geheel nieuwe omgeving en voor een pu bliek, zonder vooroordeel, heb je waarschijnlijk meer succes. (Ik weet niet of ik nu geen booze gezichten van clubgenooten krijg, maar werkelijk is het in dit geval voor den speler zelf het beste). (Hierover zullen de meeningen inderdaad sterk uiteenloopen. Red.). Indien het niet zoo heel erg is, kan ik je dit aanraden: Stoor je niet aan opmerkingen, die je van buiten het veld worden toegeroepen. De Elf tal-Commissie, heeft je opgesteld, zij heeft ver trouwen in je, want anders hadden ze wel een ander genomen. Je gaat misschien met een speciale opdracht het veld in, en als je die naar behooren vervult, is je E.C. tevreden. Ze vergen geen on mogelijke dingen van je. Het publiek weet van een dergelijke opdracht of een bepaalde rol, in de te volgen taktiek, niets af. Het kan best zijn, dat je daarom volgens „Het Publiek" slecht hebt ge speeld, terwijl je toch door jouw speelwijze ge zorgd hebt, dat een bepaalde tactiek tot succes heeft (of had) kunnen leiden. Zelfs ervaren sport journalisten en -critici weten hiervan natuurlijk niets af en daarom is een sportverslag slechts van betrekkelijke waarde. Slechts de E.C. en je mede spelers kunnen het beoordeelen of je voldaan hebt of niet en je medespelers ook vaak niet, omdat ze geen gelegenheid hebben gehad om speciaal op jou te letten. Ik zal één en ander verduidelijken met een voor beeld. Je speelt b.v. half-back en krijgt de opdracht om een bepaalden tegenstander uit te schakelen. Het publiek weet dit blijkbaar niet en roept je toe, dat je je plaats moet houden, als je hem volgt, wanneer hij tracht aan je bewaking te ontsnappen, door een andere positie op te zoeken. Zou je luis teren naar buitenstaanders, dan loop je kans, dat „jouw" man op een andere plaats opeens gevaarlijk wordt, waar geen van je medespelers hem ver wacht. Er zijn zoo voor iedere plaats in 't elftal voorbeelden te over. Nogmaals stoor je niet aan TIMMER- EN AANNEMINGSBEDRIJF Nieuw- en Verbouw Onderhoud van Huizen TELEFOON 87584 R. v. NEK J. J. CREMERPLEIN 60 AMSTERDAM-W.

Schakels (clubbladen) | 1946 | | pagina 14