Twee fijn besnaarde voetbal-artisten van het zuiverste ras. Waaruit dit o.m. bleek? Uit de beheersching en de toepassing, beter dan ook elk ander, van een van de be langrijkste tactische, en wat verdere uitvoe ring betreft, evenzoo van een van de moei lijkste technische onderdeelen: het plaatsen van het lichaam tusschen bal en tegen stander. Men heeft kunnen lezen van het groote succes, dat Piola had tegenover de stoppers tactiek van den spil Goldbrunner. Een suc ces zoo groot en des te opvallender, omdat tot heden alle andere middenvoors, o.a. Bakhuijs in Dusseldorf, het tegen dezen Duit- scher in diens tactiek finaal moesten af leggen. Hoe Piola dat voorkwam? Wie goed zijn oogen den kost gaf, moet ontdekt hebben, dat Piola in zijn duels met Goldbrunner steeds zijn body tusschen den laatste en den bal plaatste, hetzij van be zijden, hetzij met den rug er naar toe. En dit laatste nog wel, terwijl men het steeds als een grove fout aanrekende, wanneer een middenvoor met den rug naar het doel van den tegenstander staat gekeerd en in die positie den bal in ontvangst neemt. Dit laatste mag in algemeenen zin waar zijn, wie de spel-evoluties van een spil-stopper gevolgd heeft, zal ontwaard hebben, dat tegenover hem zoo iets practisch niet an ders mogelijk is. Het gevolg van de goede en feitelijk eenige goede methode van Piola was, dat Goldbrunner veel minder dan anders den bal kon bereiken en dat niet de Duitscher, maar de Italiaan in de duels meestal de situatie beheerschte. Men kan vrijwel zeggen, dat het plaatsen van het lichaam tusschen bal en tegenstan der met de bedoeling om te beletten, dat deze den bal machtig wordt, een natuurlijke actie en reactie is van eiken speler. In zoo verre was de tactiek van Piola niets bijzon ders. Meerdere spelers, vrijwel alle goede spelers doen het of probeeren het te doen, alleen niet allemaal met dezelfde goede ge volgen. Want er komen, ter verdere uitvoering, nog andere capaciteiten in het geding: de lichaamsbeheersching, de balvaardigheid, vooral de kunst om met beide beenen alle mogelijke details te kunnen uitvoeren. En het was juist hierin dat Piola al even zeer uitblonk. Met zijn perfecte lichaams- en bal-techniek met beide beenen, was hij in staat alle richtingen uit te draaien, den bal dien kant uit te spelen en goed te spe len, naar gelang de situatie vereischte. Ook Braine toonde hierin zijn groote meesterschap. Let eens op, wanneer Braine als linksbinnen den bal krijgt toegepeeld en de rechtshalf van voren gezien zich aan zijn linkerzijde bevindt. De normale positie al- zoo. Onmiddellijk, het is een gewoonte ge worden, neemt hij den bal voor en dribbelt hij met zijn rechtervoet, liefst nog aan den buitenkant. Als rechtsbinnen doet hij pre cies het tegenovergestelde, dan draait en dribbelt hij met zijn linkervoet. Evenals Piola houdt en hield Braine den bal zoo ver mogelijk van den tegenstander verwijderd weer die positie alzoo van het lichaam tusschen bal en tegenstander en wat nog meer zegt onder volledige controle, hetzij rechts, hetzij links. Een kunst alleen aan vol leerde twee-beenig-bal-dirbbelaars eigen. En in dit laatste nu onderscheidt men een verschil met vele andere spelers b.v. Smit. Deze Haarlem-crack, in zijn genre en spe ciaal in den stijl van de Engelsche moderne school, is een prima speler. Hij is echter wat lichaams- en been-ontwikkeling betreft meer uitgesproken links, althans lang niet zoo gelijkmatig ontwikkeld als Braine. Wat hem aan zijn linkerzijde heel goed afgaat, vlot hem rechts minder goed. Terwijl toch hij ook heel goed het groote voordeel van de positie van het lichaam ten opzichte van bal en tegenstander weet. Men ziet alzoo, dat er tusschen prima spelers toch nog altijd belangrijke onder delen in details afwijken. V. In het Kampioensnummer van het Ajax~ Clubnieuws" schreef D. K.(echt) de vol gende waardeerende woorden aan het adres onzer vereeniging: Feestavond! Ajax vierde in American Hotel zijn kam pioensfeest en deed het waardig. Nog dien zelfden avond kwamen deputaties aanzet ten. Ik kan ze niet alle noemen, maar voor één wil ik toch een uitzondering maken: voor A.F.C.! Galavazi was onder de eersten, die Ajax kwamen feliciteeren. Die oude buur van vroeger is heelemaal geen „verre" vriend, al zetelt A.F.C. sinds jaren ergens in Zuid. Galavazi zet sinds jaren de traditie van een der beste Amsterdamsche clubs voort het in stand houden van de Amsterdamsche homogeniteit. Dat verstond ook Scheepens - 7 A.F.C.'ers. begunstigt onze adverteerders!

Schakels (clubbladen) | 1937 | | pagina 7