W at iedere A. F. C.~er bekoort te weten. Bij de toelatingsexamens voor de H.B.S. werd dit jaar den candidaten bij het peilen hunner capaciteiten in het rekenen de schrif telijke vraag voorgelegd, hoeveel wedstrij den bij een heele competitie van vijf voet balclubs in totaal worden gespeeld, en hoe veel wedstrijddagen daarmee zijn gemoeid, indien iedere club slechts éénmaal per wed strijddag in het veld komt. Wanneer ik naga, dat de oplossing van dit vraagstuk zelfs aan vele oudere A.F.C.- voetbalspecialisten eenige moeilijkheden, of laat ik het hoffelijker zeggen, eenige aarzeling heeft opgeleverd, dan moet ik wel aannemen, dat deze opgave ook den adspi- rant-H.B.S.-ers menig zweetdroppeltje heeft gekost. Ik heb mij afgevraagd of de examinator, die met dit vraagstuk is aangekomen, slechts de bedoeling heeft gehad om een reken sommetje in een populaire redactie op te disschen, dan wel, of hij misschien een be oefenaar van de een of andere zomersport is, die nu eens op treffende wijze den jeug digen voetballers aan het verstand heeft willen brengen, hoeveel tijd de competitie om het landskampioenschap wel vergt. Immers die heele competitie van 5 deel nemers is precies gelijk aan dezen strijd der 5 districten om het kampioenschap van Ne derland, dus de vraag had aangenomen dat ieder candidaat tegenwoordig wel weet hoeveel districtskampioenen er zijn ook kunnen luiden, hoe lang de kampioenscom petitie wel duurt. Voor de goede orde zij de oplossing nog even aangegeven. Iedere club speelt 4 thuiswedstrijden, welke tevens uitwedstrij den voor de tegenpartijen zijn. Totaal wor den er dus 5 X 4 20 wedstrijden ge speeld, waarvan 2 per speeldag, waaruit volgt dat er 10 speeldagen noodig zijn. De practijk heeft geleerd, dat bij de samenstelling van het program met verschil lende factoren rekening wordt gehouden, waardoor er nog enkele weken bijkomen. Terwijl er voor de gewone competitie van 10 clubs 18 Zondagen noodig zijn, wordt er door de competitie van 5 kam pioenen nog een abnormaal groot verleng- stukje van 10 Zondagen aangeplakt, bijge volg een verlenging met meer dan de helft! Daar 4 deelnemers het in slechts 6 Zon dagen zouden kunnen klaarspelen, neemt No. 5 liefst 4 extradagen of wel minstens één maand voor zijn rekening en juist die laatste maand is het ergste. Zooals onze lezers uit Dag- en Sportbla den zullen hebben gezien, heeft de daartoe verleden jaar benoemde commissie thans een voorstel voor een nieuwe competitie regeling ingediend, waarbij 4 districten als basis worden genomen. Weliswaar worden zich daarbij afdeelingen van 12 eerste en 11 tweede-klassers gedacht, zoodat de gewone competitie 4 resp. 2 wedstrijddagen meer vordert, doch die 4 Zondagen van den 5den kampioen zouden we gelukkig kwijt zijn. Schijnbaar zal het seizoen voor de kam pioenselftallen dus even lang duren, maar ik ben ervan overtuigd, dat zulks in werkelijk heid niet het geval zal zijn. Met de weten schap dat iedere eerste klasser 22 wedstrij den te spelen krijgt, zal men allicht minder snel tot afkeuring of uitstel verleening overgaan. Het is hier niet de plaats om de voorge stelde nieuwe regeling aan een uitvoerige critiek te onderwerpen. Voorloopig echter kom ik tot de conclusie, dat het ontwerp verschillende voordeelen biedt. In de eerste plaats het feit dat de kampioenscompetitie van minstens 10, op 6 speeldagen wordt teruggebracht, waardoor zij ook aan belang rijkheid zal winnen. Vervolgens biedt de vermenging ontegenzeggelijk groote voor deelen. Blijkbaar is het ook de bedoeling, dat bij de 2e klassers een zekere vermen ging zal plaatsvinden, aangezien in ieder der 4 afdeelingen 33 2e klassers gedacht zijn. Van de 40 tweede klassers in de tegen- afdeelingen I en II zullen dus zeker 7 elf tallen met thans tot de andere afdeelingen behoorende 2e klassers moeten worden in gedeeld. Een dergelijke vermenging lijkt mij ook voor ons aantrekkelijk, al zal onze pen ningmeester een zekere angst voor de stij ging der post „reiskosten" niet van zich kunnen afzetten. In het geheele geval zit een eigenaardige mogelijkheid, nl„ dat het district met de sterkste 2e klassers langzaam maar zeker de zwakkere eerste klassers uit de andere districten zal verdringen, waartegen spor tief natuurlijk niet het minste bezwaar is, maar wat in het Noorden b.v. misschien angstige voorgevoelens zal opwekken. Met belangstelling zien we de behandeling A.F.C.'ers, begunstigt onze adverteerders! 2

Schakels (clubbladen) | 1936 | | pagina 2