zullen er ook wel het noodige van geleerd hebben. Ajax bewees dat trouwens den vol genden dag reeds op Tufnell Park tegen de Islington Corinthians. Hoe prachtig immers wisselden de spelers in de voorhoede van plaats. In het hoofdartikel wijst onze voor zitter op het nut, wanneer Charles met zijn binnenspelers van plaats verwisselt. De Engelsche voorhoede voerde dit tot zijn uiterste consequentie door, zoodat Brooks, de phenomenale Manchesterlinksbuiten soms op de rechtsbinnenplaats opdook. Dat dit de toch al zenuwachtige Italiaansche achter hoede volkomen van de kook bracht, be hoeft geen betoog. Voorts viel veel te leeren van het opbou wen der aanvallen. Had de rechtsbuiten den bal, dan kwam de linkervleugel naar binnen, zoodat de voorhoede als een wig zich door de verdediging een weg baande. En ook het geraffineerde opstellen bij een vrijen schop tegen het eigen team, was leerzaam. Kee per het uitzicht vrij laten, backs en halfs op één lijn en na het fluitje van den scheids rechter onmiddellijk iets naar voren, waar door de aanval der tegenpartij vrijwel dade lijk buitenspel stond. Jammer daarom, dat slechts zoo weinige Hollanders de Noordzee waren overgesto ken. Dat het K.N.V.B.-bestuur geen belang stelling toonde bewijst voor de zooveelste maal, dat de leiders van den voetbalbond de voetbalsport niet meer beheerschen, doch slechts beheeren. Docher is een fonds tot spelpeilver betering; het gezelschapsbiljet Amsterdam- Londen retour kostte 32.-. Waarom niet uit dat fonds geput en het geheele Neder- landsche Elftal, het B.-elftal, enkele scheids rechters, trainers en clubleiders in de gele genheid gesteld, om dezen wedstrijd bij te wonen? De ervaringen, daar opgedaan, had den het geheele Nederlandsche voetbal ten goede gekomen; het fonds tot spelpeilverbe tering behoort iets meer te zijn dan een rekening, waarop een deel der groote win sten moet worden weggewerkt. En nu de Italianen.... Die zijn mij, rond uit tegengevallen. Hun moed en hun geestdrift, om een schijnbaar hopeloozen achterstand, die een débacle scheen in te luiden, vrijwel geheel in te loopen, vallen alleszins te loven, doch wanneer het wereldkampioenschap niet in Rome gespeeld was, hadden de Italianen het wereldkampioenschap nooit gewonnen. Daarvoor duurde het te lang, eer zij het juiste tegenspel vonden tegen het sublieme werk der Engelschen en daarvoor moest het te veel komen van „explosies". Erger was, dat de Italianen de sympathie van de objectieve toeschouwers en waar schijnlijk de kans op revanche volkomen vergooiden door hun meer dan ergerlijke speelwijze. Voetbal schijnt een te opwin dend spel te zijn voor de zonen van het Latijnsche ras, want de niets onziende wijze, waarop de Italianen trachtten hun tegen standers van den bal te werken, was ont stellend. Het ergste is, dat de Italianen geen moment den indruk hadden, dat ze zoo onbehoorlijk optraden. Het spel der Italia nen noemen ze voetbal, doch het is een soort catch as catch can", dat rondweg levensgevaarlijk kan zijn. Enfin, daar kunnen Hapgood en Brooks over mee spreken. Als men nagaat, dat Italië 19 vrije schoppen tegen zich kreeg waarvan één strafschop terwijl verder de uitstekend leidende Ohlsson zoo tactisch was, om te laten doorspelen als affluiten het uit het veld sturen van een speler tenge volge zou hebben zoo, toen Monzeglio Drake een klinkende oorvijg(!) toediende dan kan men zich een beeld vormen, hoe de heeren speelden. Ik kan mij nu levendig indenken, hoe Italië-Spanje in Rome geweest is, en ik geloof, na wat ik zelf gezien heb, dat het onverantwoordelijk zou zijn als ooit een Nederlandsch Elftal een officieelen uitwed strijd tegen het Italiaansche elftal ging spelen. Ik had het genoegen de reis te maken in gezelschap van Ajax. Doch toen ik op de tribune zat, dacht ik er met groot leedwezen aan, dat mijn eigen clubgenooten nu in Am sterdam waren. Want hoe leerzaam zou het niet geweest zijn voor ons eigen team. Het is van het grootste belang, dat onze jongens bij voorkomende gelegenheden een dergelijke ontmoeting kunnen volgen. Nu zijn we de nuchtere taal der cijfers zegt het reeds in stijgende lijn. De reputatie van het Nederlandsche voetbal is in het buitenland een zoodanige, dat men gaarne Nederlandsche clubs ont vangt. Laat ons hopen, dat spoedig ons elf tal een zoodanig peil bereikt, dat men met gerust geweten een wedstrijd kan afsluiten en dan tevens een dergelijk grootsch sport evenement als Engeland—Italië ongetwij feld was, kan bijwonen. Het komt A.F.C. ten goede. A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders! 5

Schakels (clubbladen) | 1934 | | pagina 5