ke minderwaardigheid te geven, wat het in het geheel niet behoeft te hebben en het zeer tegen hun eigenlijke bedoeling in, naar lichaam en geest tegenwerken. Langzamerhand wint de overtuiging veld, dat een medische keuring van a.s. sportbe oefenaars en wedstrijddeelnemers, noodza kelijk is. Het spreekt vanzelf dat aan de eerste categorie andere eischen gesteld worden, dan aan de tweede. Deze laatste vormt uit een keurings-oogpunt gezien, een hoogere afdeeling. Zakt men er voor, dan kan men nog altijd tot de andere afdeeling toegela- ten worden, in de hoop, na eenigen tijd toch de toestemming te bemachtigen aan wedstrijden deel te nemen. Het is bijv. heel goed mogelijk, dat een jonge man of vrouw bij de keuring voor la- 'en jVe 2e99en korfbal, te hooren krijgt, dat ze de korfbalsport mag beoefenen, maar niet aan wedstrijden mag deelnemen, om dat ze bijv. een te hooge bloeddruk heeft; of een te snelle pols na de diepe kniebui gingen. Zoo zijn er meer verschijnselen, die wij zen op een oogenblikkelijke ongeschiktheid om aan wedstrijden deel te nemen, terwijl een simpel aan sport doen, zonder het con- currentie-idee dus, een goeden invloed kan uitoefenen. Hoe meer er van een lichaam in korten tijd gevraagd wordt, hoe strenger de keu ring zal zijn. Als voorbeeld neem ik bij voorbeeld race-roeien en athletiek. Het spreekt vanzelf, dat iemand zich onnoe- ™hjk veel schade kan berokkenen, ook al is hij bij de keuring gewogen en goed be vonden, door zicb bij bovengenoemde spor ten niet aan de strenge trainingsvoorschrif ten te houden. Alleen dan kan ons lichaam die zware inspanningen zonder schade ver werken, wanneer we in de best mogelijke conditie aan de start verschijnen en dan ook zal ons lichaam er voordeel van ondervin den om van ons karakter maar te zwijgen. Met dat al blijft een controle noodig. Ook degenen, die door de poort der keuring het paradijs der wedstrijden zijn binnengetre den doen verstandig ieder jaar eens te pro- beeren of ze door die zelfde poort opnieuw binnen kunnen komen. Aan den eenen kant is dit als controle natuurlijk gewenscht en ten tweede is het later bij een afwijking zoo gauw mogelijk maatregelen te nemen. Ten slotte zou ik u willen aanraden lie- ver een keer te veel dan te weinig bij het sportkeuringsbureau aan te komen, onder het motto: „Baat het niet, dan schaadt het niet Het is altijd beter een ongerustheid weg te nemen, zij 't dan ook dat aan wed strijd deelnemen verboden wordt, dan met die ongerustheid door te loopen tot schade van zichzelf en van de sport.

Schakels (clubbladen) | 1933 | | pagina 8