DE A. V. B. 38 JAAR. Appreciatie en critiek. Ter gelegenheid van den 38sten verjaar dag van den A.V.B. gaven in een speciale uitgave van het Amsterdamsche Sportblad (van 17 October) verschillende bestuursleden en officials beschouwingen over onze voet ballerij in het algemeen, en over den A.V.B. in het bijzonder, ten beste. Onze bondsvoorzitter heeft het b.v. over Contact" tusschen vereenigingsbesturen en den bond bij een aantal van 160 a 170 vereenigingen geen kleinigheid! en zegt daarin o.a.: ,,Een merkwaardig verschijnsel heeft daarbij mijn aandacht getrokken en wel de geringe belangstelling, die de redac ties der clubbladen hebben voor het bonds- werk of het hondenwerk in het algemeen. Een enkele maal wordt over den bond of het bondsbestuur geschreven, n.l. indien er een of andere beslissing genomen is, waarmede öf het bestuur óf de redactie het niet eens is." Wanneer ik mij tot A.V.B.-aangelegen heden bepaal, dan vind ik dit verschijnsel eerlijk gezegd nu niet zoo heel merkwaardig. Hoofdzakelijk zijn het immers de K.N.V.B.- clubs, welke over een clubblad beschikken en uiteraard zijn deze niet zoozeer bij de A.V.B.-zaken geïnteresseerd als de speci fieke A.V.B.-clubs. Doch er zijn waarschijn lijk ook nog andere gronden. Men zou b.v. reeds een andere verklaring in het volgend artikel „Het bestaansrecht der kleine Clubs", door den Heer C. Kok, kun nen vinden, hetwelk begint met de volgende bewering: „Het is reeds lang op de alge- meene vergadering van den A.V.B. waar te nemen: de zoogenaamde tegenstelling tus schen groote en kleine clubs, of beter gezegd, clubs, welke groote recettes maken en zij, welke 't zonder dat moeten stellen: vandaar dat men tweeërlei belangen kreeg, welke zich manifesteerden in algemeene vergaderingen met al de onaangename gevolgen." Deze tegenstelling, indien men dezen strijd tenminste zoo noemen mag, is helaas in den loop der jaren m.i. kunstmatig opgekweekt en zonder twijfel van bepaalde zijde zelfs ge provoceerd, want ik daag iedereen uit, een voorbeeld te noemen, waarin door de zgn. groote clubs actie gevoerd is of besluiten ge nomen zijn, welke inderdaad beoogden de bestaande kleine clubs in hun werkelijke be langen te schaden. De voornaamste punten, waarbij in de laatste jaren deze geforceerde controverse „groot-klein" aan den dag kwam, waren: contributie-regeling, beperking toelating nieuwe vereenigingen, medische keuring en overschrijvingsbepalingen. (Over al deze onderwerpen waarvan het verband met de recettes in donkere nevelen gehuld is! - werd in onze „Schakel" herhaaldelijk ge schreven.) De medische keuring is er ten slotte, dank zij een schitterende voordracht van Prof. I. Snapper, gekomen. De overschrijvingsbepa lingen werden herhaaldelijk verworpen, doch eindelijk schijnen ze er thans uit organisato rische overwegingen te zullen komen. Dezelf de organisatorische overwegingen, op grond waarvan de zgn. groote vereenigingen steeds tot aanneming adviseerden. Hierbij dient op gemerkt, dat het door de kleine vereenigin gen onder leiding van het Bondsbestuur getolereerde onsportieve meten met 2 maten, hetwelk aanvankelijk door de verwerping ontstaan was, eerst door de Bondsvergade ring van den K.N.V.B. gecorrigeerd kon worden. Misschien heeft echter de uiteindelijke aanvaarding van de „oudere" juniores-com- petitie door den K.N.V.B., waartegen het A.V.B.-bestuur zich tegen de meening der groote K.N.V.B.-A.V.B.-clubs in, heftig ver zet heeft, thans de oogen voor de organisa torische wenschelijkheid der aanneming der overschrijvingsbepalingen beter geopend. Alvorens verder te gaan kan ik niet na laten erop te wijzen, dat de „zoogenaamde - 7 - A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders!

Schakels (clubbladen) | 1932 | | pagina 7