REUNO CMÈ „ROYAL" KONINGINNEWEG 212 gehaalde interview van Week-End tezen we zooveel interessants, waarlijk niet alleen, omdat hier een A.F.C.-er geïnterviewd is, maar wegens de belangwekkende dingen, die Jan op sportgebied vertelde, dat wij het vol gende overnemen: die ons vertelde, hoe hij als jongen in Watergraafsmeer steeds speelde op de wei den van de Kruislaan, hoe hij voetbalde met A.F.C. en hoevele Indisch-gasten hebben niet voor de roodzwarten van den Midden weg gespeeld! hoe hij zich op loopen toe legde en hoe toen in zijn hart de wensch ontstond om in de sport zijn toekomst te zoeken. Wij vroegen den heer Biere vervolgens, wat hij van de vele systemenen stelsels dacht, of hij een voorstander was van de Zweedsche methode, waarop de heer Biere antwoordde, dat aan al die stelsels een ware geschiedenis verbonden was. „Het was in het jaar 1910, dat deze strijd ontbrandde aldus legde hij ons uit. „Di. W. P. Hubert van Blijenburg was de man, die voor het Zweedsche stelsel opkwam. Jarenlang werd kalm gestreden en stond ieder voor zijn eigen stelsel de een voor het Duitsche, de ander voor het Zweedsche doch in de jaren 1920 en 1921 werd deze strijd feller, waardoor officieele inmenging noodzakelijk bleek te zijn. Men stelde een college van advies in. Het resultaat van deze inmenging was dat men tot een compromis kwam door de goede eigenschappen der twee stelsels aaneen te koppelen. Men bleef aan vele Zweedsche principes vasthouden, doch het stelsel Gutsmuts kwam hierin sterk uit. In Indië vulden de leeraren deze „cock tail" nog aan met efeningen van Niels Bukh, Gaulhofer en Streicher. Wij vertelden hem toen hoe wij vroeger aan gymnastiek gedaan hadden, met ringen en rekstok hadden gewerkt en vrije oefenin gen hadden gedaan. Als men zoo over gym nastiek spreekt, dan komen de herinneringen vanzelf weer boven en wil men tevens wel eens weten hoe het er nu uit ziet. Wïj vroe gen den heer Biere dan ook, hie zulk een les er thans wel uitziet. Onmiddellijk zat hij weer op zijn praat stoel en alsof een machinegeweer werd afge vuurd vertelde hij ons vary begin- of inlei dende oefeningen, waarna men naar de hou- dingsgymnastiek overzwaaide, n.l. armoefe ningen, romp-, lenigheids- en been-oefenin gen, welke er speciaal op uit zijn om alle spieren van het lichaam aan het werk te stellen. Wij schreven in den aanhef reeds, dat de animo voor de athletiek in de laatste jaren enorm was toegenomen. Dit valt vooral waar te nemen in Semarang, want de afdeeling der N.I.A.U. is de grootste van Indië. „Wij kun nen de jongens niet veel laten betalen, slechts een kwartje in de maand, maar de leden van het bestuur doen alles gaarne. Zoodra er weer voldoende geld in kas is, worden wedstrijden uitgeschreven, terwijl steeds een leider in Semarang is het de heer Biere con amove op de traindagen is, om de jongens te wijzen, hoe hij met een speer moeten gooien, hoe zij hun loopstijl kunnen verbeteren, etc. Tot zoover het interview. Mens sana in corpore sana,, dat een A.F. C.-er geroepen is in één van de groote steden op Java dit streven naar voren te brengen en de Hollandsche en de Indische jeugd daarin te onderwijzen, doet ons goed. Moge het in ons kleine A.F.C.-wereldje hier in het oude land een voorbeeld zijn voor onze eigen jeugdleiders. Voor onze jeugd en voor onze A.F.C. NA AFLOOP DER WEDSTRIJDEN BIJ VAN J. V. D. PIJL TELEFOON 21649 li A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders!

Schakels (clubbladen) | 1932 | | pagina 11