TIEN JAAR Het is wel geen toeval, dat in dezelfde maand, dat wij A.F.C.-ers ons opmaken, om het tiende A.R.O.L.-tournooi met onze vrien den van hier zoowel als van buiten Amster dam te gaan vieren, tevens ons clubblad „de A.F.C.-Schakel zijn tiende jaargang vol eindigt. Tien jaar geleden immers vond in onze vereeniging het groote „réveil" plaats; na een periode waarin, om met een variant op onze Vaderlandsche geschiedenis te spreken, het Bestuur radeloos, de Leden redeloos en de Club reddeloos scheen, was de oude taaie geest vaardig geworden over de club. Het A.R.O.L.-tournooi werd ingesteld en de Schakel werd gesticht. Nu zijn we tien jaar verder; nog lijkt onze vereeniging, gezien de positie van ons eerste elftal zwak, maar wie verder kijkt dan zijn neus lang is, zal erkennen, dat er in dit decen nium héél wat ten goede gewijzigd is. Het ledenaantal steeg sprongsgewijze, evenals het aantal elftallen; de financieele situatie werd gaandeweg beter en al met al is A.F.C. een vereeniging geworden, die én op èn buiten het groene veld een plaats is gaan innemen, die men tien jaar geleden niet meer voor mogelijk hield. Heeft nu ons clubblad, mede in die wanho pige periode opgericht, ais een der middelen, om het dreigend verval tegen te houden, aan zijn roeping voldaan? Ik meen van ja; want hoeveel er ook te wenschen overblijft, hoe vaak men gaarne de dingen anders en beter zou wenschen, de leden, die achtereenvolgens „de Schakel"- redactie gevoerd hebben, hielden één ideaal voor oog. Een ideaal, dat Nico Holtzappel in één van zijn gevoelige liedjes als volgt schetste: Dit is de Schakel, die komt binden De oude club aan d oude vrienden. De vrinden van de A.F.C. Dit hebben we getracht voor oogen te hou den; dit ideaal hebben we getracht te bena deren. Hein Brass, die de Schakel maakte, Sijmen Wit, die de Schakel tot bloei bracht en onder- geteekende, die getracht heeft, dezen bloei te consolideeren, hebben dat als Leitmotiv gehad. We hebben, als we verloren en dat ge beurde in die tien jaar óók wel eens, als u het zich herinneren kan, zoo min mogelijk de tegenpartij, den scheidsrechter, het terrein of het weer uitgescholden; steeds hebben we ge meend te moeten schrijven, dat het weer bleek, dat we er maar een bitter beetje van kenden. De Schakel is verzanden naar Oost en West, naar Noord en Zuid. Op de expeditie- lijst staan adressen in bijna alle landen van Europa. Maar ook adressen in Californië en in Zuid-Afrika; in Zuid-Amerika en natuur lijk tientallen in Indië. Tot op de buitenposten Van ons Koloniaal rijk komt, wie weet met hoeveel vertraging! ons clubblad. En eens heb ik een brief gehad van een A.F.C.-er, somewhere uit Borneo vandaan. In dien brief, waarvan de heimwee afdroop, schreef hij, hoe blij hij was met de Schakel en dat iets van den frisschen Hollandschen wind, die over de Wandelweg waait, hem uit die bladzijden een koelte toebracht Of de Schakel misschien maakt, dat onze Indische gasten na zes jaar tropenverblijf zich in onzen kring weer zoo direct thuis voelen? Want dat is toch het mooiste dat een blad en een club je kunnen geven. Bij al het wan begrip, al het verkeerd opvatten van bedoelin gen, alle naijver, alle onaangenaamheden, er iets is, dat je onderling bindt. Ik heb eens in gezelschap van niet-A.F.C.'ers, die onze club fel zaten te critiseeren, gezegd: „Jullie kunt misschien wel gelijk hebben; maar, zie je, je bent nu eenmaal A.F.C.-er, zooals je Hollan der bent. Je ziet de verkeerde dingen wel, maar laten ze er met hun handen van af blij ven; want het is toch iets, dat je in je hart heel dierbaar is." Als de Schakel u hiervan iets heeft kun nen geven; als er momenten geweest zijn, dat u zich bij het lezen van ons clubblad, A.F.C.- er en niets anders dan A.F.C.-er gevoeld hebt/ dan dan geloof ik dat, hoeveel fouten er gemaakt zijn, ons clubblad toch iets van zijn mooie roeping vervuld heeft. Tien jaar! In deze maatschappij waarin de gebeurtenissen elkander zoo snel opvolgen, waarin met verbijsterende snelheid historie geschreven wordt, tóch nog een heele tijd. Moge in de toekomst ieder, die zijn krach ten beschikbaar stelt voor ons blad. voor ons eigen clubblad, ook steeds, hoe ook tastend, hoe ook vaak struikelend bij het zoeken naar het goede, gedachtig zijn aan het devies, dat ik u reeds noemde: die komt binden De oude club aan d'oude vrinden J. H. WIJNAND. A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders! - 2

Schakels (clubbladen) | 1932 | | pagina 2