TRAINING. In het laatste nummer van de als steeds zeer lezenswaardige „N.A.C.-Klok schrijft V. Verlegh) TRAINEN UIT EIGEN INITIATIEF. Trainen! Er is een tijd geweest, dat de klacht: de-spelers-oefenen-niet, algemeen was en wanneer men zijn ooren te luisteren legt, hoort men haar nog maar al te vaak. Verbe tering is er intusschen wel te constateeren, de successen van het nationale team, dank zij een grondige, systematische, veelzijdige voor bereiding is in deze van groote propagandis tische waarde. Maar het is nog lang niet, zoo als het zijn kon en moet; er zijn er nog maar al te veel, die denken het niet noodig te heb ben, die de moeite, een kleine opoffering daar voor te veel vinden. Gelukkig hebben we in onze vereeniging over trainingslust niet direct te klagen; het meerendeel is van goeden wil en er zijn er zelfs, die min of meer ontstemd zijn, wanneer zij niet bij de genoodigden behooren. 'n Goed teeken! Oefenen, oefenen en nog eens oefenen moet het parool zijn! Maar met een zeker doel, om iets te leeren, om iets te bereiken: verbetering van het in- dividueele en algemeene spelpeil. Daarvoor is noodig leiding, als het eenigs- zins kan goede leiding. Nu is dit niet altijd mogelijk en ook niet direct noodzakelijk. Vele leiders doen het uit pure liefhebberij, uit lief de voor de vereeniging, maar behalve dat dit vele opofferingen vraagt, missen zij ook heel dikwijls den tijd daarvoor. En daarom willen we hier speciaal eens de aandacht vestigen op het oefenen zonder lei ding, waarmede men heel veel, ja alles kan bereiken, wanneer slechts de lust, de wil, de ernst aanwezig is. De trainingsdagen met leiding zijn daarbij een uitstekende leiddraad. We moeten het, met medewerking van al len, van lieverlede daarheen zien te leiden, dat er veel meer geoefend wordt uit eigen initia tief. Waar en wanneer men ook komt, het is eeuwig en altijd hetzelfde beeld: een goal, een groepje spelers en dan maar schieten of zoo als men in den volksmond zegt, er op los „lellen". Niet, dat we tegen dat goaltje schieten zoo'n overwegend bezwaar hebben, als het maar niet overdreven wordt en beschouwd wordt als een onderdeel van het oefenen: zui- ver, laag (denk er nog eens om: wreef strak, teenen naar beneden drukken, bal naast den voet waarop men steunt) in eens, met beide beenen schieten, voorzetten hoog en laag, koppen enz. Maar het uren achtereen, altijd maar weer goal-trappen, zonder eenig doel, zonder ook maar een oogenblik er bij na te denken hoe en waarom men schiet, is doel loos, heeft geen enkel nuttig effect. Waarom deze oefening niet eens afgewis seld met andere? Omdat men niet durft, om dat men bang is, dat men uitgelachen wordt! Elke speler kan op z'n eentje reeds oefe nen. Hoeveel spelers zijn er b.v., die zich met een bal snel kunnen verplaatsen? En hoe kan men dit beter aanleeren, dan met den bal over het veld te dribbelen, een, twee tot tien en meerdere keeren toe. Met rechter en linker voet, met beide voeten. Begint langzaam om den goeden slag, de balanceerende beweging van het lichaam te pakken te krijgen en ver hoogt van lieverlede de snelheid. Ge zult er van op kijken, hoe ge in korten tijd vordering op dit punt maakt. Wisselt dit af met het oefenen in het dribbelen langs en om de paal tjes. En zoo spoedig als er twee of meerdere spelers zijn, kunnen alle oefeningen geschie den, welke anders onder leiding plaats heb ben: stoppen, dribbelen, plaatsen, koppen, samenspelen enz. Wanneer ge er eenmaal mede begint en van niemand je iets aantrekt, zult ge spoedig ondervinden, hoe prettiger deze oefeningen zijn, dan het taaie doeltrappen. En bovenal van hoeveel meer nut. Daarom: overdenkt eens deze goed bedoelde voorlich ting, begint er direct mede en maakt hetgeen we zoo graag zouden willen: het oefenen in de werkelijke beteekenis van het woord uit eigen initiatief, tot een feit. Als het erop aankomt, heeft niemand een ander noodig zich tot een bekwaam speler te ontwikkelen. Al doende leert men en voor zoover noodig kan men op goeden raad en voorlichting ten allen tijde rekenen. V. A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders!

Schakels (clubbladen) | 1932 | | pagina 7