len niet de grens gesteld, welke wij in den A.V.B. weten te apprecieeren en hierin komt het Comité dus in strijd met zijn eigen prin cipes! voor een belangrijk deel zoo niet geheel voorkomen kan worden, indien in een speciale competitie op Zaterdagmiddag de leiding aan werkelijke leiders" zou worden toevertrouwd; aan menschen, die naast hun scheidsrechterlijke capaciteiten, de tact en de geschiktheid hebben, om jongelui, die er een voor deze wedstrijden ongeschikte tactiek op na houden, op hun verkeerde opvattingen te wijzen. Dit kan deze jeugdige voetballers juist op het rechte pad brengen en hen als het ware ertoe dwingen, zich op een hooger plan staande spelmethode toe te leggen. Ik kan er dan ook niet toe komen, op grond van deze motieven, een splitsing in de plaatse lijke bonden, èn wat mij even belangrijk schijnt, in den boezem der eigen vereeniging te bevorderen. Immers het Comité wil als deelnemers alléén scholieren van U.L.O., M.U.L.O., H.B.S., Handelsschool, Lyceum of Gymnasium. Andere categorieën, als Ma chinisten-school, M.T.S., Zeevaartscholen, Ambachtsscholen en dus ook zij. di^ dp eerst genoemde scholen reeds verlaten hebben, zijn uitgesloten. Bij genoemde bespreking kwam Dr. Spoel- der in een keurig betoog, hetwelk op sym pathieke wijze zijn liefde voor de voetbal sport, maar niet minder als paedagoog voor zijn pupillen, demonstreerde, dan ook tot een andere, ik zou haast zeggen fijnere en daar om waarschijnlijk minder overtuigende mo tiveering. De voorzitter van H.F.C. en Rec tor van het Sted, Gym. te Haarlem zocht de motiveering der splitsing in de differente be langensfeer. Een jongen b.v., wiens vrije tijd door studie in beslag genomen wordt, een serieuse opvatting van zijn plichten heeft, en daardoor weinig of geen tijd voor de tegenwoordig zoo hooge eischen van trai ning, en alles wat voor de voetballerij ge- eischt wordt, beschikbaar kan en wil stellen, maar toch ook wel eens graag gemoedelijk en rustig een balletje wil trappen, vindt geen bevrediging in de gewone competitie tegen jongens, zij het ook van eigen leeftijd, bij wie de voetballerij een veel grootere en an dere plaats in hun leven inneemt. Zij hou den ermee op, tot hun eigen teleurstelling en schade van de voetbalsport in het algemeen. Dit is duidelijk en Dr. Spoelder verdient den dank onzer geheele voetbalwereld, dat hij dit door K.N.V.B. en plaatselijke bonden ver waarloosde verschijnsel, eens duidelijk be licht heeft. Met alle respect echter voor dit betoog, heeft dit mij er echter niet van overtuigd, dat het eenige redmiddel thans reeds de split sing in categorieën, in de bonden en de ver- eenigingen, zou wezen. Mij lijkt het practi- scher binnen het kader van onze bestaande organisatie een competitie te formeeren, waarin zooveel mogelijk aan de bezwaren, der bewuste catagorie tegemoet wordt geko men. Waar ik volkomen de andere bezwaren, welke tijdens de bespreking naar voren kwa men, tegen de bestaande contpetities voor Juniores en adspiranten onderschrijf, n.l. het uitsluitend spelen op Zondagmorgen, van wege het vroege uur voor hen. die wél op Zondag kunnen spelen, en verder voor hen, die heelemaal niet op Zondag, doch wel op Zaterdagmiddag hun sport mogen beoefe nen, afgezien nog van de overbelasting van terreinen en het scheidsrechtersvraagstuk, meen ik, dat men een groote schrede in de goede richting doet, indien de plaatselijke bonden onverwijld een Zaterdagmiddag- competitie inrichten. Ik stel mij voor, dat in de practijk het doel van het Comité zeer dicht benaderd zal worden. Immers die jon gens, voor wie de beoefening van voetbal van grootere beteekenis is, zullen het toch prefereeren in de Zondagsche Adspiranten- en Juniores-competitie, alsmede in de ge wone lagere elftallen met hun kans op pro motie, te blijven uitkomen. Voor wie op Za terdag speelt, moet het uitkomen op Zondag natuurlijk verboden worden. Ongetwijfeld zal een flink gedeelte der wedstrijden ook op Woensdag kunnen plaatsvinden, hetgeen uiteraard alleen voor scholieren mogelijk is en den Clubs een gewaardeerde mogelijkheid voor de ontlasting der terreinen biedt. Waar het Comité blijkbaar weinig voor deze op lossing voelde, want ik kon alleen na lang aandringen de toezegging van den Voorzit ter krijgen, dat men haar zal overwegen, hoop ik, dat de A.V.B. ten spoedigste deze zaak ter hand zal nemen. Een enquête onder de aangesloten vereenigingen zal een beeld geven van de basis, waarop men deze com petitie kan opbouwen, doch tevens verdient dan het scheidsrechtersvraagstuk in reeds genoemden zin, de volle belangstelling. En wanneer deze competitie dan al of niet met de medewerking van het Comité zal tot stand zijn gekomen, zullen wij dezen heeren in ieder cf.eval hartelijk dankbaar zijn voor hun initiatief, waarmede zij een belangrijk vraag stuk in het Volle licht der Algemeene belang stelling hebben geplaatst. Daar volgens mededeeling van het Co- 3 A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders!

Schakels (clubbladen) | 1930 | | pagina 3