bekende veld. Tja.'was 't niet in 1910, dat ie in de laatste minuut door alles heensjouwdc en met een knal in den bovenhoek A.F.C. de verdiende overwinning bracht? Was-'t-niet- tegen Hermes? Neen, de kerels hadden blauw zwarte truien, maar enfin, wat dee de naam er nou nog toe! In da kleedkamer oude, bekende snuiten, gezichten die-ie-niet-thuis-kon-brengen, kop pen, die vroeger op aspirantjes hadden ge staan, maar nu blijkbaar hoorden aan buiten sporig lange menschen, die meneer tegen-'m zeiden. Vroeger was-ie „Vlekkie" voor alle maal. Ook wildvreemden waren er, die amicaal deden tegen zijn vrienden-van- vroeger. Zijn stemming zakte wel iets. Nou ja, dat gebeurt toch altijd, niet leuteren. Ze zouden beginnen; in zijn oude, bekende spullen monterde ie weer op; hij-zou-ze- nogeris-laten-zien En hij begon te trappelen, werkelijk te trap pelen; rimpeltjes hobbelden door zijn vetlaag, omlaag keek ie langs zijn bollende middel, waaronder ie ternauwernood de punten van zijn schoenen nog ontwaren kon Maar hij voelde zich slank als vroeger, zijn body van-nu was ie vergeten, hij dacht zich zijn figuur als Willy B., of een dergelijke liniaalachtige zelfstandigheid Het zesjarige jongske, dat aan de hand van zijn Pa langs den Wandelweg aantrippelde was zich zijn rol in het Drama niet bewust. Dat zijn kleine jongetjes zich trouwens nooit. Maar op het veld, door het zonnetje, de wapperende vlaggen, de veelkleurige, vreemd- uitgedoschte menschen, voelde het jongske zich verplaatst naar een vroeger door hem gezien schouwspel Een Koninginnedag in het Stadion In eens. De herboren speler was zich bewust van een klein vingertje dat naar 'm wees, een schril stemmetje, dat aan een Pa vroeg: Paaa, wanneer wordt die ballon nou op- gelate? een geknakte, corpulente grijsaard schuifelde langs den Wandelweg naar huisAPPENDIX. „NU NOG EENS ECHT!" Als je de veertig gepasseerd bent, en je leeft in de rustige overtuiging met kinder ziekten te hebben afgerekend, dan kan je als huisvader toch nog een kleinigheid over het hoofd zien: de kinderen van je eigen bloed zijn erfelijk belast, zoodat de dwaasheden van mijn jeugd de obsessie aannemen van repe- teerende breuken. En van deze satanische vondst was ik als schooljongen geen bewon deraar Het was 25 Augustus, en daar H.B.S. des middags op het A.F.C.-terrein zou spelen, sprak het van zelf dat ik met mijn oudste dochter present was. Dat was nog niet zoo zeer vanzelfsprekend voor mij, als wel voor de dochter, die als Kraai geboren in H.B.S.- koorts neerstrijkt, overal waar kraaien het veld onveilig maken. Och arme, die mij ge nezen waande van deze onberekenbare jeugd- drift och arme, die in den stijl van een degelijk veertiger het flegma kon waardeeren waarin Küchlin den eertijds zoo wilden H.B.S.-aanval gevangen hield „H.B.S.! snerpte de dochter-kraai en ik schrok van het onheilspellend fanatisme dat mij een kwart-eeuw geleden tot Amok had gebracht. „H.B.S.! H.B.S.!" „Zwijg", gebood ik streng, „voetbal wordt niet met schreeuwen gewonnen, maar met techniek. En het cijfer-resultaat stelde mij dubbel in het gelijk, want won H.B.S. dien eersten dag niet ijs-koud met 32 en 42? „Mag ik de volgende week weer?' vroeg de kraai 's avonds. „Als je je fatsoenlijk gedraagt", zei ik ver manend en ik was juist van plan haar op de technische waarde van het spel te wijzen, toen de telefoon ging. „Ja hallo wat zeg je a.s. Zondag spelen met de H.B.S.-veteranen maar „Reuze! Reuze!' knarste de kraai in toom- looze geestdrift, „ja pa, je moet Zondag spelen en een goal maken en een penalty nemen en alles voorbij rennen en met reuze kanjers H.B.S. nog eens echt laten winnen!" „Nog eens echt!" Met een schok zag ik mijn 42 jaren als 24 op hun kop staan. „Accoord Mannus! Ik ben present." „O mannus! o, lafaard, wat heb je mij aan gedaan met zooveel wonden open te rijten en dan niet eens den moed te hebben mij in zooveel dwaasheid bij te staan? Waar was je dien Zondag? Heb je misschien ook een dochter die technisch voetbalonderricht be hoeft, omdat ze je anders tot krankzinnigheid opzweept? Maar wat jij met al je wijsheid en technische ervaring verzuimde, heeft mijn kraai volbracht. „Hup pa!" davert het van de tribune en A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders! 18

Schakels (clubbladen) | 1930 | | pagina 18