Stille Kracht* lijke betoog van Prof. Snapper ons thans zekerlijk van de noodzakelijkheid ervan door drongen. Wij hopen en gelooven dan ook, dat het Bestuur van den A.V.B. door dezen avond bereikt moge hebben, wat lange debatten op de laatste Algemeene Vergade ring niet vermochten, n.l. de tegenstanders van de keuring tot overtuigde voorstanders te maken, en dat een hernieuwd voorstel op de volgende Algemeene Vergadering meer succes zal hebben. Wat de lezing van den Heer De Haan betreft, laten wij beginnen met te zeggen, dat wij verwacht hadden iets anders te hooren. Zeker, de maatregelen, welke de Heer De Haan den aanwezigen clubbestuurders in overweging gaf, om het ruwe element in onze sport te beteugelen, waren volkomen juist. Hij ging daarbij uit van het standpunt, dat de beoefening van het voetbalspel voor de beoefenaren een genoegen moet wezen en van dit standpunt uit, lijkt het natuurlijk voldoende den clubbesturen op het hart te drukken, daar corrigeerend op te treden, waar zulks in eigen boezem noodig mocht zijn en vóór alles zelf hun leden in sportieve opvatting tot voorbeeld te wezen. Echter wil het mij voorkomen, dat dit reeds de taak der clubbesturen in den oertijd geweest is, altijd gebleven is en ook altijd blijven zal. Dus dit was werkelijk geen nieuw geluid. En laten wij er direct aan toevoegen, dat wij ervan overtuigd zijn, dat verreweg de over- groote meerderheid onzer clubbesturen van deze taak doordrongen is en daarnaar handelt. Desondanks worden de lijsten van straf fen, welke wij zoo geregeld onder de O.M. aantreffen, voortdurend rijker van inhoud en daarom kom ik logischerwijze tot de con clusie, dat er andere oorzaken moeten wezen, welke het wezen van onze voetbalsport voortdurend meer beïnvloeden, en helaas niet ten goede! Ik geloof, dat de Heer De Haan dit zelf ook wel eenigszins voelde en ik verwachtte dan ook, dat hij het vraagstuk ook van deze zijde ging belichten, toen hij over den in vloed van de publieke belangstelling, de zucht naar comfort bij de spelers, over sup- porters-vereenigingen etc. begon te spreken, doch bij zijn afkeuring van deze laatste, welke, zooals spreker terecht zeide, de sport met alle aankleve van dien. slechts eenzijdig bekijken, is het helaas gebleven. En juist in die richting zou ik de oorzaken van het ge wraakte euvel willen zoeken! Het karakter van ons spel als ontspanning en genoegen, raakt, vrees ik, meer en meer op den achtergrond. Het is mogelijk, dat ook ik, onder den druk van onzen steeds moei lijker strijd tot handhaving van ons beschei den plaatsje in de tegenwoordige voetbal wereld, de zaak min of meer eenzijdig bekijk, wanneer ik van meening ben, dat één van de grootste oorzaken de geweldige uitbrei ding van het voetbalspel is. Men versta mij goed, ik bedoel niet de in ieder opzicht ver heugende uitbreiding van het aantal beoefe naren, doch den enormen groei van het aantal vereenigingen, zoowel in den N.V.B. als plaatselijke bonden. Juist dit groote aan tal clubs en clubjes dikwijls ontstaan uit de afscheiding van een aantal ontevredenen en eerzuchtigen (iets wat blijkbaar in den Hollandschen aard ligt), welke alle worste len en strijden om een sportje hooger op de voetballadder te komen, lijkt mij de oorzaak van den scherpen en zich dikwijls op zoo onaangename wijze demonstreerenden strijd om het bestaan. Zou het niet beter geweest zijn, indien men het ontstaan van dit enorme aantal clubs bemoeilijkt had, zoodat de spelers min of meer gedwongen waren ge worden, zich in de bestaande, met ervaring geleide, goed gefundeerde clubs te concen- treeren? Vraagt Kreymborg's Abonnementstarieven Onverhoogde Prijzen. Schitterende Coupe Van een smaakvol gekleed heer gaat een zekere stille kracht uit, die ongetwijfeld tot zijn welslagen in het leven van groot belang is. Zorg ook voor die stille kracht in üw leven. Laat Kreymborg's Kleeding, van prima coupe, een voudig en smaakvol, ook uw stille kracht zijn Kreymborg kleedt U goed en goedkoop 1 - 9 A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders!

Schakels (clubbladen) | 1929 | | pagina 9