RE O J. SEIJLHOUWER Naaimachine BEL OP 8 0069 En zou de N.V.B. niet sterker staan, in dien hij steunde op een groep vereenigingen, wel is waar kleiner in aantal, doch grooter in kracht? Blijkbaar is men voor het gevaar, dat hierin schuilt, altijd blind geweest. In dit verband wil ik nog opmerken, dat ik, toen indertijd het reglement van den A.V.B. her zien werd, reeds een voorstander geweest ben van scherpere bepalingen op de toe treding van nieuwe vereenigingen, waar mede men zich echter niet kon vereenigen. Hoe dikwijls hoort men thans niet de klacht, dat vereenigingen van naam geen voldoende reserves hebben, om eventueel opengekomen plaatsen in het eerste elftal te bezetten. Het is begrijpelijk, dat het groote aantal clubs tot versnippering van krachten leidt. Hierbij gevoegd het eigenaardig ver schijnsel, dat onze hedendaagsche spelers blijkbaar liever in een eerste elftal van een lager geplaatste club spelen, dan in een tweede of derde elftal van een hooger ge plaatste, (waarbij zij vergeten, dat hun even- tueele capaciteiten juist in die lagere klasse moeilijker, of in het geheel niet, tot ont plooiing komen) ziet daar een verklaring voor genoemd chronisch gebrek. En door dit gebrek aan reserves komt men dikwijls van zelf weer tot het fatale „ronse len" etc. etc. Dat ook het scheidsrechter-vraagstuk en het gebrek aan speelterreinen met de uit breiding van het aantal clubs in direct ver band staan, behoeft wel geen nader betoog. Ik ben er van overtuigd, dat al dat ge jammer over het spelpeil ook nooit gehoord was, indien de ontwikkeling in andere rich ting ware gegaan. En wat ziet men thans? Om dit alleen-zaligmakende spelpeil weer op te voeren, tracht men thans weer tot een zekere concentratie te komen, n.l. door de Hoofdklasse. De massa-degradatie zal dan wel moeten dienen, om alles wat men te kwader ure heeft opgenomen, weer min of meer kwijt te raken. Ik vrees dan ook met groote vreeze, dat de doorvoering van de Hoofdklasse ons steeds verder op het hellend vlak drijft, d.w.z. dat het karakter onzer sport als ontspanning en genoegen steeds meer verloren zal gaan. Deze Hoofdklasse, waarbij de strijd om het bestaan in de lagere regionen weer verscherpt wordt, zal daar door weer tal van vereenigingen, welke hun aandeel in den bloei van ons voetbalspel ge had hebben, tot onbeduidendheid doen ver zinken, om van algeheele verdwijning maar niet te spreken. Het in het gedrang komen van geestelijke waarden, als gezinsleven en godsdienst, willen we hier niet eens in het geding brengen. Maar wat komt er een vereeniging meer of minder op aan, er zijn liefhebbers genoeg! De noodzakelijk geworden opvoering van het spelpeil lees de magneet voor de publieke belangstelling is hoofdzaak. Het eigenlijke wezen onzer amateursport: ont spanning en lichamelijke ontwikkeling, komt eerst veel later! En wat zal het worden, als we eerst een Kampioenschap van Europa krijgen? Met het bovenstaande wilde ik maar zeg gen, dat de Heer De Haan wel de middelen aangaf om de verruwing nog zooveel moge lijk tegen te gaan, doch over de oorzaken, welke ertoe leiden, heeft hij niet gesproken. Het is klaar, dat indien men de oorzaak van een euvel niet ziet of wil zien, alle pogingen tot verbetering slechts lapmiddelen zijn. Nu Niet één Amerikaansche wagen heeft een 1 a n g e r e n levensduur dan de Niet éénl! Bezoekt onze nieuwe Showrooms GEBOUW „ATLANTA" STADHOUDERSKADE 6-12 Kinkerstraat 125, Amsterdam Vóór U een koopt, zie eerst mijn ruime keuze en billijke prijzen. Alleen goede merken. REPARATIE? A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders! - 10 -

Schakels (clubbladen) | 1929 | | pagina 10