Café „MODERNE" Leidscheplein 19-21 Amsterdam G. J. DE BOER Onze Feilen. Vaak hebben we in dit orgaan de lof trompet opgestoken op A. F. C. En terecht. In deze rubriek stellen wij ons voor regel matig de tekortkomingen, in combinatie en spel, onder het oog te brengen, welke ons team aankleven. "Wij hopen dan hiermede een heel klein beetje te kunnen bijdragen tot de vervolmaking onzer speelwijze. Het spreekt vanzelf, dat waar we deze feilen critisch aanhalen, de critiek slechts welwillend zal zijn. Daarenboven houden we ons ernstig aanbevolen voor be-, aan- en opmerkingen van alle A. F. C.-ers over het spel, welke bemerkingen we dan in deze rubriek zooveel mogelijk zullen verwerken. Wanneer men deze bemerkingen opzendt aan den Hoofdredacteur onder het motto Observer dan is deze zeer zeker wel zoo welwillend ons de betreffende correspon dentie ter hand te stellen. Allen dus aan den arbeid. Ik verwacht heel veel, want als men zoo de menschen eens hoort, moet er toch wel heel wat te schrijven zijn. Nu we nog geen competitie-wedstrijden gezien hebben, wilden wij het even in het algemeen hebben over de verschillende spel systemen. Want iedere speler weet natuurlijk wat hij op zijn plaats te doen heeft. De kee per, backs, enz. zij kennen hun taak. Dat zij echter ook de systemen onder de knie heb ben en de bedrevenheid om deze laatste te rechter tijd toe te passen, zouden we niet graag durven beweren. Toch is het noodig, dat men zich hiermede vertrouwd maakt. Wij kennen het open spel, kort-samenspel en dan nog het individueele spel. Over het ,,kick and rush valt niet te praten, want dat is iets wat men doet, als men geheel onmach tig is voetbal behoorlijk te spelen. Het z.g. open spel is een speelwijze door overrompeling en het systeem van den late- ren tijd. Deze productieve, snelle manier van spelen, die het mogelijk maakt een situatie, die aanvankelijk dreigend is voor eigen doel, in minder dan geen tijd te veranderen is een hachelijke positie voor het vijandelijk doel. Goede snelle vleugels, een schutter op de centervoor-plaats, die kalm berekend een schot kan lossen, echter ook voorzetten in ééns te benutten weet, een centerhalf, die met forsche trappen naar alle windstreken zuiver plaatsen kan, dat zijn de factoren, die aanwezig moeten zijn. Het aantrekkelijke korte samenspel, waar bij de bal van voet tot voet gaat, het heen en weer dribbelen, totdat men een opening gevonden of gemaakt heeft, het is heerlijk om het te zien. Gecombineerd met het drie- hoekspel, zietdaar het voetbal, waarover de ouderen in onze voetbalwereld nog met ver rukking kunnen spreken. Het is wel de speelwijze, die er bij ons in Holland het best is ingegaan en waarin we het wel het verst gebracht hebben. Met persoonlijk sterk op den voorgrond tredende spelers, die het spel in de perfectie kenden, zooals de Korver, Kessler, Francken, Snethlage en nog vele anderen, bracht dit systeem de voetbalken ners in extase. Ten slotte het individueele spel, dat tech nisch uitblinkende spelers, zooals men dat noemt, in staat stelt op hun eentje door alles heen te loopen, iets waartoe slechts prima spelers in staat zijn. Begrijpelijkerwijze heeft echter elk systeem een, laat ik het noemen tegen-systeem. Wanneer ge Uw spel speelt en ge blijft hardnekkig doorgaan dit spel te spelen, niet tegenstaande ge ziet, dat de tegenpartij U „door" heeft en U belet Uw spel goed te spelen, wel, dan bereikt ge nog niets. We hebben dit o.a. gezien met het Duitsche elftal hier op het Stadion, dat uitnemend kort- samenspel liet zien, haast tot in de perfectie, A. F. C.-ers, begunstigt onze adverteerders!

Schakels (clubbladen) | 1924 | | pagina 9