REUNI van J. H. EGGERS CAFÉ ROYAL, KONINGINNEWEG 212 uit. Goed gesoigneerd, opgewekt en... je hebt je zeker daar niet onbetuigd gelaten. Zeker veel van de tripang gesnoept. Come along, vertel eens wat!" Onze goede Kees was, toen hij van hier vertrok, een zeer gezien mannetje in ons clubje. Samen speelden we in de voorhoede en vochten en streden onversaagd voor de kleuren van ons clubje X. Nu is dat gezel lige vereenigingetje reeds lang ter ziele, maar zóó na lag ons beiden X nog steeds aan het hart. dat direct na de eerste begroe ting X het onderwerp van ons gesprek was. ,,Of ik nog voetbal? Neen, niet meer. Ja een enkelen keer dan trek ik de schoenen nog wel eens aan, om tegen de ruïne van een of andere moderne grootheid van leer te trek ken. En dan wil het nog wel eens lukken, dat we nog van die ouderwetsche listige doelpuntjes weten te maken. Maar voetbal len. zooals we dat vroeger kenden, neen dat gebeurt er hier in Holland haast niet meer. Bedenk eens Kees, je hebt 15 jaar in het land verkeert, dat zich als een gordel van smaragd slingert om den evenaar, 15 jaar heeft het voetbal hier gelegenheid gehad om zich, ge heel buiten jou, ja zelfs waarschijnlijk buiten je weten, te ontwikkelen. En dat is gebeurd. Het voetbal zelf heeft zich ontwikkeld, maar tevens andere factoren, die het alles zoo ge heel anders hebben gemaakt dan het vroeger was". En daar ontlastte zich aan het gemoed van Kees een stortvloed van vragen, vragen die me direct den indruk gaven, dat Kees beter bij was met de atmospheer, waarin tegen woordig gevoetbald wordt, dan ik wel be vroedde. ,,Maar beste Obsi, hoe kan het dan toch zoover komen? Als je toch ziet, besturen zoowel als spelers, dat men den verkeerden kant uitgaat, waarom wordt er dan niet uit alle macht geremd, al moesten ook de stuk ken er af vliegen". En onze goede Kees vatte hoe langer hoe meer vuur. „Wil je iets goed houden, dan de hand aan de ploeg. In stuk ken moet de grond. Diepe voren er in. En al vindt je het aanvankelijk nog zoo jammer, dat je dat mooie vlakke stukje land moet omwoelen, niet aan denken. Je wilt resultaten zien, nietwaar, welnu, dan er op in. Ruk den grond uit elkaar, en als je dat gedaan hebt en op de ruïne van het gelijke landje het zaad hebt uitgestrooid, dan groeit alles eerst welig op. Nooit zaaien op een onge- ploegden en onbewerkten bodem". Kees had gelijk. Heeft men in Holland niet veel te veel gesold? Heeft men niet teveel achter de feiten aangeloopen? Wat biedt ons de voetbalwereld op dit oogenblik? Verkapt amateurisme, voetbalvlegelachtigheid, in menging van een opgewonden, ik zou haast zeggen ontoerekenbaar publiek, is aan de orde van den dag. En dat alleen, omdat de N.V.B. deze feiten niet voorzien en er bij voorbaat al maatregelen tegen genomen heeft. Men is met de maatregelen tegen en kele uitwassen (vele laat men ongemoeid) te laat gekomen. En de clubs zelf, wat heb ben die er tegen gedaan? Er tegen gedaan? Kom kom, ze hebben een en ander eerder in de hand gewerkt. Het was immers zooge- naam in het belang van de club, dat men dezen of genen toestand tolereerde, men kon er dezen of genen goeden speler door win nen, als men zus of zoo handelde. En als men dien goeden speler won, dan had men daarmede een betere kans op een kampioen schap. Of de geest van het elftal door het opnemen van een zwart schaap bedorven werd, overwoog men wel even, maar er waren groote belangen, die zich tegen niet- opname verzetten, want reken eens uit, kam pioen worden, dan naar de eerste klas en dan eiken Zondag een welgevulde lade. Is dat niet verleidelijk? NA AFLOOP DER WEDSTRIJDEN BIJ A. F. C.-ers, begunstigt onze adverteerders

Schakels (clubbladen) | 1924 | | pagina 8