van de Aarde uit op Mars zijn gedaan, dat men aanneemt het bestaan van kanalen en zeeën op die planeet op grond van het voorkomen der lijnen en strepen, die men door de grootste kijkers heeft waargenomen. Minder van alge- meene bekendheid zal het vermoe delijk zijn, dat men met vrij groote zeker heid mag aannemen het bestaan van werk tuigen op Mars, die het uitzenden van tele grafische berichten mogelijk maken. Zeer vooraanstaande mannen op het gebied der natuurkundige wetenschap hopen zelfs, dat binnen niet al te langen tijd de een of an dere verbinding tusschen de beide hemel lichamen, de Aarde en Mars, tot stand zal kunnen komen en zulks naar aanleiding van wat in den laatsten tijd aan onze radiogra fische stations is voorgevallen. Reeds herhaaldelijk hadden electrische slroomen, die onmogelijk van de Aarde af komstig konden zijn, een storenden invloed op de werktuigen aan die stations uitge oefend. Men heeft voor die storingen geen andere oorzaak kunnen vinden, dan dat van andere plaatsen in het heelal dan de Aarde gelijksoortige stroomen werden uitgezonden, die door de middenstof, den ether, werden overgebracht. Deze vermoedens hebben in den laatsten tijd een groote mate van zeker heid verkregen. Wat men toch zeer onlangs heeft waargenomen, grenst aan het onge- loofelijke. Ziehier wat wij daarover vonden in ,,The Wednesday Scientific Papers" van de hand van Dr. Mounty, professor aan de Tarban University in het Noorden van de British Dominions. Aan die universiteit heeft men sedert einde April een buitengewoon sterk radio-station, welks kracht ongeveer 150 a 175 maal zoo groot moet zijn als het onze te Kootwijk, dat zich voorstelt een gere gelde telegrafische gemeenschap met onze koloniën te zullen onderhouden. Reeds sedert de opening, en steeds met een tijdsverloop van 6 dagen, waren daar in de ochtenduren de meest onberekenbare stroomingen waargenomen, stroomingen, die onmogelijk van de stations op de Aarde af komstig konden zijn. Men kwam door ver schillende waarnemingen, te ingewikkeld om hier te vermelden, tot de gevolgtrek king, dat die storingen door Mars teweeg moesten zijn gebracht. De vraag was nu, waarom juist na zulk een tijdsverloop en op gezette tijden en met rustpoozen die ver schijnselen zich voordeden. Niet alleen bij de telegraaf, doch ook bij de draadlooze telefoon aan genoemd station had men he vige storingen, zoodat men stellig wist, dat de telegrafische storingen zouden komen, nadat er op Mars een oorverdoovend leven had moeten zijn. Voorts berekende men, dat het op Mars ongeveer 4 uur in den na middag moest zijn, terwijl het Zuidelijk halfrond daar in het winterhalfjaar moest verkeeren. De storingen bij de telefoon wezen op een stootend herhaaldelijk afge broken geluid en duurden ongeveer 4 uur, waarna geregeld de storing bij de telegraaf intrad, terwijl die bij de telefoon geheel op hield. Kortom, wat men waarnam deed in alle opzichten denken aan wat wij op Aarde te hoor en en te zien krijgen bij de een of andere, de zenuwen spannende sportbe oefening, in het bijzonder bij een voetbal wedstrijd. Men kon de geluiden natuurlijk niet ontleden, maar het was zóó sterk, dat de waarnemers tot de uitroepen kwamen als: ,,die zit", ,,dat is nummer 2" enz. Merk waardig is het nog te vermelden, dat de rust kon worden waargenomen en naar aardsche berekening een half uur duurde, waarna in den regel de storingen sterker waren dan daarvoor. Het staat dan ook vast bij de waarnemers te Tarban, dat hier een wedstrijd op het gebied van de sport heeft plaats gehad en omdat de verschijnselen het meest overeenkomen met wat wij alleen bij een voetbal-match zien, spreekt men daar al niet anders dan van de Mars-match. Men heeft nog geen weddenschappen georgani seerd. Wie weet, hoe spoedig die zich ook zullen voordoen. Buitengewoon sterk hebben bovenge noemde verschijnselen zich voorgedaan op 7 Augustus, daarna vernam men ze slechts zeer zwak tot 23 Augustus, den laatsten datum van waarneming, voordat het artikel door Dr. Mounty werd geschreven. Men maakt daaruit op, dat op dien 7en Augus tus een kampioenswedstrijd is gehouden of iets dergelijks en dat daarna het seizoen vrijwel gesloten was. Professor Mounty neemt met stelligheid aan, dat er op Mars gevoetbald wordt. Dat een wedstrijd daar ruim 4 van onze aardsche uren duurt, be hoeft geenszins in strijd te zijn met dat ver moeden. Immers Mars is een kleinere pla neet dan de Aarde. De massa van Mars is derhalve veel geringer en daar de aantrek kingskracht recht evenredig is met de massa, die ze uitoefent, is die kracht op Mars veel minder dan op de Aarde. Een t 3 A. F. C.-ers, begunstigt onze adverteerders!

Schakels (clubbladen) | 1923 | | pagina 3