vraag eerst te beantwoorden. Allereerst, omdat alles streeft naar het eersteklasse- schap. Men doet dat zelfs als mensch in de samenleving, al lukt het niet altijd; maar vooral een sportcombinatie streeft er naar. Het is het voldoen aan het eergevoel der Club, haar zelfrespect dwingt haar er toe. Voor A.F.C. komt er bij haar leeftijd. Op haar ouderdom behoort zij Eerste klasser te zijn. Zij is het dan trouwens ook geweest Dat zij het niet gebleven is, moet als een groote fout worden aange rekend, die ten spoedigste behoort te wor den hersteld. Een oudere moet een zekere eerbied afdwingen, niet zoo zeer, omdat hij tot de ouderen behoort, maar door zijn daden. Is dat niet het geval, dan wekt de ouderdom geen eerbied, maar noopt hij tot meewarigheid. Dan komt het gevoel van aderverkalking en van andere kwalen, den hoogen leeftijd eigen, en het einde is de onverbiddelijke dood. Dat gevoel is in de Club niet. Maar dan ook een andere maat schappelijke plaats haar toebedeeld. In de laatste plaats noem ik de mate- rieele zijde van de zaak. A.F.C. met alles, wat daaraan los en vast is, maar vooral vast (veld en tribunes, als het niet te hard stormt eischt, dat het bestuur be schikt over ruime middelen. Die vloeien vrij wel, als gevolg van het gevoel van saamhoorigheid, dat gelukkig bij A.F.C. in hooge mate aanwezig is. Tot nu hebben wij een Croesus onder ons kunnen ont beren. Als er geofferd moest worden, zijn de gelden steeds gevonden. Maar dat ge voel van saamhoorigheid, dat Clubgevoel, ontleent zijn kracht aan het voetbalspel, heeft het voetbalspel als zijn middelpunt. Als dat niet op behoorlijk peil staat het mag dan eens tijdelijk een beetje inzinking vertoonen of als er al thans niet naar gestreefd wordt met alle oorbare middelen, het op hoog peil te brengen, zal dat Clubleven den invloed ondervinden van wat men buiten de Club over haar als voetbalvereeniging denkt. Met het spel sterft het Clubleven, dat nu nog zoo krachtig zich uit en waarop ik de hoop vestig, dat het omgekeerd door zijn kracht ook weer zal leiden tot het hooge peil van het spel, zooals wij dit enkele jaren geleden kenden. Dan zullen ook de middelen vloeien, om het losse en vaste goed te verzorgen. Ook daarom moeten wij trachten weer Eerste-klasser te wor den. Hoe we Eersteklasser worden? Op de zelfde wijze, als vroeger. Heel eenvoudig, door goed te spelen en door met gloed te spelen. Goed spel kan alleen door oefening verkregen worden, waarmee ik niet wil zeggen, dat de voetballers moeten doen, alsof er niet anders in de wereld is dan het voetbalspel. Dat moet niet anders blijven dan spel, nooit levenstaak, tenzij dan voor beroepsspelers. Maar als spel kan er meer aan gegeven worden den de beide uurtjes van den Zondagnamiddag. Wie er naar streeft een goed voetballer te worden, mag er zeker niet minder tijd aan besteden dan door de gymnastiek-vereenigingen van hun leden wordt gevraagd, om een behoorlijke figuur in deze sport te worden. Die veree- nigingen stellen als minimum toch gewoon lijk vier uur per week. Werk en studie heb ben van mij en mijn vrienden steeds een groot deel van den tijd in beslag genomen; toch besteedden wij als regel vier uur in de week aan lichaamsoefening, aan gymnas tiek, zwemmen, roeien enz. Er bleef dan ook nog voldoende tijd over voor het familieleven en voor gezellig sa menzijn met de vrienden van de Club. Wij mogen dus als minimum voor den oefe- ningstijd aannemen vier uur. Als die oefe ning dan geschiedt onder goede deskun dige leiding, die men, omdat het voetbal geldt, onvoorwaardelijk gehoorzaamt, zul len vooral de jongeren het spoedig tot een zoodanige vaardigheid hebben gebracht, dat zij A.F.C. tot de voor haar waardige plaats hebben gevoerd. Op een zaak wil ik nog wijzen. Er wordt beweerd, dat er voor de jongeren geen ge legenheid meer is, naar boven te komen, omdat zij gekraakt zijn, alvorens tot ont wikkeling te zijn gekomen. Ik weet niet, of het zoo erg is. Men zou geneigd zijn er aan te gelooven, als men de verslagen leest van de verrichtingen, als onlangs van Feyen- oord. Welnu dan maar medegewerkt aan een nieuwe organisatie, waar het kraken althans niet noodig is uit een materiaal oogpunt. Intusschen, hierbij hebben wij ons te laten voorlichten door ons bestuur. Maar Corinthians of N. V. Bonders, vooruit! Naar de Eerste Klasse!

Schakels (clubbladen) | 1923 | | pagina 3