Met den eersten kruistocht in 1096 scheen een herleving te zullen komen. De aanvoerder, Godfried van Bouillon, vond het een uitnemend spel voor de vele men- schen onder zijn bevel, die geen wapens droegen, om er zich in te oefenen tijdens de lange rustpoozen, waartoe zijn heirleger van tijd tot tijd genoodzaakt was. Er moe ten buitengewone krachten onder de spe lers geweest zijn. Geen wonder, want die menschen trainden door het loopen van hier naar Palestina, terwijl zij, als er niet geloopen werd, zich oefenden in het kop pen, schieten en wat dies meer zij. Het resultaat kunnen we. Het waren in hoofd zaak de voetballers, die hun lichaam ge hard hadden en voor Antiochië kwamen. Er wordt beweerd, dat de muren van die stad in den nacht vielen. Dat moet ook waar zijn. De oorzaak schijnen echter slechts weinigen te kennen. Zij is deze. Heimelijk hadden de goede schutters afge sproken, op hetzelfde oogenblik een kei te lossen, zooals zij er nog nooit een geschopt hadden. Dat gebeurde en de zware muren van de oude vesting vielen in gruis. Tot belooning werden de voetballers in Jeruzalem allen door den koning van Pales tina in een zaakje gezet. Zij kwamen daar door tot welstand, zijn niet weer in hun vaderland teruggekeerd en van voetballen kwam hier niet meer. Waren toen de men schen door de kranten van alles op de hoogte gesteld, dan zou de zaak wel anders geloopen zijn. De nieuwsbladen waren toen echter nog niet uitgevonden en mitsdien lazen de menschen geen sportverslagen. Eerst zeer kort geleden heeft men deze gebeurtenissen kunnen opdiepen uit stuk ken, door de Franschen bij hun bezetting van Antiochië na den grooten oorlog ge vonden. De geheele middeleeuwen door is er van voetballen niets meer gekomen. Men gaf den voorkeur aan een soort polo te paard, waarbij de spelers met heel groote stokken gewapend waren en ijzeren kleeren droe gen. Dat was minder democratisch en het volk kon daaraan niet meedoen. Daarbij is de uitvinding van het buskruit voor het voetballen noodlottig geweest. Immers met dit buskruit kon men de ballen een stuk verder krijgen dan met de voeten. Een kortstondige herleving kwam pas aan het einde van het Bourgondische tijdperk. Doch daarover is een volgend artikel. Uitjes met Taartjes. Er is een noodlot.Zelfs de meest verstokte optimist, en als een zulke be schouwt zich voorzeker de M. v. d. T,, wordt bovenstaande waarheid bij tijd en wijlen onomstootelijk bewezen. Bij gezelligen kout en nog iets anders ook was besloten, dat de St. Nicolaas-kien- clubavond weer eens het twijfelachtige ge noegen zou smaken, schrijver dezes onder zijn bezoekers te tellen, maar het noodlot wilde anders. De goede Gerard Scheepens schilderde getrouw bij het tramhuisje op wacht of M. v. d. T. zou komen opdagen. Doch hoewel hij langer geduld oefende, dan wanneer het een afspraak met zijn wettige wederhelft gold, er verscheen niemand. De wreede hand van den tanden- en kiezentrek ker had dien ochtend twee grafzerken uit de ruïne, welke vroeger mijn gebit was, ver wijderd en was mijn gemoedsstemming er niet naar om souvenirs voor de A. F. C.- dames te gaan koopen, al zijn ze ook nog zoo lieftallig. En ook den Zondag daaraan volgende kon ik niet op mijn stamplaats op de tribune verschijnen. Gelukkig schijnt mijn afwezig heid opbeurend te hebben gewerkt en werd een gelijk spel het resultaat tegen de naar aller opinie onweerstaanbare tegenstan ders. Laten we hopen, dat dit het keerpunt geweest is en thans een reeks van over winningen ons elftal in veilige haven stuurt. En nu tot slot, waar dit wel het laatste ge recht van dezen aard zal zijn, dat mijn lezers dit jaar moeten verstouwen, een op recht gemeenden wensch, dat onze Eerste Elftallen de schouders onder het juk zullen zetten en met vereende krachten onze Vereeniging voor verderen tegenslag be hoeden. Misschien, dat ik dan toch weer aan den aanhef van dit geschrijf zal gaan twijfelen. Tot allerlaatste slot een kleine aardig heid eerbiedig aan onzen Trainer opgedra gen en gegapt uit een Engelsch Kerstnum mer. Op een club n.l. vraagt een oud heertje aan een vriend: ,,Is your wife entertaining this year? Waarop hij tot verrassend ant woord krijgt: ,,No, not very!" Wie hem niet begrijpt vrage den trainer om uitleg. Met de allerbeste wenschen voor U allen voor een genoegelijk Kerstfeest en een pleizierig Nieuwjaar DE MAN v. d. TRIBUNE.

Schakels (clubbladen) | 1922 | | pagina 3