Hercules III. Ook voor onze reserves valt in Januari de beslissing. En aangezien Ajax III tot nu toe geen lust getoond heeft, ook maar ergens een veer te laten, kan het kampioenschap alleen behaald worden, als alle wedstrijden, dus ook die tegen Ajax III, gewonnen worden. Vermelding verdient nog, dat den twee den Kerstdag vriendschappelijk in Utrecht tegen U. V. V. gespeeld werd. Jammer ge noeg kwamen op het laatste moment nog af schrijvingen, zoodat met 2 reserves en een veteraan gespeeld moest worden. Dank zij het goede keepen van Versluys en het enthousiaste spel van onze verdediging, waarin van Nek uitblonk, konden de gebroe ders Buitenweg c.s. het niet verder dan 3 goaltjes brengen. De geducht verzwakte voorhoede had geen kans. Met bijzonder genoegen vermelden we de uiterst prettige ontvangst, welke U. V. V. ons bereidde, zoodat ons eerste elftal, naast een magnifieke oefening, een aangenamen middag gehad heeft. Ten slotte wenschen wij onzen lezers een gelukkig en voorspoedig 1923, hetwelk, naar wij ongetwijfeld allen hopen, ook voor de A. F. C. in ieder opzicht gunstig moge wezen. De Vaderlandsche Geschiedenis van het Voetbalspel door TREBLA. Toen de Friezen en Batavieren in ons land kwamen, bestond reeds het edele voetbalspel. Door welk volk het is uitge vonden, ligt nog in het duister; met zeker heid echter kan men aannemen, dat Epa- minondas, de bekende Grieksche aanvoer der, bijna 400 jaar vóór Christus als trainer is begonnen. Bij het hoofdbestuur der Olympische Spelen diende hij een verzoek schrift in om met zijn elftallen te worden toegelaten tot de arena. Dit werd gewei gerd. Men kende het spel nog niet genoeg. Teneinde nu het mooie van het spel aan te toonen, stelde deze buitengewone man, aanvoerder geworden, voortaan steeds zijn legers op in een driehoek (phalanx) en was overwinnaar op alle slagvelden. Hoe het spel ter kennis is gekomen van de oudste bewoners van ons land, ware een goed onderwerp voor een dissertatie. Het ligt niet op mijn weg, deze zaak te onder zoeken. Dat de Friezen het gekend hebben, staat niet vast. Bij de Batavieren werd het stellig beoefend en zou zeker tot hoogen bloei zijn gekomen, indien deze volksstam over voldoende tribunes had kunnen be schikken tot het bergen van de toeschou wers. Dit was echter niet het geval. Later, door den beschavenden invloed der Romei nen, hadden ze die wel leeren bouwen, doch toen schonk men den voorkeur aan spelen, die meer op de zenuwen werkten, aan spelen, waarin wilde beesten tegen elkaar of tegen menschen vochten. De voet balclubs kregen geen toeschouwers, dus geen entrées en zijn hun natuurlijken dood gestorven, maar een monnik had de spel regels nauwkeurig omschreven en dit stuk was opgenomen in een der oudste bisschop pelijke archieven in Lombardije of Klein- Azië. Bij de invoering van het Christendom in deze landen trachtte de geestelijkheid het democratische voetbalspel overal in West- Europa, dus ook bij ons, te bevorderen, daarbij krachtig gesteund door Karei den Grooten, die zijn twaalf Paladijnen dwong, het te beoefenen: elf waren spelers, de oudste, Roeland, fungeerde als scheidsrech ter. Hij zou stellig de beste links uiterst ge worden zijn, doch bij een der eerste oefe ningen had hij een knietje gekregen, waar van hij niet dan na eenige jaren herstelde. Zij moeten in Spanje de overwinning op de Saracenen behaald hebben. Uit wraak over die nederlaag zijn ze bij Ronceval allen doodgeslagen, het laatste Roeland. Als scheidsrechter moest hij den zwaarsten dood sterven. Gij ziet het, lezer: in dien tijd gaf een nederlaag op eigen terrein tot even noodlottige gebeurtenissen aanleiding, als thans wel eens het geval is. De gebeur tenis demonstreert echter het enthousi asme, waartoe dit spel ook destijds reeds voerde. Intusschen, voorloopig was het uit met het spel in deze streken. Karei de Groote weende luid om zijn helden en om zijn elf tal en in zijn droefheid besloot hij, dat niet alleen geen internationale wedstrijden meer gehouden mochten worden, doch hij deed de dingen niet half dat ook op Zondag of in de week geen wedstrijden in zijn gebied van de Ebro tot de Elbe meer gespeeld zouden worden. Ook in Engeland, waar het voetbalspel door de Denen was ingevoerd, kwam het na Alfred den Grooten in onbruik, juist om dat het afkomstig was van den erfvijand. Licht ware het anders toch weer naar hier overgewaaid.

Schakels (clubbladen) | 1922 | | pagina 2