Foto: Tom Poederbach AFC PERSMAP SEIZOEN 2022-2023 7 Maar om toch iets te noemen waar werk aan de winkel is; de overgang van jeugdspelers naar het seniorenvoetbal verloopt niet altijd vlekkeloos en daardoor gaan sommige jongens verloren voor de club. Speelman: Bij de jeugd is alles nog goed geregeld. Ze spelen in eigen leeftijdscategorieën en hebben daar ook eigen trainers. Ouders rijden op en neer naar wedstrijden en trainingen en zijn actief in ondersteunde commissies. Maar als die jongens 18 jaar zijn komen ze in teams terecht met dertigers en zelfs veertigers, als ze pech hebben. Dat is enorm wennen. De talenten belanden in Onder 18 of Onder 21, daar hoeven wij ons geen zorgen over te maken, maar het merendeel haalt dat niet en haakt vaak af na enige tijd. Daarvoor hebben wij nu drie teams Onder 23 in het leven geroepen, waardoor ze lekker langer onder leeftijdsgenoten blijven”. Hoe ziet het beleid eruit voor het meisjes - en vrouwenvoetbal, dat nog niet zo lang bestaat binnen AFC, maar ondertussen groeit en bloeit. Krijgt het gelijkwaardige aandacht binnen de club? Speelman: “Zeker. Het eerste vrouwenteam is afgelopen seizoen kampioen geworden, speelt nu in de tweede klasse en heeft de ambitie om door te stoten naar het hoogste niveau. Dat wordt zonder meer gefaciliteerd. Maar de groei van deze afdeling moet wel in het geheel passen. AFC heeft maar vijf velden en de programmering lukt maar net. Dus als wij voor hen meer doen, wordt het voor anderen minder. Het is een enorme puzzel, want de lagere seniorenteams bijvoorbeeld willen we ook behouden. Die drinken na de wedstrijd ontspannen hun biertje en zorgen voor sfeer in het clubhuis”. Moet AFC 1 zich in de visie van Speelman koste wat kost handhaven in de Tweede Divisie of zelfs de Jupiler League ambiëren? Of is een lager niveau ook nog AFC waardig? Speelman: “Het is altijd onze ambitie geweest om op het hoogste amateurniveau te spelen. Maar in feite spelen we nu semi-betaald voetbal. Spelers doen het niet langer voor een flesje en een gevulde koek. Zelfs in de klasse onder ons worden spelers al betaald. Het hangt mede af van het KNVB-beleid. Nu kunnen wij niet promoveren, maar wel degraderen, bijvoorbeeld. Dat is best vreemd. Aan de andere kant is het voor ons ook niet haalbaar om in de Jupiler League te spelen. Niet qua salarissen van spelers en staf, niet qua voorzieningen en niet qua beveiliging. De meeste clubs hebben er trouwens nauwelijks bestaansrecht, dus wij zeker ook niet. Daarbij zitten we ook niet te wachten op hooligans uit Rotterdam of Eindhoven, die lekker bij ons komen rellen. Misschien wordt het aantrekkelijker als er een tweede Jupiler League komt, zoals wel eens wordt gesuggereerd, en waarin de eisen dan niet zo hoog zijn. Maar, goed dat zien wij dan wel weer”. Wil de nieuwe voorzitter misschien nog iets kwijt? “Ja”, zegt Speelman, “AFC is zeker niet die eliteclub uit Zuid, zoals soms wordt beweerd, maar juist een echte multiculturele vereniging, waar integratie goed gelukt is. AFC is een prima afspiegeling van de Amsterdamse bevolking. Wij zijn een ‘oude’ vereniging, maar meegegaan met onze tijd. Ouders, spelers, vrijwilligers, ze omarmen hier dezelfde waarden en normen. Zolang iedereen zich bij ons maar thuis voelt, dan doen we het goed”.»

Persmappen | 2022 | | pagina 7