Foto: Tom Poederbach 6 AFC PERSMAP SEIZOEN 2022-2023 38 jaar als speler en 10 jaar als bestuurder later staat Brian Speelman dan nu aan het roer van The Reds. Hij heeft er zin in en hij heeft er de tijd voor, zegt hij volmondig. Zijn succesvolle IT-bedrijf Centralpoint heeft hij al een tijdje geleden verkocht en ook zijn participatie in de Infotheek Group is naar tevredenheid beëindigd. De herwonnen tijd steekt hij alleen nog in transacties die hem boeien, maar bovenal in het leiden van AFC, een club met grote maatschappelijke betekenis, in een snel veranderende samenleving. Speelman: “Mijn vader zei ooit tegen mij: ‘Een sterk leider verzamelt sterke mensen om zich heen en een zwakke leider zwakke mensen’. Dat heb ik goed in gedachten gehouden. Maar bij een bedrijf met betaalde krachten werkt het natuurlijk anders dan bij een vrijwilligersorganisatie, waar je alleen maar blij mag zijn dat mensen er zoveel tijd in steken. Het is dus zaak naar hun opvattingen te luisteren, ze te ondersteunen waar nodig en ze te complimententeren waar mogelijk is. Maar ik wil zeker niet hoogdravend doen over mijn opvattingen. Ik loop ook lekker rond, geniet van de omgang met mensen die ik al jaren ken en maak kennis met inspirerende nieuwkomers”. Wat is in zijn optiek het AFC-gevoel, dat zo vaak wordt aangehaald? Speelman: “AFC is een club met vele gezichten en iedereen voelt daar weer iets anders bij. Mensen die betrokken zijn bij het eerste elftal praten vooral over het eerste, jeugdleden en hun ouders leven vooral in hun eigen wereldje en senioren floreren in hun vriendenteams. Toen ik zelf in zo’n team speelde keek ik nagenoeg nooit bij het eerste, ging ik helemaal op in onze wedstrijden en de derde helft in het clubhuis. Maar overall noemen wij ons allemaal AFC-er. In die zin noem ik mensen ook nooit echte -AFC-ers want er zijn nieuwe leden die direct iets extra’s bijdragen en er zijn leden van het eerste uur, die nooit een taak op zich hebben genomen. Wat overigens ook geen verplichting is, hoor. Wat ons verbindt is dat wij allemaal AFC-ers zijn”. Elke voorzitter legt zo zijn eigen accenten. Waar komen die van Speelman te liggen? “Mijn voorganger Ad Westerhof pakte het vooral aan als de ondernemer pur sang die hij is. Dat had de club met de realisatie van het nieuwe sportcomplex en alle financiële beslommeringen eromheen ook hard nodig. Zijn voorganger, Machiel van der Woude, was een bestuurder pur sang. Hij kon goed delegeren en de boel bij elkaar houden. Bij beiden zat ik in het bestuur en van beiden heb ik veel geleerd. De club is in hun tijd enorm gegroeid qua ledental, maar ook qua organisatie. Iedereen is onder de indruk van hoe wij er nu bijzitten”. Speelman wil bij de start van zijn voorzitterschap geen grote broek aan trekken en zijn toekomstvisie eerst toetsen in het bestuur en de commissies. Om die betekenis te behouden wil hij als voorzitter vooral een teambuilder zijn. In zijn bedrijf gaf het verbinden van medewerkers hem ook de meeste bevrediging. Als generalist verzamelde hij mensen om zich heen met specifieke kennis die hijzelf niet had en liet hen als team samensmelten. Bij AFC zal dat ook zijn werkwijze zijn. Bestuursleden, commissieleden, trainers, jeugdleiders, spelers, ouders en andere vrijwilligers, iedereen moet zich bij AFC gewaardeerd voelen en kansen krijgen.

Persmappen | 2022 | | pagina 6