AFC 1 TRAINER/COACH ULI LANDVREUGD EN TEAMMANAGER JEROEN BRUSSEE BOUWEN AAN EEN EENHEID Op een zachte zomeravond begin augustus lopen Uli en Jeroen over het smetteloze hoofdveld richting de dug-outs. In de achtergrond werpt subtiel dimlicht een gouden gloed over het splinternieuwe clubhuis. Hier, op sportpark Goed Genoeg, stapte Uli vijfentwintig jaar geleden voor het eerst binnen, destijds als speler. Alles lijkt intussen te zijn veranderd: het complex is radicaal verbouwd, het hoofdveld is van kunstgras en de Tweede Divisie heeft sinds heden de Jack's League. In dit nieuwe jasje presteert AFC buitengewoon goed. Het vlaggenschip doet de laatste jaren steevast mee om het kampioenschap in de Tweede Divisie en dus lijkt de club zich goed te hebben aangepast aan de normen van de nieuwe tijd. Maar wanneer Uli en Jeroen het hebben over het belangrijkste ingrediënt om tot prestaties te komen, grijpen ze terug naar een tijdloos gegeven. "Teamgeest", zegt Jeroen stellig. "De wens om een hecht collectief te zijn. Dat is de kern." Uli knikt: "Als spelers elkaar niet leren kennen buiten het veld en nooit samen aan de bar zitten dan kun je presteren op het veld ook wel vergeten. Wij zijn van de oude stempel. Toen ik zelf in het Eerste kwam spelen, belandde ik in een vriendenteam. Die saamhorigheid moeten we nu meer afdwingen." Hoe doenjullie dat: saamhorigheid afdwingen? Jeroen: "We verplichten de spelers bijvoorbeeld om op donderdagavond een drankje te drinken in het clubhuis. Dan maken we het gezellig. Dat lijkt bijzaak, maar het is cruciaal." Uli: "Ander voorbeeld: in de voorbereiding nodigen we iemand uit die een cognitielezing houdt. Hij richt zijn blik niet op het soort spelers dat in de groep zit, maar kijkt naar wat voor soort mensen het zijn. Uit zo'n sessie komen belangrijke lessen." Zoals? Uli: "Je leert de verschillende karakters beter begrijpen. Waarom staat Raily Ignacio te dansen in de kleedkamer en zit Robbert Schilder zwijgend in een hoekje?" Jeroen: "Terwijl het allebei leiders in het team zijn..." Uli: "Precies, maar dat doen ze op een totaal verschillende manier. Net zoals iedere speler anders omgaat met tegenslag. Als je zulke dingen kunt doorgronden en medespelers elkaar op die manier echt kennen, groei je als team naar elkaar toe." Waar ligt de grootste kracht van dit elftal? Uli: "Dat is pure voetbalkwaliteit: we hebben op alle posities specialisten. Dat klinkt misschien logisch, maar dat is het niet. Ik heb een linksbuiten die op die positie ook echt een 8 is. Als ik hem als linkermiddenvelder opstel is hij misschien een 4, maar als linksbuiten steekt hij er echt bovenuit. Onze tegenstanders hebben vaak spelers die op meerdere posities uit de voeten kunnen, maar nooit meer dan een zeventje zijn. Die individuele kwaliteit die we bezitten is vaak beslissend." En wat is de grootste valkuil? Uli: "Ik vind ons mentaal kwetsbaar. Als je een heel seizoen top wilt presteren, moet je elke wedstrijd bereid zijn jezelf weg te cijferen. Dat is niet voor iedereen weggelegd en dan heb je kans dat er ruis ontstaat." Jeroen: "Of als je twee keer op rij verliest." Uli: "Ja, dat is ook ruis. Je probeert de spelers op zulke teleurstellingen voor te bereiden. Daar is de hele staf nu al intensief mee bezig, maar daar kunnen we nog zeker beter in worden." Jeroen: "En toch zijn we de laatste jaren ook al vooruit gegaan. In het begin moesten we spelers echt aanzetten om oog voor elkaar te laten hebben. Nu nemen ze steeds vaker zelf het initiatief. Ik maakte dat mee toen mijn broer afgelopen maart overleed. Aanvoerder Milan Hoek stond ineens voor de deur met een bloemetje: was hij helemaal naar Aalsmeer komen rijden om me een hart onder de riem te steken, namens het team. Dat heeft veel indruk gemaakt en doet echt iets met wat zo'n groep voor je betekent." Is dat waar de club voor staat? Jeroen: "Voor mij wel. Vriendschap komt als eerste bij me op als ik aan AFC denk. Natuurlijk, we zijn bekend om de vele tradities die de club rijk is, het shirt zonder sponsor, het kostuum met de stropdas. Dat is allemaal heel bijzonder en maakt de club uniek. Maar voor mij staat toch helemaal bovenaan de vriendschappen die hier ontstaan en die soms een leven lang meegaan. Dat geldt voor de hele club, inclusief het Eerste Elftal. De buitenstaander zal over dit Eerste Elftal zeggen: teamgeest of niet, de selectie is zo sterk dat ze gewoon weer kampioen zullen worden. Uli: "Daar doen we ook alles aan, met een heel team van deskundigen die de perfecte omstandigheden creëren. In mijn tijd aten we een broodje kaas of leverworst voor de wedstrijd, dat was het. En ik vond het nog heerlijk ook. Nu zijn er shakes, vitamine supplementen, we eten een bord pasta vooraf, er is herstelvoedsel..." Jeroen: "We hebben een videoanalist, fysiotherapeuten een performance trainer, ga zo maar door." Uli: "Het is allemaal fantastisch geregeld, veel professioneler geworden. Maar je koopt er weinig voor als er geen saamhorigheid binnen het team ontstaat. Wij zullen proberen het team zo snel mogelijk in een flow te krijgen. Als dat lukt. Ja, dan kunnen er mooie dingen ontstaan." Laurens Samsom AFC PERSMAP SEIZOEN 2021-2022 9

Persmappen | 2021 | | pagina 9