NIEUW, DUURZAAM CLUBGEBOUW AFC OFFICIEEL IN GEBRUIK Details Luchtfoto Sportpark Goed Genoeg augustus 2021 Op 4 september 2021 is het nieuwe clubhuis van de Amsterdamsche Football Club feestelijk in gebruik genomen. Het ontwerp van het duurzame clubgebouw komt van Paul de Ruiter Architects en is in overleg met de leden van de voetbalclub tot stand gekomen. Het resultaat? Een toekomstbestendig gebouw met respect voor de rijke historie van de oudste voetbalclub van Amsterdam. Het clubhuis is verankerd in het nieuwe gemeentelijk sportpark 'Goed Genoeg' midden op de Zuidas. Dit sportpark bestaat straks uit vijf nieuwe kunstgrasvelden waarvan de eerste vier inmiddels zijn aangelegd. Met de ingebruikname van het clubhuis is ook 'Goed Genoeg' officieel geopend. Professioneel clubhuis voor beste amateurvoetbalclub van Nederland Om het hoge niveau van de beste voetbalamateurclub van Nederland te kunnen waarborgen, is het nieuwe gebouw van alle gemakken voorzien. Zo bestaat de begane grond onder andere uit ruime kleedkamers met douche- en massageruimtes en professionele sportfaciliteiten zoals een fysiotherapiepraktijk en een gym. De eerste verdieping is publiek toegankelijk. Hier bevindt zich het clubrestaurant met royale buitenterrassen en weids uitzicht over de voetbalvelden en de omgeving. Het restaurant beschikt over een professionele keuken en indrukwekkende bar met als achterwand de trofeeën en relikwieën van de club. De bar en de openbare ruimte lopen naadloos over in de sociëteit die door het verplaatsen van een schuifwand eenvoudig afgesloten kan worden voor besloten gelegenheden zoals vergaderingen. Voor de opkomst van het eerste team is een spelerstunnel aangelegd die vanuit het clubhuis direct toegang biedt tot het hoofdveld. De ruime tribune bieden plaats aan circa 600 toeschouwers en wordt gedeeltelijk overdekt door een luifel die beschermt tegen eventuele regen. Vanaf hier heb je spectaculair zicht op het veld. Toekomstbestendig ontwerp Het bijna 60 jaar oude clubhuis van AFC was drastisch aan vervanging toe. AFC greep deze gelegenheid aan om van het nieuwe clubhuis een toekomstbestendig gebouw te maken. Paul de Ruiter Architects kreeg de opdracht om met behoud van de cultuur van de club een duurzaam, energiezuinig clubhuis te ontwerpen dat ruimte biedt voor groei en ontwikkeling. Bij het ontwerp stonden circulariteit en beperking van de CO2 uitstoot centraal. De constructie van de verdieping, inclusief de luifels, is uitgevoerd in gelamineerde houten spanten van binnenlands lariks en voorzien van verdiepingshoge ramen. Deze transparante vormgeving zorgt voor een uitnodigende uitstraling en biedt een schitterend uitzicht over de sportvelden en de Zuidas. Daarnaast geeft het natuurlijk licht vrij spel om tot diep in het gebouw door te dringen. De houten, strakke luifels beschermen het gebouw vervolgens tegen opwarming door de zon. Door deze eenvoudige maar slimme oplossingen wordt het gebruik van kunstmatige verlichting en koeling beperkt wat een flinke energiebesparing oplevert. Het clubhuis bestaat met alle kleedkamers en doucheruimtes verhoudingsgewijs uit veel tegels. Op het gebied van circulair materiaal viel hier winst te behalen. Daarom zijn door het gehele pand de duurzaamste cradle to cradle tegels toegepast. Het dak van het clubhuis is vol gelegd met zonnepanelen die zorgen voor de energie van het clubhuis. Voor de verwarming is gekozen voor een aansluiting op stadsverwarming die wordt gevoed door restwarmte. Goed Genoeg Samen met het clubhuis zijn ook de sportvelden van gemeentelijk sportpark Goed Genoeg op de schop gegaan. De zeven voetbalvelden zijn ingeruild voor vijf kunstgrasvelden. Om ervoor te zorgen dat er gewoon doorgespeeld kon worden werden de velden één voor één gebouwd. Vier van de vijf kunstgrasvelden zijn nu klaar en het vijfde wordt later dit jaar aangelegd. Omdat de Zuidas groeit als een levendige Amsterdamse stadswijk waar gewoond, gewerkt, gerecreëerd en gesport kan worden kunnen de gemeentelijke voetbalvelden ook gebruikt worden door verenigingen en scholen uit de omgeving. Het nieuwe clubhuis werd in opdracht van PMB Project managementbureau van de Gemeente Amsterdam ontworpen door Paul de Ruiter Architects. Aannemer: HSB Volendam, Adviseur Constructie: Bureau Broersma, Adviseur Installaties: DWA, Adviseur Kosten: Studio Bouwhaven, Directie Toezicht NLBouwmeesters. AFC PERSMAP SEIZOEN 2021-2022 5

Persmappen | 2021 | | pagina 5