AMSTERDAMMER BEP THOMAS 38 Bep Thomas Bep Thomas, ex-intemational scheidsrechter en (bijna) 50 jaar jeugdtrainer van AFC. Daarbij heeft ondergetekende gebruik gemaakt van in het verleden verschenen artikelen in Voetbal International en in Exprofs.nl. Stratenmaker van beroep Bep Thomas, een man van no nonsense. 'Als ik iets vind, het ergens niet mee eens ben, dan zeg ik dat ook". Uitgesproken met die heerlijke Amsterdamse tongval van hem. De vraag rijst natuurlijk hoe een ex-straten maker bij het zeker in die jaren toch wel chique AFC terecht is gekomen? Maar als er iemand trots is op zijn achtergrond dan is dat Bep Thomas wel, nooit zal hij die verloochenen. De basis voor de man die hij is, gewoon doen, je niet beter voordoen dan je bent en altijd voor je mening uitkomen. Hoe ben je destijds bij AFC terecht gekomen? Het was de kampioenswedstrijd SDW - AFC in 1969. Ik kreeg in deze wedstrijd een schop of beter gezegd een tikkie van Kees Gehring. Ik reageerde niet, zei niets, dacht alleen maar jou kom ik nog wel tegen. En ja, even later kreeg ie toch een ram van mij (grote glimlach van Bep). Weet je wat die scheids zei? Als ik niet zo'n bloedhekel had aan dat bekakte AFC, had ik je eruit gestuurd. AFC werd kampioen. Als aanvoerder van SDW ging ik 's avonds naar het feest, met een grote bos bloemen. Niemand van SDW dacht er aan om mee te gaan. Naar AFC zeker, nooit. Ik wel, re actie van de SDW'ers, wat ben jij een lul. Zegt Kees op die avond tegen mij: Waarom wordt jij hier geen jeugdtrainer? En hij stelde mij voor aan de penningmeester de heer Otto van Rijn, die het direct rondmaakte. Nooit spijt van die overstap gehad. Je bent nu bijna 50 jaar jeugdtrainer bij AFC. Je bent al dik in de zeventig, wat drijft jou om zo door te gaan? Ik blijf fit omdat ik graag golf en drie keer per week naar de sport school ga. En de jongste jeugd trainen geeft zo veel plezier. Vorig jaar had ik een team van onder 12 onder mijn hoede. Elke training waren zij er allemaal, het hele jaar door. Waarom? Omdat de spe lertjes willen voetballen. Daar gaat het om: het plezier in voetbal len. Voetbal is een simpel spelletje. Hou het dan ook simpel. Als ik al die trainers, ook jeugdtrainers zie met laptops, ach kom nou toch. Zo'n hele bank langs het veld allemaal met aantekenblokken voor zich. Heb je ooit Cruijff of van Hanegem zo gezien? Je loopt nu al zolang mee, wat zou je bij AFC willen verande ren? AFC is een prachtige club, maar wat ik mis, is de overtuiging dat wij spelers voor het eerste moeten opleiden. Ja, ik weet het, er worden er zoveel door profclubs weggeplukt, maar toch. Meer denken in een piramide. Goede spelers in een hoger team, de min dere in een lager team. Er moet een lijn inzitten. Een coördinator die de lijn bewaakt. Weet je wat soms bij AFC een probleem was en is: beïnvloeding om zoontjes in een bepaald team te laten spe len. Oud-voorzitter Dick van der Klaauw vroeg mij eens op een feestavond of zijn zoons de volgende dag opgesteld stonden. Ik antwoordde hem: Ik ga de opstelling niet bekend maken en zeg dus ook niet of je zoons spelen. Ha, die stonden overigens niet opgesteld. Prima voorzitter trouwens, mooie kerel, die kon mijn houding wel waarderen. Een stratenmaker die internationaal scheidsrechter werd. Vertel Ik stond langs de lijn mij een keer op te winden over een scheids rechter. Die kon er echt niets van. Werd ik op mijn schouder ge tikt: Kan jij het beter? Ja natuurlijk een blinde is zelfs beter, zei ik. Werd ik voor een gesprek uitgenodigd. Zo ben ik scheidsrechter geworden, nooit spijt van gehad, mooie herinneringen. Floot ik de bekerfinale tussen Fortuna en Feyenoord met Johan Cruijff. Die was zich aldoor bij mij aan het beklagen, sprong bij elk duel hoog op. Op een goed moment had ik er genoeg van: Ga nou voetballen, het is geen circus hier. Komt ie even later naast me lopen: Je heb gelijk Beppie. Oh ja, ik werd een keer op Zeist uitgenodigd. Bep je hebt een goede wedstrijd gefloten, maar wil je niet iedere keer ver tellen dat je stratenmaker bent? Ik dacht het niet. Ik ben op mijn 14e stratenmaker geworden, dat wou ik en niets anders. Ik weet nog dat men zei dat ik de top niet zou halen als scheidsrechter. Nou dat moet je niet tegen mij zeggen. Als je een wedstrijd bekijkt, volg je dan de scheidsrechter? Nee ik denk er niet aan, ik zie wel of iemand kan fluiten of niet. Ik vind Björn Kuipers een topper. Maar ik vind dat er te vaak gefloten wordt op instructies en niet op het aanvoelen van een wedstrijd. Ik ben voor doellijn-technologie en ook voor de VAR. Helaas kan de VAR ook fouten maken, hebben we bij de laatste WK gezien. Als een scheidsrechter er boven op staat en er wordt een zware overtreding begaan, het bewust staan op de wreef van de tegenstander en hij ziet het niet en de VAR moet dan ingrijpen, dan ben je als scheidsrechter waardeloos. Heb je toch geen VAR voor nodig. De VAR haalt wel veel eindeloos geprotesteer weg. Kijk, een scheidsrechter kan ook fouten maken. Tijdens Feyen oord - PSV gaf ik Willy van der Kerkhoff een gele kaart. Lopen we naar binnen voor de rust, komt ie naar mij toe: Beppie je zit fout. Ik zei, je hebt gelijk. Maakt hij toch een overtreding in de tweede helft, diep geel. Ik doe net of ik het niet gezien had. Pu bliek razend. Loop ik naar hem toe: Nog een keer en je gaat er af. Daarna niets meer aan de hand. Dat bedoel ik met het verschil tussen vroeger en nu. Ik las in een artikel dat Leo Horn belangrijk voor je is geweest. Wat je noemt een persoonlijkheid, was mijn beoordelaar, veel van geleerd, ook buiten het veld. Ik had België- Duitsland gefloten, vriendschappelijke wedstrijd. Eerste helft, België schreeuwt om een penalty, maar ik gaf hem niet. Vlak voor tijd Duitsland wel een terechte penalty. Duitsland wint met 0-1. Ik sta te douchen, klop op de deur, Leo Horn. Vond dat ik goed gefloten had, vond de afgewezen penalty terecht, maar ook de gegeven. Maar die zou hij nooit gegeven hebben. Waarom niet? Omdat het Duitsland is. Kijk zo zit ik dus niet in elkaar. Niet jammer datje geen zoon op het voetbal veld hebt kunnen bewonderen? En als er toen al vrouwenvoetbal had bestaan, zouden je dochters gevoetbald hebben? Nee, nee, nee!. (heel stellig) Mijn dochters en zeker mijn vrouw geven helemaal niets om voetbal. Ik heb een heel lieve en sterke vrouw, is ooit een keer mee geweest en dat was tevens de laatste keer, maar zij laat mij alle vrijheid voor het voetbal. Toch ben ik afgelopen zondag met haar naar Noordwijk gegaan in plaats van kijken naar Ajax! André W

Persmappen | 2018 | | pagina 40