A 40 Henk Bijlsma olgens goed Ameri kaans gebruik krijgt de winnende coach na afloop van de kam pioenswedstrijd een volle en ijskoude ton Gatorade over zich heen. In München doen ze dat met grote glazen Beiers bier en in Nederland is een bak water vaak afdoende. Het is een muitende kwajongensstreek van een sportteam maar in de basis goedaardig. Een 'Gatorade shower' is namelijk niet iedereen gegund. Deze wordt alleen gegeven aan iemand die de groep waardeert. Wanneer Ons Eerste in 2010 kampioen van de Hoofdklasse wordt is er geen twijfel: die shower is voor Henk Bijlsma. De AFC-man met de altijd jongensachtige en on deugende uitstraling. Bijlsma wordt geboren op 19 januari 1948 in het Onze Lieve Vrouwe Gast huis. Hij groeit op in de Amsterdamse Kolenkit buurt. Na de lagere Klaas de Vries school gaat hij naar de Mulo. Henk kan opvallend goed voetballen en gaat als hij 10 jaar is naar AJAX. Daar speelt hij gedurende zijn hele jeugd en reikt tot de beloften van AJAX 3. In de hoofdmacht voetballen dan spelers als Sjaak Swart, Piet Keizer en Johan Cruijff. Bijlsma erkent voor zichzelf dat het bij het 3e zal blijven. Hij verruilt de Watergraafsmeer voor zijn achtertuin. Hij gaat naar SDW Als jonge vader is stilzitten er niet bij. Op zijn 18e wordt hij vader van Dennis en vijf jaar later van David. Na school moet hij dus al gauw gaan werken. Henk blijkt een manusje van alles. Zo is hij ac tiefin de ijzerwaren winkel van Jos Harm op de Rozengracht, in etalagematerialen op de Doelenstraat, de sportzaak van Arie Hommel en in een tapijtenwinkel. Via een avondstudie behaalt hij zijn tex tiel vakdiploma en werkt daardoor nog een lange tijd in het confectiecentrum voor Lee Jeans. Ondertussen schiet hij als spits van 'Sterk Door Wilskracht' de ballen er met gemak in: 103 in 8 seizoenen. Niet gek. In 1971 behaalt SDW de titel en speelt men voor het kampioenschap van Nederland. Het is een glorietijd voor de club uit West met Bijlsma als spil in het web. Zijn roem snelt hem vooruit en hij wordt benaderd door FC Utrecht. Honkvast als hij is, legt hij het aanbod naast zich neer. Vier succesvolle jaren later verruilt hij SDW voor AFC na een gesprek met Rob Duis en Kees Gehring. Een cultuurshock. Bij zijn aankomst in Amsterdam Zuid wordt hij hartelijk ontvangen. Jos Kem- na, een gevestigde speler en concurrent voor dezelfde positie, wenst hem succes. Bijlsma snapt er niets van. Die warmte was hij bij zijn vorige clubs niet ge wend. Hij sluit AFC direct in zijn hart en begint er ook in het rood-zwart goed op los te scoren: 104 in 8 seizoenen. Niet gek. Waar er bij zijn oude clubs constant voor een hoge klassering werd gespeeld kan het op 'Goed Genoeg' nog wel eens wisselen met de resultaten. Het is of vóór een kampioenschap of tegen de gradatie. Een middenweg wordt zelden bewandeld. Saai is het daardoor nooit. Zowel binnen de lijnen als daarbuiten maakt men feest. Het past Henk; een killer in de zestien maar immer olijk en opgewekt daarbuiten. In 1982 ont snapt AFC via de beroemde wedstrijd tegen EDO op het nippertje aan de gradatie. Voor Bijlsma een ambivalente dag. Vreugde met zijn ploeg maar ver driet vanwege zijn stukgelopen huwe lijk. Voor veel oudere spelers was het de laatste wedstrijd in AFC 1. Het einde van een tijdperk. ia Zaterdag 1 (104 goals in zes j aar - niet gek) en het Amstelveense NFC wordt Bijlsma in 1991 elftalleider van AFC 1. Tegelijkertijd voegt hij zich bij zijn oude gabbers die dan bijna allemaal in de Veteranen spelen. Hij maakt er weer meer dan 100. Niet gek. Opnieuw beleven de mannen van weleer vele mooie weekenden en keert het 'oude jongens' krentenbrood ge voel helemaal terug. Inmiddels is Henk dan al vele jaren samen met zijn vrouw Clara. Samen beheren zij het tanksta tion Zwart's Witte pompen in Osdorp, dat later uitgroeit tot een vestiging van de BR De pomp wordt, los van het functionele tankstation, een baken voor vele mooie AFC gesprekken. Verschei dene zondagochtenden wordt de A se lectie ontvangen voor een ontbijt op de dag van een wedstrijd. De gastvrijheid maakt op alle spelers een warme indruk. Als teamleider is Bijlsma altijd loyaal aan de trainer en zijn spelers, die hij vaak verdedigt tegenover iets te kriti sche AFC supporters. Zijn zonnige ka rakter is van toegevoegde waarde voor elke groep waar hij deel van uitmaakt. In de jaren '90 is hij nog één van de jon gens. In een later stadium biedt hij meer een luisterend oor voor de jongere gene ratie. Op trainingsstages in Maastricht en Spanje is hij op zijn best. Op verzoek van het team vertelt Henk vaak komi sche verhalen. Ook al heeft iedereen de anekdotes al honderd keer gehoord, ze blijven leuk. Mede door de aanstekelijke vertelstijl van Bijlsma. Het maakt hem een belangrijk onderdeel van alle teams die hem meemaken. Is AFC op 2 mei 2010 kampioen wordt barst op het veld een feest los. Iedereen is door het dolle. Op een gepast afstandje staat Bijlsma het gejubel gade te slaan. Hij denkt terug aan al die jaren dat de teams zo dichtbij de titel waren maar dat het steeds opnieuw net niet lukte. Hij denkt aan zijn leven als voetballer in die fijne en mooie jaren '70. Aan alle spelers die hij in de loop der jaren voorbij zag ko men. Aan de spanning in de kleedkamer voor het begin van een wedstrijd en het zweet in zijn handen tijdens de negentig minuten. Aan het euforische gevoel na een overwinning en de kater na een ne derlaag. Aan zijn moeder die als trouwe supporter zo vaak kwam kijken en aan zijn kleinzoons Dillon, Dani en Guy die inmiddels ook bij AFC spelen. De tra nen biggelen langs zijn wangen. "Nadat buiten de kampioensschaal is opgetild wordt binnen in de kleedka mer het feest voortgezet. In diezelfde ruimte werd bijna tien jaar eerder nog de terugkeer naar de hoofdklasse ge vierd met het liedje 'One more time' van Daft Punk als terugkerend feest lied. Ook die vreugde maakte Henk van dichtbij mee. Met een brede lach beleeft hij nu de uitgelatenheid van de succes- groep van 2010. Hij omhelst iedereen en straalt blijheid uit. En dan komt het. Op een onbewaakt moment krijgt hij de beruchte water douche over zich heen. Hij moet er even van bijkomen maar be seft snel dat het er bij hoort. Hij juicht en iedereen juicht mee. Een teken van waardering. Een teken van dank. Henk Bijlsma: Clubman in hart en nieren. *BG

Persmappen | 2015 | | pagina 42