Tom Jack I 35 et is twaalf uur op de zondag van De Klas- sieker. Ajax tegen Feyenoord dus, in de Amsterdam Arena. De redactie van Studio Sport in Hilversum loopt langzaam vol. Tom Egbers spijkerbroek, casual T-shirt bijt in zijn wit pistoletje kaas en haalt dan rustig zijn schoudertas leeg. Bril. Telefoon. Pakje Lucky Strike. Vanavond presenteert Tom de uitzending van zeven uur, waarin de samenvattingen van de Eredivisie worden getoond. Dat doet Tom al 15 jaar. Er kijken gemiddeld ruim twee miljoen mensen. Later die avond presenteert Jack van Gelder het praatpro gramma Studio Voetbal. Bestaat al twaalf jaar. Jack hoeft als voorbereiding op de uitzending niet zo vroeg in Hilversum te zijn. Gelukkig maar, vindt Jack. Kan hij ten minste iedere zon dag naar AFC, de club waar hij al sinds 1960 lid van is. Vader Sal was ook lid, net als zijn zoon Brian en kleinzoon Mick dat nu zijn. AFC is zijn club. Dus geen Ajax, om misverstanden te voorkomen. Tom is geen Amsterdammer van geboorte, zoals Jack dat wel is, maar hij speelt wel al sinds 1986 bij AFC. Langer dan 25 jaar dus en daarom lid van de Zilveren Ploeg. Tom speelde in Zaterdag 4 en 5. Nu in Veteranen 1. Een hechte groep voetbal vrienden, al 27 jaar samen. Vier van hen zitten in het huidige bestuur. Zo hoor je nog eens wat in de kleedkamer. Als AFC thuis speelt gaat Jack altijd even op het bankje bij de kleedkamers zitten. Vindt hij gezellig. Praatje maken met de spelers. Beetje wedstrijdspanning meepikken. In het eerste elftal heeft Jack nooit gespeeld. Via de pupillen, B6, B2, Bl en Al speelde hij vervolgens voor verschillende seniorenteams. Zondag 2. Vijf seizoenen Zaterdag 1. Klassieke Veteranen. Zami Quattro en tenslotte Cinque. Jack speelde zijn laatste wedstrijd op 24 maart 2007, tegen TOS Actief. Gewonnen met 4-5. Een week later werd hij door Cor van der Hart aan zijn knie geopereerd. Einde actieve carrière. Tom speelt steeds minder wedstrijden in een seizoen. Hij moet natuurlijk op zondag werken en zijn vrouw wil ook wel eens iets leuks doen in het weekend. Ook sputtert het lichaam steeds een beetje meer tegen. Het gaat iets minder snel dan vroe ger. Toen was hij een snelle linksbuiten. Een jongen met een beweging, aldus Jack. Tom speelde zelfs in het eerste elftal van Heracles, net als vader en grootvader. Nu komt hij nog gemid deld tot zes wedstrijden per seizoen. Het is genoeg om zich een echte AFC'er te voelen, maar in Hilversum loopt hij vooral te koop met Heracles. Dat is zijn club van geboorte. Wanneer Jack presenteert is AFC nooit ver weg. Eén seizoen bij Studio Voetbal had hij iedere uitzending een vlaggetje van AFC in het decor staan. Hoog in de mast betekende winst voor AFC. Halfstok een gelijk spel. Vlag onderin de stok betekende verlies. Toen AFC vanuit de Eerste Klasse weer promoveerde naar de Hoofdklasse droeg Jack een AFC-shirt onder zijn col bert. Waren ze op de zaak minder enthousiast over. Op de club konden ze hun lol niet op. En zaterdagavond nog, daags voor de zondag van de Klassieker: Jack praat de samenvattingen aan elkaar. Anderhalf miljoen kijkers. Hij verspreekt zich. Zegt niet: 'De spits van AZ,' maar 'de spits van AFC.' Hij verbetert zich tegenover zijn kijkers: 'Wat zeg ik nu: AFC!? Nou ja, waar het hoofd vol van is.' Een dag later weer. Ajax heeft De Klassieker gewonnen. Het is vanzelfsprekend de eerste samenvatting in de uitzending van Tom. De beelden van de andere acht gespeelde wedstrijden volgen. Op het einde van het programma leest Tom de stand voor en het programma van de week er op. Ondertussen schui felt Jack de studiovloer op. Tom begint aan zijn slotwoorden. 'Het was de dag van De Klassieker maar niet echt een King Size topper. Maar ik neem aan dat het in Studio Voetbal alsnog veel over Ajax-Feyenoord gaat, toch Jack?' Jack maakt een jongensachtig hupje op zijn tenen. Hij lacht tevreden in de camera. Je hoort Tom lachen op de achtergrond. Al twaalf jaar sluiten ze samen het voetbalweekend af, dat voor hen allebei vaker wel dan niet begint bij AFC. TR

Persmappen | 2013 | | pagina 37