TRADITIE IN ERE HERSTELD Dick van der Klaauw jeugdtoernooi 29 iVii e jeugdopleiding van AFC staat bekend om de hoge kwaliteit. Dat werd in 2006 bevestigd met het winnen van de Rinus Michels Award, de prijs voor beste opleiding bij amateurclubs. Minder bekend is de rijke historie van jeugdtoernooien. Jarenlang (van 1986 tot 1996) speelden D- en C-junioren om de reusachtige wisselbekers van het Wim Bückert en het Henk KappelhofF toer nooi. Daarna is het een tijdje stil geweest op AFC als het gaat om grote jeugdtoernooien. Maar daar gaat verandering in komen. Met het nieuwe 'Dick van der Klaauw Toernooi' wordt medio 2014 een oude traditie nieuw leven ingeblazen. Oer AFC' ers Alphons Pe ters en Emiel Neter (foto) zijn de drijvende krachten achter de organisatie. Emiel Neter (links) en Alphons Peters. Wat is jullie drijfveer achter dit leuke en mooie plan? Neter: 'Ik heb mijn hele jeugd bij AFC gespeeld. Een geweldige tijd. Als ik terug denk aan al die jaren kan ik mij met name de jeugdtoernooien goed herinneren. Ons team deed mee aan meerdere versies van de Wim Bückert en Kappelhoff toernooien. Su perleuk was dat. Er deden altijd één of twee profclubs mee. Ajax was er bijvoorbeeld bijna altijd bij. Als jongetje van tien jaar maakte dat grote indruk op mijWe hebben het toernooi helaas nooit gewonnen, maar dat maakt niet uit. Dat soort evenementen zijn hoogtepunten voor elke jeugdspeler. Mijn zoon Rafael en Alphons' zoon Alfie spelen nu allebei in de FlVoor hen, maar natuurlijk ook voor al die andere jongetjes, willen we proberen weer een jaarlijks groot toernooi op AFC te organiseren. We gaan proberen om iets onvergetelijks van te maken. Daar kan de jeugd van de club dan hopelijk nog jaren profijt van hebben.' Waar komt de naam voor het toernooi vandaan? Peters: 'We hebben de naamkeuze overge laten aan het bestuur. Dat vonden we de meest passende gang van zaken. Wel hebben we een aantal namen geopperd, waaronder die van Dick van der Klaauw. Een markante AFC'er die helaas twee jaar geleden is over leden. Op basis van wat hij allemaal gedaan heeft voor de club, is het een eer als het toernooi zijn naam zou dragen. Het bestuur deelde die opvatting en uiteindelijk hebben zij hier dan ook voor gekozen. Wij staan daar volledig achter. Het is daarom ook erg mooi dat de weduwe van Dick, Ria van der Klaauw, enthousiast reageerde op het plan. Zij heeft toegezegd aanwezig te zullen zijn bij de prijsuitreiking. Super.' Wanneer en voor wie is het? Neter: 'Het toernooi zal plaatsvinden op zondag 25 mei 2014. Het betreft de jongste jeugd, namelijk de Fl en E3 (eerstejaars E-selectie) teams. Kinderen dus van acht tot tien jaar. Als organisatie willen we klein beginnen, letterlijk en figuurlijk.' Welke clubs doen er allemaal mee? Peters: 'Het belooft een prachtig deelne mersveld te worden. We hebben er in goed overleg voor gekozen om oude en tradi tierijke verenigingen uit te nodigen. Clubs zoals Quick '20, HW, HBS, Be Quick 1887, Victoria, Quick (Den Haag), Koninklijke HFC, VOC en Hercules. We hebben goede hoop om daar binnenkort ook Ajax en PSV aan toe te kimnen voegen. We zijn hard bezig om het deelnemersveld binnen afzien bare tijd rond te maken.' Een organisatie van een groot jeugdtoer nooi, daar komt vast veel werk bij kijken? Peters: 'We zullen de komende maanden alles zo goed mogelijk proberen in kaart te brengen en vervolgens knopen doorhakken. We houden de jeugdcommissie en het be stuur op de hoogte en zij helpen ons waar zij kunnen. Een goede constructie. Op de dag zelf hebben we ongetwijfeld veel vrijwil ligers, scheidsrechters en begeleiders nodig. Hun hulp is noodzakelijk om de dag goed en voorspoedig te laten verlopen. Dus iedereen die graag zou willen bijdragen aan een leuke dag, bel ons gerust op!' BG Dick van der Klaauw werd in 1973 gelijk met zijn zoons Guido (toen negen jaar oud) en Brennus (toen zeven) lid van AFC. Dick was via zijn boezemvriend, de bekende sportverslaggever Hugo Walker, al jarenlang bezoeker van Goed Genoeg. Daarbij werd hij vaak vergezeld door zijn echtgenote Ria. Van der Klaauw was ook een befaamd internationaal honkbalscheids- rechter bij thuiswedstrijden van ABC (Amsterdamsche Baseball Club). Destijds was ABC de, op het hoogste honkbalniveau van Nederland uitkomende, dochtervereni- ging van AFC. Al spoedig meldde Dick zich aan als jeugd leider en verzorgde hij trainingen voor de jongste jeugd op woensdagmiddag. In 1981 werd hij in het AFC-bestuur gekozen als voorzitter van de jeugdcommissie. Vijf seizoenen nam hij deze belangrijke taak voor zijn rekening tot hij van 1986 tot 1994 le penningmeester werd, als opvolger van Otto van Rijn. Van 1995 tot 2003 gaf Dick als voorzitter van AFC leiding aan het bestuur en de ver eniging. Bij het 100-jarig bestaan in 1995 werd hij samen met Johan de Bie en Kees Gehring benoemd tot Erelid en in 2003 ontving hij bij zijn afscheid van het bestuur de mr. Henne Boskamp Nobelprijs. Aan het eind van het seizoen 2002-2003 droeg Dick de voorzittershamer over aan Machiel van der Woude, maar hij bleef nog iedere maandagavond op AFC komen om met zijn vrienden te kaarten. Ook bezocht hij nog met grote regelmaat de thuiswedstrijden van ons eerste elftal en de wedstrijden van zijn kleinzoon Nimroth, de zoon van Guido. Op vijf november 2010 vierde Dick zijn tachtigste verjaardag in het bijzijn van zijn familie, waaronder zijn kleindochters Tess en Britta, op wie hij ontzettend trots was. Het werd een groot feest in het Okura Ho tel in Amsterdam, waar ook vele bevriende AFC'ers bij aanwezig waren. Dick werd die avond geroemd om zijn immer (kwa) jongensachtige uitstraling. Slechts een half jaar later, na enkele zware hartaanvallen, zou hij helaas overlijden. AFC zal Dick van der Klaauw nooit vergeten. BG

Persmappen | 2013 | | pagina 31