"Eerste seizoen Topklasse heeft laten zien waar de schoen wringt" AFC-voorzitter Machiel van der Woude: Het AFC-bestuur was een geharnast tegenstander van de Topklasse. Die houding is door die mooie vierde plek in het eerste seizoen dus niet veranderd? AFC- voorzitter Machiel van der Woude "De bezwaren die wij eerder uitten hebben wij nog steeds. Dat kan ook niet anders, want het eerste seizoen van de Topklasse heeft precies laten zien waar de schoen wringt. Een belangrijk doel van de Topklasse is degradatie uit de Jupiler League mogelijk te maken. Wij hebben gezien wat daarvan terecht is gekomen. Degradant FC Almere City degradeert niet omdat RBC failliet is gegaan. De financiële situatie in de Jupiler League is zo penibel dat dit zich zo zal kunnen herhalen in de komende jaren. Omgekeerd is er bij de Topklasse verenigingen nauwelijks belangstelling om te promoveren naar de Jupiler League. FC Oss wilde dat als gewezen BVO expliciet wel en is mede door subsidie van de KNVB gepromoveerd. Voor FC Oss een zaak van levensbelang, maar sportief gezien een gekunstelde situatie, die helemaal niet nodig zou zijn als de scheiding tussen de betaalde en amateur sectie in de praktijk nog zou bestaan. De KNVB zou er goed aan doen eerst de Jupiler League financieel op orde te brengen. Daarna zien we wel weer. Op deze manier gaat het in ieder geval niet goed." Is de moeizame promotie/degradatieregeling het enige minpunt of kleven er nog meer nadelen aan de Topklasse? "Een belangrijk bezwaar betreft de grotere spreiding van de verenigingen. Er moet meer gereisd worden, er gaan minder supporters mee en er zijn minder streekderby's. Het is in dit verband voor ons een geluk te noemen dat de spreiding zich vrijwel beperkt tot het oosten van het land. Op de zondag hebben de provincies Groningen, Friesland, Flevoland en Zeeland niet één Topklasser. Brabant, Limburg en Drenthe maar één. Op de zaterdag is het nog erger. Dat legt overigens meteen een ander zwak punt van de Topklasse bloot. In de oude situatie waren de hoofdklassen keurig verdeeld over het land met een veel betere kans om op het hoogste amateurniveau te spelen. Nu is dat voor een groot aantal clubs in de regio bijna niet meer mogelijk. Komt bij dat de hoofd klassen nieuwe stijl minder aantrekkelijk zijn omdat de sterkste clubs in de Topklasse uitkomen. De door gevoerde piramidisering van het amateurvoetbal zal leiden tot verdere professionalisering van de Topklasse, hogere budgetten, meer maatregelen. De afstand tussen de Topklasse en de rest van het amateurvoetbal wordt groter, met het betaalde voetbal veel kleiner. Het is daarbij uitkijken geblazen. Voor je het weet zit je ook in de Topklasse met problemen waaraan de Jupiler League kapot aan dreigt te gaan, namelijk te weinig toeschouwers, te weinig inkomsten en naar verhouding te hoge salarissen." Zijn er ook lichtpunten te noemen? AFC heeft ten slotte in de Topklasse een prima seizoen achter de rug. "Natuurlijk, ons eerste heeft uitstekend gepresteerd. Het niveau ligt hoog en als je dan vierde wordt van de zestien mag je heel tevreden zijn. De degradatie van Gemert, vorig seizoen nog Nederlands kampioen bij de zondagamateurs, laat zien dat het draadje dun is. Ik kan mij heel goed voorstellen dat onze spelers en trainer Cor ten Bosch de Topklasse als een sportieve uitdaging zien. Ze hebben het ook helemaal waar gemaakt, wij hebben er van genoten. De doelpunten van Sjoerd Jens, de hoogstandjes van Lützen Brink, de inzet van Said Moumane en Laurens Samsom, de saves van Raymon van Emmerik, en nog zo veel meer, het was grote klasse. Alle energie en kwaliteit die in ons eerste gestopt is door een grote groep mensen kwam er helemaal uit. Bij dit alles mogen we bijzonder blij zijn met de financiële ondersteuning die we mochten ontvangen van AFC- vriendelijke bedrijven en bordsponsoren, alsmede van persoonlijke giften via de Stichting Keep Smiling en de supportersclub The Reds. Zonder die ondersteuning zou ons eerste op dit niveau niet kunnen presteren wat het heeft gedaan". Waar gaat AFC eindigen in het tweede seizoen in de Topklasse, wat is het doel? "Uitgangspunt is dat AFC op het hoogste amateurniveau wil acteren, liefst in het linker /Q rijtje. Een plek bij de eerste 5 zou weer prach- OC tig zijn. Geen gemakkelijke opgave natuurlijk, \y. want de krachtsverschillen zijn klein. Mede door VUV de bijzonder zware degradatieregeling, waarbij drie clubs rechtstreeks degraderen en één club nacompetitie moet spelen, zal voor ieder punt moeten worden geknokt. Belangrijk is dat we goed van start gaan, snel in het ritme komen. Dan kunnen we weer hoog eindigen. De selectie is immers aangevuld met enkele uitstekende spelers, die samen met de spelerskern die gebleven is, hopelijk het verschil kunnen maken. Overigens wel jammer dat Daryl van Mieghem naar Heracles is vertrokken, al gunnen wij hem dat natuurlijk van harte". Als voorzitter benadruk je altijd dat AFC heel veel meer is dan het eerste elftal. Hoe staat het met de club? "Zonder te overdrijven kan je zeggen dat AFC anno 2011 er goed voor staat. Dat geldt zowel voor de jeugd, als voor de senioren en de veteranen.

Persmappen | 2011 | | pagina 5