a AFC ^PÜü^Kï^Ei^KM Een horde AFC-Veteranen bij de jaarlijkse Be Friends Cup. "Keep Smiling" is een heel verstandig motto. Veteranen 2 heeft een kern die al lang, zeer lang samenspeelt. Evenals Veteranen 1 begonnen in de reguliere competitie en naarmate leeftijd vorderde en de kwaliteiten iets afnamen, langzaam afgedaald naar het ultieme niveau: de veteranen. Dit elftal kenmerkt zich door de grote verscheidenheid in cultuur, in leeftijd (er speelden vader en zoon in) en in taal en afkomst: Engelsen, een Fransman en natuurlijk vele soorten Amsterdammers. Dat alles wordt tot een soepel geheel gesmeed door een Kootsj, die de wedstrijdverslagen laat optekenen op de site van AFC voor een groot lezerspubliek in verhalen die zelfs zó inspirerend zijn dat ook de tegenstanders ervan blijken te smullen! De royale selectie wordt regelmatig verjongd met nieuwe aanwas, zodat de voetbalkwaliteit op orde blijft -al heeft dat het afgelopen seizoen ten gevolge van een zware indeling niet tot grote succes sen geleid. Maar dat is alleen maar goed voor het team proces, dat zijn tweejaarlijks hoogtepunt vindt op een Landgoed in de Ardennen, waar gemeenschappelijk van EK of WK wordt genoten - en van eikaars gezelschap. Men is zo aan elkaar verknocht dat in de zomermaanden de gewoonte om gemeenschappelijk op zaterdagmid dag te lunchen gewoon wordt voortgezet. En de kleinste aanleiding (iemand gaat bijvoorbeeld iets bij Ajax doen) wordt aangegrepen om zelfs in juli nog een voetbal wedstrijd in het Olympisch Stadion te organiseren. Ter afsluiting van het oude seizoen of als voorbereiding voor het nieuwe? Ach, bij deze veteranen maakt het niet uit of je voetbalt of niet: Van de veteranen 2 ben je het hele jaar door lid. Veteranen 3 speelt eigenlijk als hoogste elftal in de 45+ competitie, een competitie voor de allersterksten, die zelfs na hun 40ste, 50ste, 60ste, ja een enkele speler zelfs na zijn 70ste niet van opgeven weten! Het zijn de echte optimisten, die in deze competitie en in dit elftal spelen. Velen van hen zijn pas op latere leeftijd tot het inzicht gekomen dat er niets in hun leven zo onmisbaar is als het voetballen en als zij wekelijks bij elkaar komen, zie je het jeugdige elan terug dat nog altijd in de benen verscholen zit. Nog steeds gaan ze ervan uit dat ze zich kunnen verbeteren, niemand die zo om weet te gaan met beperkingen van kraak- scheen- en standbeen, met de beperkingen van draaicirkel en lancering, niemand die de beperkingen van zicht en snelheid zo goed weet in te schatten als deze veteranen. Goethe zei het al: In de beperking toont zich de meester. De echte hoogte punten spelen zich bij voorkeur laag bij de grond af, maar een geplaatste bal, een mooie balaanname, een goed ingezette sliding, al die ogenschijnlijk kleine dingen kunnen bij deze veteranen al tot enthousiasme leiden. Nee, ze kunnen niet promoveren, nee, ze kunnen niet degraderen, maar voetballen ze daarom zinloos heen en weer? Integendeel! Het echte voetbal wordt hier gespeeld, waar winst en verlies van groot belang zijn en tegelijkertijd volkomen onbelangrijk, waar doelpunten wel geteld maar niet onthouden worden, waar de scheidsrechter regelmatig hulpvaardig wordt gewezen op een mogelijk fluitsig naal, waar het oversteken van het hele veld maar een keer per wedstrijd gebeurt, namelijk na de rust. Waar snelheid ontbreekt en gedraaf een uitzondering is, waar alleen maar vanwege vermoeidheid van ver op doel wordt geschoten en waar het dringen is in de dug out om even te mogen zitten. Daar zijn de ware liefhebbers aan het werk, daar wordt het voetbal om het voetbal gespeeld, daar staan de spelers in het veld, alleen maar om in het veld te staan, ongeacht of zij de bal krijgen gedurende een wedstrijd of niet: ze staan er, in weer en wind, als een eerbetoon aan AFC en een eerbetoon aan het voetbal zelf. Daar wordt de leus van AFC pas ten volle waar en wer kelijkheid: Bij AFC word je opgeleid voor de Veteranen! Je kan het eigenlijk al zien aan het shirt van AFC: Niet voor niets staat daar een hele grote V op. De V van voetbal, natuurlijk, maar vooral de V van Veteranen. S Seizoen 2011-2012

Persmappen | 2011 | | pagina 24