aanvallen van houthakkers langzaam op de knieën worden gedwongen om tenslotte met een langgerekte jammerkreet om te storten, in hun val soortgenoten rakend en meesleurend; hij hoort de vertraagde dreun waarmee logge lichamen op elkaar klappen, botsingen zoals in films waar mastodonten op elkaar inlopen in een onvermijdelijke galop, je weet dat ze elkaar zul len ontmoeten op enig punt in tijd en ruimte, zoals zij dat ook zelf weten, maar niemand is in staat deze in beweging gezette lichamen te stoppen, op weg naar dat fatale punt waar zij elkaar zullen raken, waar zij tot stilstand zullen komen, in woede en pijn, maar ook in de opluchting dat er even geen beweging meer van ze verlangd wordt. Je hoort de kreten van aanmoediging en je hoort de sussende geluiden die iemand maakt, waarschijnlijk, een scheidsrechter of misschien hebben ze een leider, of coach die dit geheel van botsingen en kneuzingen tot een voetbalwedstrijd moet herleiden. En je schuift de takken van de heg opzij en dan zie je het: tegen het panorama van de grootstedelijke waanzin die in Amsterdam vooral aan de rand heerst, in de schaduwen van architectonische hoogmoed, tussen de vele, en binnenkort overbodige betonklompen van banken en verzekeringsmaatschappijen, bewegen, nu ja, verplaatsen zich rode en andere figuren over een grasmat die zijn beste tijd wel gehad heeft. Het is in dit reservaat, waar de veteraan zich onbespied waant en waar hij de illusie van het verleden koestert, alsof er niets veranderd is in de jaren dat hij zich hier als pupil meldde en de lange weg daarna volgde, de jaren van opleiding, vorming en bezinning. De jeugd, de jongens jaren en de volwassenheid, alles met geen ander doel dan: toegelaten te worden tot de Veteranen. Bij AFC zijn op dit moment vier veteranenteams actief. Het zijn verzamelingen van individuele talenten die be sloten hebben de tijd en het op de loer liggende verval een halt toe te roepen, althans, zeker gedurende de tijd, soms wel 2 x 40 minuten, die hen vergund is in het veld te staan. Vooraf in de kleedkamers wordt er gezwachteld, getaped, gestut, gebracet en geklaagd en gejammerd. De veteranen proberen de scharnierende delen te mas seren en via diepe meditatie of gewoon door er hard tegen te schreeuwen weer gangbaar te maken. Ze strompelen naar de deur van de kleedkamer en gaan steunend en kreunend naar het veld. Maar zie, daar gebeurt een wonder! Ze gooien de denkbeeldige kruk ken terzijde en van wat eerst een valversnelling lijkt (het zo lang mogelijk tegenhouden van een neerwaartse beweging in de hoop dat een ander het voor een snelle sprint aanziet), blijkt een heuse poging tot inlopen; er wordt aarzelend op doel geschoten en voor je het weet wordt er gerekt en gestrekt alsof een interland op het punt van beginnen staat. Een bijzonder gezelschap is het team van de Klassieke Veteranen. Eigenlijk is het een geheim genootschap dat zichzelf aanstuurt, een eigen competitie heeft met alleen maar verenigingen die al in de oertijd van het voetbal tegen - toen nog - het lederen monster schop ten. Een zegsman glimlachend: "Het is een open com petitie, waar iedereen aan kan deelnemen, maar voor lopig zit hij vol. En je moet natuurlijk wel eerst honderd jaar of meer bestaan." De Klassieke Veteranen hebben een streng selectiebeleid, een eigen commissie binnen de senioren-afdeling, eigen rituelen en als daarvan de consequentie is dat ze moeten wijken voor de KNVB- competities, dan nemen ze dat voor lief. Liever niet spelen dan dat ze hun principes moeten verloochenen. Alles, als het maar geen inbreuk is op hun tradities! Voor de wedstrijd drinkt men koffie bij de tegenstander! Na de wedstrijd is het gezamenlijk met de tegenstander aan het bier de bitterballen! En tijdens de wedstrijd? Dan doet men er alles aan om op sportieve, maar fanatieke manier te winnen! En dan wel met goed voetbal, met spelers die ooit geschoold zijn in het eerste van AFC. Spelers die allemaal willen spelen. En die betrokken moeten zijn bij het elftal: want geblesseerd of niet: je hoort regelmatig aanwezig te zijn. En zo bestaat dit elftal al tientallen jaren, tot groot plezier van spelers en begeleiders, en met verkapte jaloezie van anderen, die hier wel naar mogen kijken, maar niet zomaar aan mogen deelnemen. Het is ten slotte een besloten genootschap, dat blijkt elk jaar maar weer tijdens het voetbalweekend in het buitenland. Een heel weekend voetballen, is dat niet wat veel? Nou, het schijnt dat er ook steevast een indringend onderzoek naar de lokale gebruiken op het programma staat. Veteranen 1 is ook al een elftal dat al jaren samenspeelt, eerst in de hoogste zaterdag elftallen, daarna in het roemruchte zaterdag 5 (onder de naam Zami Cinque) en nu sinds twee jaar als het Eerste Veteranenteam (in de 35+ competitie). De basis van dit team voetbalt al 25 jaar met elkaar samen, en ziet elkaar niet alleen tij dens de wedstrijden op zaterdagmiddag. Dit elftal heeft ook een ongekend hoog aantal bestuursleden in de gelederen en een groot aantal leden van verdienste en daarnaast nog Zilveren Ploegers: bijna 80% van dit elftal voetbalt meer dan 25 jaar bij AFC. Geen wonder dan ook dat er allerlei eigen gebruiken zijn ontstaan. Wie kan zich nog herinneren dat Ajax, onder Koeman, een stropdas ging dragen met een '1' er op? Afgekeken van deze AFC'ers, die allang een eigen strop das droegen, alleen niet tijdens de wedstrijd, want met hun feilloze balgevoel konden ze de bal toch wel bij elkaar op de stropdas leggen. In de competitie wordt nog op een behoorlijk niveau gevoetbald, met tegen standers die niet van plan zijn om ook maar iets weg te geven. Geen wonder dan ook dat na afloop het zoet van de overwinning goed smaakt en steevast - nog voor de derde helft - in de kleedkamer verplicht door ieder een de voetbalmars wordt gezongen. Uit volle borst, en zonder stropdas, daarop wordt streng toegezien door de leider. Zoals hij ook verder streng en rechtvaardig de mannen door de wedstrijden begeleidt en op basis van alleen aan hem bekende criteria de Gouden Schoen (een begerens waardig kleinood voor de meest opvallende speler van het seizoen) uitreikt op het jaarlijkse uitstapje.

Persmappen | 2011 | | pagina 23