De Zilveren Ploeg: een gesprek met voorzitter Johan de Bie 1Vat is de geschiedenis uan de Zilueren Ploeg? De Zilueren Ploeg is meer dan alleen een keertje gezellig bij elkaar komen? Zijn er meerdere uerenigingen die een dergelijke club binnen de club hebben als de Zilueren Ploeg? Is er ook een inauguratie indien men tot de Zilueren Ploeg mag toetreden? Naast de 'Zilueren Ploeg'- leden zijn er ook nog de 'Ridder-leden'. Wat is het uerschil? Het aantal leden uan de Zilueren Ploeg is anno 2009 210. Om tot deze ploeg te mogen behoren, dient men minstens 25 jaar lid uan de AFC te zijn en de leeftijd uan 35 te hebben bereikt. Eenmaal per jaar, op de eerste urijdag uan nouember, komt men uoor een uitgebreide borrel plus diner in het clubhuis uan AFC bijeen. Eén uan de uele tradities binnen AFC. Onderstaand het uerslag uan het gesprek met de uoorzitter uan de Zilueren Ploeg. In 1952 ontstond binnen de club een discussie om een soort van gilde op te richten om de band tussen de oudere leden van de Amsterdamsche Football Club te versterken. De discus sie ontstond op één van de bijeenkomsten van de toenmalige "maandagavondclub" in de bar van het Schiller Hotel aan het Rembrandtplein in Amsterdam. De initiatiefnemer was ons overleden Lid van Verdienste Max de Bruin sr., vader van AFC- Ridder Max de Bruin. Het nieuwe gilde werd de Zilveren Ploeg" genoemd. De eerste voorzitter werd wijlen Erelid Arie Waaijer, en één keer per jaar zou deze "Ploeg" bij elkaar komen. In de eerste jaren was het aantal leden veel beperkter in vergelijking met het huidige aantal. Toen gebeurde het nog regelmatig dat een jarige of een nieuw lid aan alle aanwezigen het etentje aanbood. Latere voorzitters waren Erelid Dio Hermens en Lid van Verdienste Jan Steensma, beiden reeds lange tijd niet meer in ons midden. Jazeker, want naast de jaarlijkse bijeenkomst zit er ook een sterke sociale kant aan de Zilveren Ploeg. Tijdens deze bijeenkomst komt de "bedelknaap", sinds vele jaren Hans Honsdrecht, bij de leden langs, die om een royale aalmoes vraagt om de sociale kas van de Zilveren Ploeg te vullen. Vorige bedelknapen waren o.a. Rein Akkerman en mijn persoontje (noot Persmap: beiden zijn Erelid). Het sociale aspect is dat we op bezoek gaan bij club leden, die ziek zijn of te oud om AFC nog regelmatig te kunnen bezoeken. Ook de leden die een kroonleeftijd hebben bereikt, vergeten we niet. Dus naast onze jaarlijkse bijeenkomst, staat vooral aandacht voor de Zilveren Ploegleden centraal. Ik weet alleen dat oud AFC'er Wally van Weelde, toen hij naar Rotterdam verhuisde, het idee achter de Zilveren Ploeg bij VOC in Rotterdam heeft geïntroduceerd. Maar verder is mij niet bekend of andere verenigingen eenzelfde soort 'ploeg' hebben. Elk nieuw lid dient zich tijdens het diner voor te stellen aan de aanwezige leden en vertellen wat zijn binding is met AFC. Na het opspelden van het Zilveren Ploegspeldje is men toegetreden tot dit bijzondere gezelschap. Ik wil wel even opmerken dat ik het niet alleen doe. Lid van Verdienste Hans de Wijs is, naast bedelknaap Hans Honsdrecht en mij al jaren het derde lid van de Zilveren Ploegcommissie Zilveren Pioeg-voorzitter Johan de Bie. In 2006 werd door George Wijnand het idee geopperd om een zelfde soort bijeenkomst als van de Zilveren Ploeg te organiseren, maar dan voor leden die minimaal 50 jaar lid zijn. Een zeer select gezelschap, de leden worden al sinds vele jaren de Ridders genoemd. Dit voorstel is verder uitgewerkt door Max de Bruin. Op de eerste dinsdagmiddag in de maand april komen de Ridders (70 in aantal) bijeen voor de zogenaamde Ridderlunch in ons clubhuis, waarbij de eerder genoemde Max de Bruin aantreedt als tafelvoorzitter. De Zilveren Ploegavond en de Ridderlunch zijn, naast het traditionele Jaardiner, twee jaarlijkse hoogtepunten in ons clubleven en je mag wel zeggen de "ruggengraat" van AFC. Het verschil met het Jaardiner is, dat je voor dat diner door het bestuur wordt uitgenodigd en hoe lang je lid geweest bent niet ter zake doet, maar meer wat je voor de club doet of hebt gedaan. André Wijnand 34 AFC Seizoen 20D9-2D1D

Persmappen | 2009 | | pagina 36