Spelen we dan tnch niet een beetje profclubje? Leiden we dan ook op voor een profclub? Niet bewust. Kwaliteit is ook het laten genieten van alle spelers van de faciliteiten van de vereniging. Goede trainingsfaciliteiten bijvoorbeeld. Is een vraag die wel eens klinkt. Nee, we onderscheiden ons minstens op één punt wezenlijk van een profclub. Niet alleen door het niveau, maar vooral omdat de individuele ontwikkeling van een speler niet boven alles gaat. Waar de professionals als ultiem doel het laten doorstromen van een individu naar het betaald voetbal hebben, richt de ama teur zijn energie op de continuïteit van de teams. En daarmee hopelijk ook op die van de vereniging zelf. Bij een amateurclub hoeven spelers - in tegenstelling tot een profclub- ook niet weg als ze het hoogste team niet halen, □at het af en toe toch gebeurt, heeft vaak een andere reden. Als de erkenning namelijk niet bij de eigen club wordt gevonden, is de stap naar een andere vereniging snel gezet. De drang tot presteren en het hoogste te halen is nu eenmaal ook een gevolg van een ambitieuze jeugdopleiding. Zo'n opleiding heeft een aantrekkingskracht op jonge spelers, maar kent ook zijn schaduwkanten natuurlijk. Waar je eigen teams in steeds betere competities terecht komen, vestig je wel de aandacht op je. Daarbij is het opvallend dat er ieder jaar grote aantallen spelers worden aangetrokken en weggestuurd bij de professionele jeugdopleidingen. □f dat een bewijs is voor een matige scouting, een stuurloze opleiding of een warrig beleid laten we maar in het midden. De spelers gunnen we het altijd en feit is dat we af en toe dus opleiden voor een BVO. Zoals gezegd: niet bewust. Tot zover nog geen probleem. Maar nu de derde doelstelling of in volgorde waarschijnlijk zelfs de eerste. □m de eerdergenoemde doelen te behalen zal AFC ook in de jeugd "hoog" moeten blijven spelen en dat houdt in dat ook spelers van buitenaf een aanwinst kunnen zijn voor de vereniging. Maar de aanwas van buitenaf - en ook het vertrek van spelers om uiteenlopende redenen - zorgt er wel voor dat teams in samenstelling veranderen. En waar blijf je dan met je gedachte van vriendenteams die tot in de veteranen bij elkaar blijven? Gelukkig zien we net als vorig seizoen ook komend jaar een vrijwel compleet team vanuit de A-junioren naar de senioren verhuizen. Het kan dus wel, al lijkt het soms een onverenigbare doel stelling. Trek je het iets breder dan vind je een deel van de oplossing. Te vaak wordt de kwaliteit van een jeugdafdeling afgemeten aan de hoogte van de competities waarin de teams voetballen. Belangrijk, maar het is maar een deel van het verhaal. AFC prijst zich gelukkig met een grote groep trainers (veel van hen blijven ons dit seizoen trouw) die enthousiast en met kennis van zaken de jongens begeleidt. Zo plukken ook de (nog) minder talentvolle spelers de vruchten van de goede trainersstaf. Dit seizoen zal voor het eerst sprake zijn van selectietrainers die ook training gaan geven aan niet-selectieteams. En als dit succesvol is, zal dat beleid volgende jaren zeker worden doorgezet. Lees verder op pagina 28 AFC Seizoen 2DD9-2D1D 27

Persmappen | 2009 | | pagina 29