Stelletje amateurs? Want, zo zegt de KNVB, deze clubs leiden op tot profuoetballer. Is dat waar? Uraag een jochie uan negen wat hij later wil worden en grote kans dat hij antwoordt: profuoetballer! Sterker nog, als je de uraag zes jaar later aan dezelfde jongen stelt is er nog altijd een redelijke kans dat hij hetzelfde antwoord geeft. Uan je hobby je werk maken is ook een aantrekkelijk idee. En als je dan later "uerkocht" kunt worden uoor 94 miljoen euro, lijkt het ook het grootste ideaal dat je kunt bereiken. Ueel geld uerdienen, beroemd zijn en dan ook nog de hele dag uoethallen. Wat wil je nog meer? □at is overigens niet nieuw, voetballer worden staat al jaren in de top tien, met ruime voorsprong op brandweerman en piloot, □at de meesten onder ons dat ideaal niet halen is ook zeker. Maar we doen er met zijn allen wel steeds meer voor om het toch te realiseren. En daarmee verandert ongemerkt het voetbal langzamerhand van karakter. □e jeugdafdeling heet - ook bij amateurs - ineens jeugd opleiding en het niet halen van het hoogste team wordt snel gezien als een grote teleurstelling. Clubs die hier niet vol aan willen meedoen, worden toch frequent bezocht door de lange scoutsjassen van de BVO's die ervoor zorgen dat de talenten vooral niet te lang wegkwijnen bij hun vriendjes in hun team. Alles gericht op rendement. Liefst al bij de F-jes. Een proces dat jaar in jaar uit verder wordt uitgewerkt en doorgezet met als resultaat dat op Sportpark Goed Genoeg verzoeken binnen komen van profclubs ook van ver buiten de regio, die graag de door hen gescoute talenten opnemen in hun jeugdopleiding. En dus van school laten veranderen of zelfs in gastgezinnen willen laten opnemen (de goede daargelaten). Laten we er eens een eenvoudig rekensommetje op los laten, □ns land kent zo'n 30 jeugdopleidingen waar ieder jaar toch zeker 250 spelers worden "afgeleverd". Die moeten dus eigen lijk allemaal het betaalde voetbal in. Maar zoveel ruimte is er natuurlijk niet. Deze spelers komen in hoge mate dus terecht in, u raadt het al, het amateurvoetbal. Behoudens het relatief kleine aantal dat wel de grote stap kan maken. En die laatsten worden dan het rendement genoemd van de succesvolle jeugdopleiding. □at lijkt dus van afstand een nogal omslachtige en dure manier om spelers voor het amateurvoetbal op te leiden. Een lange inleiding in deze Persmap om het jeugdbeleid van AFC aan te kaarten. Want ook wij worden meer en meer benaderd met de vraag: "Wat is het beleid voor onze jeugdafdeling"? Leiden we op voor onze veteranen of voor de profclubs of misschien voor ons eigen eerste team. Het antwoord kan niet anders zijn dan: wij proberen het alle drie. Simpelweg omdat de keuze wel lijkt te bestaan, maar in werkelijkheid niet aanwezig is. Verenigingen die besluiten het prestatievoetbal volledig af te zweren of zij die juist alleen maar voor het hoogste gaan, vervreemden zich onmiddellijk van een deel van hun eigen leden, □at zou bij AFC niet anders zijn. Passend bij de ambitie van het eerste elftal om volgend seizoen de Topklasse te halen, spelen ook onze jeugdselectieteams volgend seizoen op het hoogste, of één na hoogste landelijke niveau. Een logische kweekvijver voor de toekomst dus. 26 AFC Seizoen 20D9-2D1D

Persmappen | 2009 | | pagina 28