Een terugblik over de periode 1995-20D5 De geschiedenis uan de oudste voetbalclub van Amsterdam, als ook de weergave van de sportieve resultaten, opmerkelijke foto's, de eindstanden van AFC 1 en vele andere belangwekkende feiten zijn vastgelegd in drie schitterende jubileumboeken: het 'Gouden Boek' over de periode 1895 -1945 bij het 50 jarig bestaan, 't VUas Goed Genoeg' over de periode 1895 - 1970 bij het 75-jarig jubileum en het 'AFC Honderdjarenboek' in 1995. In deze Persmap bij ons 110-jarig jubileum wordt summier stilgestaan bij belangrijke ontwikkelingen, sportieve hoogte- en dieptepunten en overige wetenswaardigheden, gelardeerd met enige foto's uit de periode 1995 tot en met 2005. Summier, omdat een uitgebreide terugblik zal plaatsvinden bij het 125-jarig bestaan in 2020. Seizoen 1995-1996 AFC 1 behaalde in het eerste seizoen na het eeuwfeest in de Hoofd klasse A onder leiding van de nieuw benoemde trainer Henny Kottmann, die Pim van de Meent had opgevolgd, een fraaie 2e plaats in de eind rangschikking op slechts 1 punt van s.c. Feijenoord. Aschwin de Bruijn was clubtopscorer met 19 goals en keeper Roy Beukenkamp werd uitgeroepen tot 'speler van het jaar'. Het tweede elftal met elftalleider Jaap Draisma behaalde het kampioenschap in de Reserve Hoofdklasse A en eindigde in de strijd om het kampioenschap van Nederland als tweede, eveneens een schitterende prestatie! De club noteerde dit seizoen 12 AFC Vriendelijke Bedrijven, circa 1450 leden en donateurs, 105 leden van s.c. 'the Reds', 32 commissieleden en circa 28 man actief bij de technische en medische staf. 'Good-old' Sal van Gelder functioneerde vanaf 1989 ook dit seizoen als administrateur. Umbro was voor het derde jaar in successie kleding- sponsor. Alle 70 AFC-teams speelden bij elkaar 1144 wedstrijden met, het moet helaas geconstateerd worden, meer nederlagen dan over winningen; 515 verloren, 172 gelijk en 457 gewonnen. In het kader van het 100-jarig bestaan vonden in de eerste helft van het seizoen 1995- 199B nog een aantal jubileumactiviteiten plaats, onder meer op B augustus 1995 de zeer geslaagde jubileum-wedstrijd tussen AFC en FC Barcelona (uitslag 1-4), waarbij circa 5.000 toeschouwers aan wezig waren, waaronder burgemeester Patijn, vader en zoon Cruijff als resp. coach en speler van Barcelona en vele andere prominenten, üp 2 en 3 september vond het jubileum-veteranentoernooi plaats met deelname van 1B gerenommeerde clubs, allen ouder dan 100 jaar. Een weergaloos festijn met als hoogtepunt de door AFC'er Karei van üsch mogelijk gemaakte feestavond in de Nachtwachtzaal van het Rijksmuseum! De toen aanwezigen hebben het er nu nog over. Op 29 juni 1995 had Dick uan der Klaauw tijdens de Algemene Vergadering de uoorzittershamer ouergenomen uan Jan uan Dijk, die na een lange reeks uan 29 niet aaneengesloten jaren in het dagelijks bestuur uan onze uer- eniging zijn werkzaamheden in dat college beëindigde. Het bestuur trad aan het begin van dit seizoen onder leiding van de nieuwe voorzitter aan met 10 man, waarbij Jacques Parson debuteerde en de plaats innam van Machiel van der Woude als commissaris jeugdzaken. Machiel nam de portefeuille Pers, Publiciteit en Evenementen op zich en werd redac teur van de Schakel, Johan de Bie stopte na 11 jaar als secretaris om vice-voorzitter te worden en Kees Gehring werd benoemd tot secreta ris. Amel Vroege volgde Gehring op als bestuurslid technische zaken, daarbij ondersteund door Pim van de Meent als technisch manager. De overige bestuursleden Bob Neseker, Ger van Caspel, Edwin Geluk en Marcel Koster zetten hun reeds bestaande werkzaamheden voort. In oktober 1995 werd door Jan van Dijk en Dick van der Klaauw namens de Stichting Goed Genoeg aan wethouder Duco Stadig en stadsdeel voorzitter Jaap Pluim een 28 pagina's dik rapport aangeboden onder de titel 'Oriënterend onderzoek naar de toekomst van AFC en het sportpark Goed Genoeg'. Nog altijd, bijna 10 jaar later, is het huidige bestuur daarover met gemeentelijke autoriteiten in gesprek. 32 AFC Seizoen 2005-2006 29 juni 1995. Wisseling van de wacht. Jan van Dijk Uil overhandigt de voorzittershamer aan Dick van der Klaauw. Het seizoen 1995-199B was het laatste jaar dat AFC een zaalvoetbal afdeling kende. Door een sterk teruglopende belangstelling werd beslo ten geen teams meer voor de competitie voor het seizoen 199B-1997 in te schrijven. Seizoen 1996-1997 Als gevolg van het feit dat in het voorgaande seizoen de tweede plaats in de eindrangschikking en een periodetitel behaald was kwalificeerde AFC 1 zich voor de Amstel Cup. üp 17 augustus 199B werd op Goed Genoeg met 1-0 gewonnen van Excelsior, vervolgens onverdiend met 1-0 verloren bij Go Ahead Eagles in Deventer en daarna thuis van AZ uit Alkmaar zeer eervol met 1 -4 verloren, hetgeen uitschakeling betekende. Was het gezien de mooie resultaten van het seizoen 1995-199B? In ieder geval gold voor het bestuur, 'never change a winning team', geen enkele mutatie. Henny Kottmann startte opnieuw als trainer- coach van AFC 1waar na de laatste overschrijvingsdatum voor amateurs van 31 mei drie belangrijke spelers alsnog naar een BVO werden getransfereerd: Roy Beukenkamp (ADO Den Haag), Aschwin de Bruijn (Volendam) en Peter de Waal (FC Zwolle), een behoorlijke verzwakking. Het werd dan ook geen gemakkelijk seizoen en het eerste wist pas na een grandioze eindsprint van 10 wedstrijden, Bx winst en 4x een gelijkspel, onze positie in de Hoofdklasse te behouden, waarbij 7 wedstrijden voor het einde Henny Kottmann zijn taak overdroeg aan Pim van de Meent. Door dit resultaat werd de 3e periodetitel behaald. AFC maakte slechts 30 goals en kreeg er ook maar 2B tegen. Frank Keijzer werd benoemd tot 'speler van het jaar'. Ad Westerhof bevestigde de toetreding van de firma Troostwijk tot de groep van AFC Vriendelijke Bedrijven. Coopers S. Lybrand en Merril Lynch beëindigden hun steun. De club kan trots zijn op haar jeugdafdeling. De junioren A 1 startten opnieuw in de landelijke 1e Divisie, de B 1 in de landelijke 2e Divisie. Helaas moest de A 1 na drie seizoenen in de landelijke 1 e Divisie aan het einde van dit seizoen een stapje terugdoen.

Persmappen | 2005 | | pagina 34