Recreatievoetbal steeds prestatiever De senioren-sector van AFC telt dit seizoen 18 elftallen die in de wandelgangen recreatief ge noemd worden. We hebben het dan over 8 teams op zondag (6 t/m 13) en 10 op de zaterdag, waarvan 2 vetera- nenelftallen. De zogenaamde prestatieve elftallen spelen allen op de zondag. En inderdaad, de eerste vijf zondagteams spelen in de KNVB (een uniek feit in Nederland) en maken aldus hun aanduiding 'prestatief' volledig waar. De vraag is natuurlijk of andere teams ook niet in aanmerking komen voor dit predikaat. Neem bijvoorbeeld de zaterdag 1 en 2, die resp. in de vierde en reserve tweede klasse uitko men van de KNVB. Het niveau is beslist niet laag en met name het reserveteam verricht be hoorlijk wat trainingsarbeid. Maar ook andere teams, zoals zondag zes, trachten door een intensieve aanpak (training én serieuze voorbereiding op de wedstrijd) het onderste uit de kan te halen. Kortom, het onderscheid prestatief-recreatief is zo helder nog niet. Wij leggen dit 'probleem' vooraan de voorzitters van de zaterdagcommissie en B-commissie, Roy van Dijk en Rik de Boer. Roy van Dijk, zelf spelend in zaterdag 5 ('cinque'): 'Vroeger waren er maar een paar teams op zaterdag aktiefmaar je ziet langzamerhand het leefpatroon verschuiven. Men wil vaker de zondag vrij houden voor andere zaken dan voet bal. Gevolg is dat de zaterdagafdeling de laatste jaren sterk is gegroeid en dat mede hierdoor het niveau stijgt. Voor AFC brengt dat beleidsmatig gezien problemen met zich mee. Finan cieel is het moeilijk haalbaar om zowel op zondag én zaterdag op top-niveau te acteren. In een tijd waarin voor steeds meer zaken betaald moet worden is een dubbele belasting geen haalbare kaart. Bovendien is bekend dat het bestuur van AFC het standpunt heeft bepaald dat AFC al 98 jaar een zondagamateurclub is en de zaterdagafdeling ziet als recreatief en daarnaast is onvoldoende kader aanwezig om prestatief op twee paarden te wedden. Geluk kig is door het bestuur op ons verzoek nu wel voor zaterdag 1 en 2 voor het komend seizoen een aparte trainer aangesteld in de persoon van Hans Bergsma, die in de 80-jaren uitkwam voor AFC 1. Maar recreatief of prestatief, aan de gezelligheid zal het op zaterdagmiddag niet liggen. Dat dient óók komend seizoen centraal te staan!" Rik de Boer is al 12 jaar voorzitter van de B-commissie en lid van verdienste van AFC. Hij rea geert aldus: "Naar mijn mening is het onderscheid prestatief-recreatief niet aan de orde. Het statistisch overzicht van Chris Schröder laat zien dat het afgelopen seizoen door alle teams gemiddeld beter is gepresteerd dan ooit in de lange historie van AFC. Die hoge score beperkt zich niet alleen tot de eerste vijf zondagteams. Ook in het veertiende wordt iedere zondag een prestatie geleverd, zij het op een ander, vaak uniek niveau! Plezier en inzet zijn in deze de be palende factoren, en die combinatie tref je gelukkig bij veel spelers uit de B-commissie aan. Hoewel ik mij van het belang van een kwalitatief sterke en brede A-top voor AFC terdege be wust ben en het ook wenselijk vindt dat hiervoor veel bestuurlijke en financiële aandacht is dient dit niet ten koste te gaan van de 'rest'. Het gaat hier tenslotte om communicerende vaten, die met elkaar zeer belangrijk zijn voor ge heel AFC. Dit besef is gelukkig breed aanwezig in de vereniging en ook bij het bestuur. Ik ver wacht dat de hieruit voortvloeiende extra aktiviteiten van de B-commissie in het komend seizoen de prestaties van de'recreanten'nog verder zullen stimuleren, in, maar ook rondom het veld!" 15

Persmappen | 1993 | | pagina 17