De Gouden Ballen willen wel weer eens een kampioenschap. 1961,1963,1967,1969. Wat hebben deze jaren met elkaar gemeen? AFC werd kampioen! In 1961 werd op 22 mei de lang gekoesterde wens van promotie van de tweede klasse, waar AFC vanaf 1922 in uitkwam, naar de eerste klasse amateurs bewerkstelligd dooreen overwin ning op Celeritudo uit Utrecht. Als huldeblijk ontvingen alle spelers die deze promotie realiseerden een Gouden Bal en de Gouden Ballenclub was een feit. Vervolgens werd in 1963 (thuis tegen OSV), in 1967 (uit bij Hillegom) en in 1969 (tegen SDW) opnieuw de kampioensvlag gehesen. En daarna viel het stil. Wel werd in 1974 kwalificatie voor de Hoofdklasse bereikt (de eerste 6 van de 14 clubs uit de eerste klasse kwalificeerden zich voor deze Hoofdklasse) dooreen 1-2 overwinning bij Zilver meeuwen, en in deze hoofdklasse werd AFC inmiddels 4 keer periodekampioen (1984,1989, 1991 en 1993). Maar het laatste echte kampioenschap was dus in 1969. 1969-1994 25 jaar. "Een mooie reden om na 25 jaar weer eens voor dat kampioenschap te gaan" zegt Jos Kern- na, voorzitter van de Gouden Ballen Club sinds 1987 toen hij deze positie overnam x/an de in dat jaar bij een verkeersongeluk overleden onvergetelijke Henne Boskamp. Kemna, zelf deel uitmakend van het eerste elftal van de kampioensjaren 1963,1967 en 1969: "Het is een understatement maar het voetbal van nu is niet meer te vergelijken met dat van vroeger. De balcirculatie is veel hoger, de techniek is beter, het spel is harder. Maar afgezien dat wij in die tijd ook over goede spelers beschiktenwaarvan velen nog steeds op de één of andere manier bij AFC betrokken zijn, was er daarnaast altijd een perfekte sfeer. Daar speelden Gé van Dijk, die trainer was van alle vier de kampioensteams en Cor Kerker met zijn toenmalige elftalcommissie-leden Rolf Leeser en wijlen Tonny van der Valk, een zeer belangrijke rol rol in. Wij zeiden altijd twee dingen: Achter de nul en kampioenschappen worden aan de bar gebo ren". En Kemna gaat verder: "Daarom jongens van EEN, een keer per jaar zien wij hoe goed jullie eigenlijk zijn als de jaar lijkse wedstrijd Gouden Ballen-AFC 1 gespeeld wordt, alhoewel dat natuurlijk eigenlijk komt omdat wij langzamerhand wel behoorlijk oud worden. Jullie hebben een sterke selektie, er is een goede organisatie, een gemotiveerde trainer, dus kom op, breng de penningmeester op kosten; laat hem aan het einde van het seizoen 1993- 1994 20 nieuwe gouden ballen moeten aanschaffen. Ik weet zeker dat dat hij dat graag doet! Veel succes!" 14 AFC Gouden Ballen voor de wedstrijd tegen AFC 1 op 23 mei 1985 t.g.v. het 90 jarig bestaan van de AFC 1e rij v.l.n.r.: Rob Brouwer, Rolf Leeser, Rokus Hoogendoorn sr., Ben Roode, Paul Meijer, Cor Kerker, Gé van Dijk, Nico van Til, Henne Boskamp (met gouden bal), Hubert Briedé en Jan Steensma. 2e rij v.l.n.r: Co Onsman, Hans Vliet- man, Chris Schröder, Michael Kahn, Ernst Huisman, Ernst Seunke, Frits Röhrig, Herman de Waal, Frans van der Bor, Ron Prins en Ton Disselkoen. Achterste rij v.l.n.r: Theo Husers, Nol Kuikens, Bas Rachman, Henny Cruyff, Elbert Tak, Kees Gehring, Jos Kemna, Edwin Geluk, Rob Duis en Ceesden Braven.

Persmappen | 1993 | | pagina 16