Op naar de honderd! Een terugblik Wat is bij AFC nou geschiedenis? In 95 jaar werden door het eerste elftal 1831 competitie wedstrijden gespeeld. Een eenvoudige rekensom leert dat dus in de gehele vereniging door de diverse elftallen tienduizenden wedstrijden moeten zijn gespeeld, dat er in de diverse pu blicaties honderdduizenden regels over de club zijn geschreven, dat in al die tientallen jaren miljoenen ontmoetingen tussen AFC-ers hebben plaatsgehad, enz. enz. Herinneringen ze zijn vastgelegd in drie omvangrijke jubileumboeken. Misschien is er ooit aanleiding voor een wetenschappelijke verhandeling over al dit cijfermateriaal van deze unieke club van de hand van onze doctor Nicky Hekster. Een feit is dat er in de top sprake is geweest van een grote stabiliteit: in 95 jaar slechts dertien voorzitters. Maar ook in de sub-top waren er leiders, die tientallen jaren hun stempel drukten op een consistent beleid. In dat verband mag een man als Cor Kerker met ere worden ge noemd, die als succesvol voorzitter van de elftalcommissie A in de zestiger jaren binnen een tijdsbestek van tien jaren viermaal het hoogste team naar een kampioenschap leidde. Stabiliteit in het bestuur. Is dat ook wat onze erevoorzitter Henk Kappelhoff, die dit jaar exact 70 jaar lid is van de AFC, voor ogen staat als hij terugdenkt aan de roemrijke historie van de club, waarin hij zelf zo'n belangrijke rol heeft gespeeld? Toen Henk Kappelhoff, in het midden van de vijftiger jaren voorgoed teruggekeerd uit het voormalige Nederlands-lndië, gevraagd werd om het voorzitterschap van AFC te bekleden, was hij verbaasd over de overigens eervolle uitnodiging. "Maar ik heb toegestemd omdat ik in mijn jonge jaren zoals zovelen veel aan de club te danken heb gehad en me verplicht voel de iets terug te doen." Tienjarenplan Dat 'iets' bestond uit een langdurige periode van het leiden van de vereniging en het ontwik kelen van een groot aantal initiatieven, waaronder het ontwerpen van een tienjarenplan in samenwerking met de eerder genoemde Cor Kerker. Doel van het plan was de elftallen één tot en met vijf te leiden naar de voor hen hoogst bereikbare afdelingen. "We werden vanwe ge deze ambitieuze opzet uitgelachen", aldus Kappelhoff, "maar we slaagden volledig en nu nog handhaven de vijf teams zich op het hoogste niveau. Continuïteit in het beleid manifesteerde zich ook tijdens en na de Kappelhoff-periode. Man nen als Jan van Dijk en Dio Hermens maakten vele jaren deel uit van het bestuur; zij zouden beiden later de voorzittershamer gedurende tal van jaren hanteren. "Delegeren is belangrijk; het maakt een voornaam deel uit van je werkzaamheden als voor zitter", aldus de man, die nog altijd trouw bestuursvergaderingen bezoekt en zowel de thuis- als uitwedstrijden van 'zijn' AFC bijwoont als het maar enigszins mogelijk is. Maar hij voegt er aan toe: "Delegeren kan wel te verstaan alleen als je goede medewerkers weet te vinden of in mijn geval bij AFC goedeopvolgers. En wat betreft de stabiliteit van het bestuur, het gaat om het voortzetten van de goede lijn. Die is erop het moment, want zoals het bestuur zich nu manifesteert gaat het uitstekend. Maar we moeten ons wel realiseren dat het steeds moeilij ker zal worden om mensen te vinden, die bereid zijn offers te brengen zonder dat daar enige vorm van betaling tegenover staat. Niettemin heb ik er vertrouwen in dat wat de leiding van de club betreft het ook in de komende jaren goed zal blijven gaan en dat AFC de unieke club blijft die het altijd al is geweest", aldus de bemoedigende woorden van de erevoorzitter. 15

Persmappen | 1990 | | pagina 17