De AFC-jeugd groeit kwantitatief! Maar ook kwalitatief? De samenstellers van de Persmap hebben bovenstaande vraag voorgelegd aan de nieuwe voorzitter van de jeugdcommissie Machiel van der Woude. Hieronder treft de aandachtige le zer zijn antwoord. In het komende seizoen 1990-1991 komt AFC uit met 27 jeugdteams: 4xA,3xB,4xC,5x D, 6 x E en 5 x F. AFC heeft daarmee één van de grootste jeugdafdelingen in de regio. De laatste jaren is er sprake van een groei van de jeugdafdeling bij AFC. De groei geldt vooral de jong junioren (t/m 12 jaar). De oudere jeugd blijft qua aantal redelijk constant. Een zeer verheugende ontwikkeling, mede gegeven het feit dat de jeugd in de regio Amsterdam —en dan met name de oudere junioren— niet onaanzienlijk teruggelopen is. Dit uiteraard met de kanttekening dat de teruggang in ledenaantal bij veel andere clubs zeer te betreuren is en dat dit ook negatieve consequenties heeft voor AFC. Je hebt immers wel een tegenstander nodig. De vraag of de groei van het aantal jeugdleden bij AFC zal leiden tot een hogere kwaliteit op voetbaltechnisch gebied laat zich niet met een eenvoudig 'ja' beantwoorden. Zeker, een grotere keuzemogelijkheid kan een positief effect hebben op de speelsterkte van de AFC- jeugd. De Ajax-junioren, zorgvuldig geselecteerd uit een groot reservoir van spelers, leveren ieder weekend hiervan het bewijs. Maar om een positief effect ook daadwerkelijk te kunnen realiseren is het noodzakelijk dat de kwaliteit van de organisatie van het jeugdgebeuren hoog is. En ook hierbij is Ajax een voorbeeldAnders gezegdzonder te investeren in de kwa liteit (èn kwantiteit) van de trainers, coaching en clubmanagement is een substantiële groei in kwaliteit uit den boze. Sterker, indien 'passende maatregelen' achterwege blijven bestaat het gevaar dat de kwantitatieve groei leidt tot een algehele teruggang in speelsterkte. En naar de toekomst toe in een teruggang van het aantal jeugdleden. Er zal dus naar mijn mening geïnvesteerd dienen te worden. Natuurlijk is het niet mogelijk Ajax in deze te evenaren. Ajax is een profclub en hoopt dat de vele centjes die aan de jeugd worden gespendeerd dubbel en dwars worden terugverdiend in de vorm van een nieuwe Cruyff, Rijkaard, Roy of Vink. De aantrekkingskracht op de jeugd is enorm en niet haalbaar voor een amateurclub. Anderzijds, AFC heeft als gerenommeerde hoofdklasser met vijf se niorenelftallen in de KNVB, een landelijk jeugdteam (A1) en twee interregionale teams (A2 en B1een mooi complex en vijf betaalde trainers de jeugd nu en op termijn ook wat te bie den. Maar om er in speelsterkte verder op vooruit te gaan is dit niet genoeg. Er zal, zoals ge zegd, in de komende jaren een extra inspanning noodzakelijk zijn. Waaruit zou deze inspanning dienen te bestaan? Ik denk om te beginnen aan een verdere verbreding van de trainersstaf, waardoor in de verschillende selectie-elftallen de puntjes op de i kunnen worden gezet zonder dat de recreatieve teams hieronder behoeven te lijden. In de tweede plaats is versterking van het management, van de leiding, noodzakelijk. Goede prestaties kunnen (bijna) alleen worden geleverd in een stimulerende omgeving. Een hoge kwaliteit van de organisatie is in deze een zeer bepalende factor. Dat geldt voor het be drijfsleven, maar zeker ook voor AFC. Een betere technische en organisatorische on dersteuning zijn nog niet voldoende. Er zal nog meer geïnvesteerd moeten worden in de ac commodatie. In deze heeft ons mooie sportcomplex 'Goed Genoeg' haar naam tegen. Ove rigens, één en ander vanzelfsprekend binnen de financiële mogelijkheden. Indien op deze drie punten-uitbreiding —technische staf, versterking management, verbe tering accommodatie— 'gescoord' wordt, zal de speltechnische kwaliteit van de AFC-jeugd verder toenemen, dit mede onder invloed van een grotere instroom van getalenteerde junio ren. Realisatie van bovengenoemde punten is echter niet alleen een kwestie van geld. Inte gendeel. Door een grotere zelfwerkzaamheid en een herallocatie van middelen is al veel te bereiken. Dit alles met het oog op een rooskleurige AFC-toekomst. 10

Persmappen | 1990 | | pagina 12