Met grote stappen door een roemrijk verleden Nauwelijks nadat de kalender van dit jaar is verwisseld voor die van 1990 viert AFC haar 95-jarig bestaan. Op die 18e januari zal de vereniging dus in de orde van de historische tijdspanne nog slechts een simpel sprongetje hebben te maken naar haar eeuwfeest. Tegen die tijd is er alle reden te komen tot omvangrijke geschiedschrijving. Bepalen wij ons derhal ve thans bij de laatste mijlpaal op weg naar het grote jubileum, ter gelegenheid van dit negen tiende lustrum dus, tot een kroniekQe) met een hink-stap-sprongachtig karakter, één en an der met behulp van de vermaarde geschiedschrijvers van AFC, vader en zoon Jo en George Wijnand. Aan het eind van de vorige eeuw, zo meldt de historie, verrezen in ons land maar met name in de hoofdstad de voetbalclubjes als paddestoelen uit de grond. Namen als RAP, Volhar ding, AVV en Swift verwierven zich naam en faam in het nog eng begrensde nationale voet balwereldje. Ten huize van de familie Bernhard verzamelde zich elke zaterdagmiddag een groep vriendjes, die mogen worden beschouwd als dè oprichters van AFC. Hun namen: Ge- rard (Schaf) Scheepens, Jan Hylkema, Hein Brass, Frits Timpery, Jacques van Ooy en de gebroeders Bernhard. In de kelder van de ouders van laatstgenoemden werd vergaderd; als tafel diende een oude wasmand. Schaf Scheepens zou de stamvader van AFC worden; zijn naam wordt nog altijd tot op de dag van vandaag met de nodige eerbied uitgesproken en zijn portret neemt een dominante plaats in aan de erewand van de ontvangstruimte van het bestuur in de sociëteit. Bloemen Het voetballen, geïntroduceerd in ons land door de legendarische Pim Muiier, die tijdens zijn kostschoolperiode in Engeland ermee had kennis gemaakt, stelde bij het kersverse AFC de naam Amsterdamsche Football Club was ook al een vondst van Schaf Scheepens nog niet veel voor in die begintijd. Het terrein baarde bovendien zorgen. Het bevond zich tussen de huidige Oranje Nassaulaan en de vijver van het Vondelpark en had de afmetingen van vijftig bij dertig meter. De hoekvlag stond op straat en vandaar moesten dus de corners wor den genomen. Saillant detail uit die eerste jaren: op elke 18e januari zette moeder Scheepens voor zoon Schaf en de vrienden een vaasje bloemen op tafel, want "bij een verjaardag horen bloe men". En op 18 januari 1900 organiseerde Jacques van Ooy een etentje om het vijfjarig bestaan van AFC te vieren. Dit etentje leidde tot een jaarlijks 'reünistendiner' en is inmiddels uitgegroeid tot hetthans niet meerweg te denkenjaardiner, waarvoor in 1989 200 uitnodigin gen werden verstuurd en waarbij 160 AFC-vrienden aanzaten. Gouden jaren Dit beperkte overzicht dwingt tot grote stappen. Het 10-jarig bestaan werd gevierd met (uite raard) een diner met voordrachten na afloop in toneelzaal Parkzicht. Het programma bevat te een interessante noot: 'Verboden in footballtenue op het feest te verschijnen....' H et jaar 1906 bracht titels voor het eerstetweede en derde elftal. AFC toonde lef en visie en liet als één van de eerste clubs in ons land buitenlanders naar Amsterdam komen: Woodford Albion en later Bolton Wanderers, de London Cafoniares, het Duitse Borussia en Racing ClubdeBruxelles. In de Watergraafsmeer werd het complex Goed Genoeg betrokken. De periode 1915 -1920 was die van de 'gouden jaren': promotie naar de eerste klasse B, daar twee titels achtereen en competities om het kampioenschap van Nederland voor uitver kochte stadions. In die jaren speelde AFC om de landstitel met Ajax, Go Ahead, Willem II en Be Quick, waarbij AFC eenmaal als tweede achter Ajax eindigde. 13 SEIZOEN 1989-1990

Persmappen | 1989 | | pagina 15